Tavaly a távközlési incidensek vezető oka továbbra is a külső tényező vagy harmadik fél elégtelen közreműködése volt
Fotó: Pixabay.com
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak – áll az Országos Távközlési Hatóság (ANCOM) hivatalos jelentésében. A felhasználókra gyakorolt hatás és a helyreállítás időtartama azonban csökkent az előző évhez képest.
2025. július 02., 20:192025. július 02., 20:19
A 861 távközlési incidens közül 505 esetben kevesebb mint 10 000 felhasználó volt érintett. A hatóság szerint a 861 incidensből 732-t (több mint 85 százalék) egyetlen szolgáltató jelentett – idézi az ANCOM-ot az Economica.net portál. A kiesések összesen több mint 9,8 millió, mobilinternet- és adatszolgáltatást használó ügyfelet, valamint mintegy 6,8 millió, mobiltelefon- és SMS-szolgáltatást igénybe vevő klienst érintett.
A vezetékes telefon- és internetszolgáltatások esetében is nőtt a megszakadt kapcsolatok száma, mintegy 471 000-re, illetve 463 000-re, szemben a 2023-as mintegy 180 000 és 130 000-es értékkel. Bár az incidensek száma nem nőtt jelentősen (21 a vezetékestelefon-szolgáltatás és 17 a vezetékes internet esetében), az egy incidensre jutó ügyfelek átlagos száma drámaian megnőtt, mert
míg a többi üzemzavar néhány ezer felhasználót – közölte az ANCOM. Az audiovizuális médiaszolgáltatások viszonylag kevésszer szakadtak meg: hét incidens összesen 54 506 csatlakozást érintett.
A szolgáltatásmegszakítások őt fő ok miatt történtek:
Az előző évben tapasztalt tendenciával ellentétben 2024-ben a második leggyakoribb ok a rendszerhiba volt 40 esettel, amelyet a természeti jelenségek követtek 15 incidenssel (ez jelentős csökkenést jelent a 2023-as 45-höz képest). A többi kategória alacsony értékekkel képviselteti magát: rosszindulatú cselekmények két incidens és emberi hiba hat eset.
A 2024-ben is túlsúlyban lévő külső okok különösen a bázisállomásokat és a mobilvezérlőket érintették, valamint az átviteli eszközöket, ami rávilágít ezen összetevők külső tényezőkkel szembeni sebezhetőségére. Az átviteli infrastruktúrát elsősorban a partnerhálózatokban bekövetkezett meghibásodások érintették, mint például
A bázisállomásokat és a mobilvezérlőket viszont elsősorban az áramellátás megszakadása érintette, amelyet többnyire az országos áramelosztó hálózat meghibásodása okozott.
A szolgáltatáskimaradások leghosszabb átlagos időtartama a korábbi évekhez hasonlóan a természeti jelenségek okozta eseményekhez kapcsolódott, de 2024-ben ez az időtartam 15 óra 7 percre csökkent, szemben a 2023-as több mint 30 órával.
Ezzel párhuzamosan az elvesztegetett felhasználói órák mutatója – amely a felhasználók által tapasztalt kényelmetlenségek tényleges mértékét tükrözi – több mint 65%-kal alacsonyabb volt, mint az előző évben (154 millió óra a 2023-as 512 millió órával szemben). Az egy incidensre jutó érintett felhasználók átlagos száma is alacsonyabb volt az előző évhez képest – derül ki az Economica.net portál által idézett adatokból.
A felhasználókat országos szinten érintő incidenseket külső problémák (hat incidens), rendszerhibák (három eset) vagy emberi hiba (egy incidens) okozták.
Az incidensek földrajzi eloszlása változatos volt, valamennyi megyéből jelentették őket. Míg 2023-ban összesen 276 olyan hiba történt, mely egyetlen megyét érintett, addig 2024-ben 544 ilyen incidensről érkezett jelentés. Nagyobb kiterjedésű (két és kilenc megye között) üzemzavarokat 304 esetben jelentettek.
A legtöbb incidenssel rendelkező megye Buzău volt összesen 86 egyszeri incidenssel, az országos 10 mellett. Ezt követi Konstanca és Ilfov megye. Az ellenkező póluson 2024-ben csak egy megyében volt 20-nál kevesebb incidens, mégpedig Bihar megyében – áll az ANCOM jelentésében.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
szóljon hozzá!