Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Több szankciót javasol a fegyelmi vétséget elkövető diákok ellen a Spiru Haret tanügyi szakszervezeti szövetség elnöke, Marius Nistor az elmúlt héten az iskolákban történt súlyos incidensek nyomán. Ezek között szerepel a kicsapás újbóli bevezetése, az iskolai elzárás, a középiskolába való felvételkor vagy az érettségin a magaviseleti jegy figyelembe vétele, illetve a szülők megbírságolása.
2023. április 11., 18:392023. április 11., 18:39
A szakszervezeti szövetség javaslatait Marius Nistor kedden, a képviselőház oktatási bizottságában, a közoktatásról szóló törvénytervezet vitája során terjesztette elő.
„Úgy gondolom, hogy vannak olyan problémák, amelyeket közösen kell megoldanunk. Ugyanakkor meg kell érteni, hogy az iskola olyan intézmény, amely szabályok alapján működik, olyan szabályok alapján, amelyeket nagyon világosan le kell fektetni a közoktatásról szóló törvénytervezetben. Ha megjelennek a diákok jogai, akkor legyen jogállásuk.
– fogalmazta meg a szakszervezeti szövetség elnöke.
Azt, hogy konkrétan milyen javaslatokkal rukkolt elő a Spiru Haret szövetség, az Edupedu.ro oktatási szakportál ismertette. Hét javaslatról van szó, amelyek a magaviselet mellett a mobiltelefon-használatra is kitérnek. Ezek a következők:
Más oktatási rendszerekhez hasonló egyéb szankciók törvényben történő rögzítése:
• az oktatási intézmény vagy a közösség javára végzett munka;
• iskolai elzárás, ami azt jelenti, hogy a tanulók a tanítás után egy tanteremben maradnak egy tanár felügyelete alatt, és ezt az időt arra használják fel, hogy elgondolkodjanak a tetteiken;
• különösen súlyos kötelességszegés esetén a tanulókat átnevelő központba szállítják, amelyeket újra kell alapítani;
• a magatartás jegyének értékét vegyék figyelembe a középiskolába való felvételkor és az érettséginél.
amelyet nem kötelező tanárnak betöltenie. A tanácsadó egyértelmű feladat- és hatáskörrel rendelkezne a családi nehézségekkel, identitáskrízissel vagy az iskolai környezethez való alkalmazkodás nehézségeivel küzdő tanulókkal kapcsolatban, és aki megbeszélheti ezeket a tanulókkal, függetlenül attól, hogy a szülők vagy gyámok egyetértenek-e a tanár vagy osztályfőnök kérésével vagy sem.
3. A szülők/gyámok által a gyermekek által elkövetett vétségek (függetlenül attól, hogy azok az iskola tulajdonának megrongálásából, illetve az iskola alkalmazottainak megsértéséből/veréséből állnak) miatt fizetendő bírságok törvényben történő rögzítése +
4. Őrszemélyzet alkalmazása, akik nem a településekkel szerződéses viszonyban álló őrző-védő szolgálatok alkalmazottai, és akik
5. Legyen kötelező minden tanteremben, folyosón és az iskola udvarán videokamerák felszerelése, amelyek a szülők/gyámok beleegyezésétől függetlenül, a tanárok hozzájárulásával működhetnek. A felvételek bizonyítékként felhasználhatók a fegyelmi vizsgálatok során és az illetékes állami hatóságok által.
6. A mobiltelefonok használatának tiltása az iskola területén mind a rendes tanítási idő alatt, mind a szünetekben, illetve a tanórán kívüli tevékenységek során.
7. A telefonokat az intézménybe való belépéskor kötelező kikapcsolni, az intézmény elhagyásakor pedig újra be lehet kapcsolni. A diákoknál talált működő telefonokat elkobozzák, és csak a szülőknek/gyámoknak adják át.
ahogy azt a szakszervezetek javasolták, de csak akkor, ha emellett tanácsadásban részesül a diák. Arra a kérdésre, hogy miként vélekedik arról a javaslatról, hogy a magaviseleti jegyet számítsák be