„Büntetőszobát” vezetnek be az oktatást megzavaró diákok számára, tilos a mobilhasználat órán – közvitán az új szabályok

•  Fotó: Pixabay.com

Fotó: Pixabay.com

A tanórákat megszakító diákokat pedagógus felügyelete mellett egy másik osztályterembe lehet majd vinni, a mobilok használata tilos a tanórán, csak oktatási céllal használhatják a diákok pedagógus felügyelete mellett – többek közt ezt is tartalmazza a diákok jogállásáról szóló előírás módosítása, amelyet közvitára bocsájtottak az oktatási minisztérium honlapján.

Krónika

2024. június 13., 21:032024. június 13., 21:03

Ugyanezen dokumentum szerint tilos a mobiltelefonok használata is a tanórák alatt, ellenkező esetben elkobozzák a készülékeket, majd még aznap visszaadják a szülőknek. Az oktatási minisztérium szerdán két tervezetet bocsátott nyilvános közvitára: a közoktatási egységek szervezéséről és működéséről szóló rendeletet (ROFUIP) és a diákok jogállását rögzító előírást (románul Statutul Elevului – 2016-ban elfogadott, minden iskolai rendszabályzatot felülmúló normatív dokumentum, amely szabályozza a diákok jogait, kötelezettségeit, a tilalmakat és szankciókat).

Utóbbi dokumentum módosításai azt célozzák, hogy továbbra is tilos legyen a mobiltelefonok vagy más elektronikus kommunikációs eszközök tanórai használata, csak oktatási célokra használhatják a diákok, a tanár beleegyezésével.

A dokumentum 15. cikkelye kimondja, hogy „e rendelkezések be nem tartása azt eredményezheti, hogy az oktatási intézmény személyzete visszaveszi a készüléket, hogy azt a tanítási nap végén az oktatási intézmény belső szabályainak megfelelően visszaadja a kiskorú tanulók szüleinek/ törvényes gyámjának, vagy adott esetben a felnőtt tanulóknak.” A szabálytervezet tartalmazza azt is, hogy ha a diák magatartásával zavarja, negatívan befolyásolja a tanítási-tanulási-értékelési tevékenységet, a pedagógus úgy dönthet, hogy a tanuló a tanítási idő alatt az iskolában, pedagógus vagy segítő tanár felügyelete mellett maradjon és tevékenységet végezzen. „Ebben az esetben a tanuló szülőjét/gyámját írásban tájékoztatják” – idézte a közvitára bocsájtott dokumentumot a digi24.ro hírportál.

A jogállásról szóló előírás olyan szankciókat is bevezet, mint az írásbeli megrovás, a tanuló ösztöndíjának ideiglenes vagy egész tanévre szóló megvonása, fegyelmi áthelyezés ugyanannak az oktatási intézménynek egy párhuzamos osztályába, sőt a kihágást elkövető diákot ki is zárhatják a tanintézetből,

a következő tanévben újra beiratkozhat ugyanabba az oktatási intézménybe. Ami a közoktatási intézmények szervezéséről és működéséről szóló rendeletet illeti, a főbb rendelkezések, módosítások célja a digitalizációs folyamat folytatása és a digitális eszközök által kínált lehetőségek maximális kihasználása. Kivételes helyzetekben fel lehet függeszteni a személyes részvételű oktatást, ilyenkor a tevékenység online vagy hibrid formában is végezhető. Ugyanakkor bevezetnék azt, hogy a tanintézet vezetőségének, a tantestületnek az ülései hibrid vagy online formátumban is megtarthatók, anélkül, hogy ezt kivételes körülményektől tennék függővé. Az egyik rendelkezés szerint az igazgatói állás megüresedése esetén az iskola tanári tanácsával folytatott konzultációt követően a főtanfelügyelő határozatával kinevezett tanár látja el a feladatokat.

A tervezet szerint tilos a közoktatásban dolgozó pedagógusoknak fizetés ellenében magánórát tartani saját diákjaik számára.

Szintén szerepel a dokumentumban, hogy a közoktatási intézményeknek és az iskolán kívüli oktatási intézményeknek köztelező feltüntetniük honlapjukon, hogy rendelkeznek a tűzvédelmi és az egészségügyi működési engedéllyel, vagy ha ezekkel az engedélyekkel nem rendelkezik az iskola, akkor erről tájékoztatniuk kell az illetékes hatóságokat.

korábban írtuk

A kicsapás lehetőségének újbóli bevezetését kérik a tanárok, akik betiltanák az iskolai mobilhasználatot is
A kicsapás lehetőségének újbóli bevezetését kérik a tanárok, akik betiltanák az iskolai mobilhasználatot is

Több szankciót javasol a fegyelmi vétséget elkövető diákok ellen a Spiru Haret tanügyi szakszervezeti szövetség elnöke, Marius Nistor az elmúlt héten az iskolákban történt súlyos incidensek nyomán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 30., péntek

Tárcaközi munkacsoport alakult a sóbánya megmentése érdekében

Tárcaközi munkacsoport létrehozását rendelte el Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök az elárasztott parajdi sóbánya megmentése érdekében – közölte a kormány sajtóirodája.

Tárcaközi munkacsoport alakult a sóbánya megmentése érdekében
2025. május 30., péntek

Kelemen Hunor: nem technokrata miniszterelnök, hanem politikus fogja vezetni a kormányt

A körvonalazódó koalíciót alkotó pártok vezetői az új kormány szerkezetéről tárgyaltak pénteken Nicușor Dan államfővel, és megállapodtak abban, hogy nem technokrata miniszterelnök, hanem politikus fogja vezetni a kormányt.

Kelemen Hunor: nem technokrata miniszterelnök, hanem politikus fogja vezetni a kormányt
2025. május 30., péntek

Három év alatt egy bukaresti felüljáró ára: Bolojan bejelentette, mekkora összeget spórolnak meg a szenátusi karcsúsításokkal

Lezárult a létszámcsökkentés folyamata a szenátusban, a 147 megszüntetett állással 17,5 millió lejt takarít meg évente az állam – közölte pénteken Ilie Bolojan házelnök.

Három év alatt egy bukaresti felüljáró ára: Bolojan bejelentette, mekkora összeget spórolnak meg a szenátusi karcsúsításokkal
2025. május 30., péntek

A szakszervezetek ellenzik a pedagógusok kötelező óraszámának növelését

A tanügyi szakszervezetek pénteken bejelentették: ellenzik a pedagógusok kötelező óraszámának növelését az oktatásban, amire sajtóértesülések szerint a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot előkészítő munkacsoport tett javaslatot.

A szakszervezetek ellenzik a pedagógusok kötelező óraszámának növelését
2025. május 30., péntek

Cáfolja az AUR vádjait a SRI: nem járt Romániában a francia külügyi hírszerző szolgálat vezetője

Cáfolta a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) az elnökválasztáson alulmaradt George Simion vezette Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vádjait, miszerint a második forduló előtt Romániában járt a francia külügyi hírszerzés igazgatója.

Cáfolja az AUR vádjait a SRI: nem járt Romániában a francia külügyi hírszerző szolgálat vezetője
2025. május 30., péntek

Predoiu nem nézi jó szemmel a talárosok döntését, Bolojan kiépítené az átláthatóság kultúráját

Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése korlátozza a köztisztségviselők vagyonának átláthatóságát, és erre a parlamentnek kell megoldást találnia – jelentette ki Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök pénteken.

Predoiu nem nézi jó szemmel a talárosok döntését, Bolojan kiépítené az átláthatóság kultúráját
2025. május 30., péntek

Felmérés: az AUR lazán megnyerné a parlamenti választásokat


A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nyerné meg a parlamenti választásokat, ha most vasárnap várnák az urnákhoz a polgárokat – derül ki a Sociopol legfrissebb felméréséből.

Felmérés: az AUR lazán megnyerné a parlamenti választásokat
2025. május 30., péntek

Pénteken kezdődnek a kormányalakítási tárgyalások

Pénteken kezdődnek a kormányalakítási tárgyalások az Európa-barát politikai alakulatokkal – nyilatkozta péntek reggel Nicușor Dan államfő.

Pénteken kezdődnek a kormányalakítási tárgyalások
2025. május 30., péntek

Ismét támadó orosz drónok miatt kaptak riasztást egy romániai megye lakói

Ro-Alert üzenetet kapott péntekre virradóan a Tulcea megye északi részén élő lakosság arról, hogy az Ukrajnában dúló háború következtében tárgyak hullhatnak a légtérből.

Ismét támadó orosz drónok miatt kaptak riasztást egy romániai megye lakói
2025. május 30., péntek

Nicușor Dan: a vagyonnyilatkozatokat titkosító határozat ütközik a demokrácia egyik alapvető elvével

Nicușor Dan államfő szerint a vagyonnyilatkozatokat titkosító alkotmánybírósági határozat „ütközik a demokrácia egyik alapvető elvével, a közhivatal gyakorlásának átláthatóságával”.

Nicușor Dan: a vagyonnyilatkozatokat titkosító határozat ütközik a demokrácia egyik alapvető elvével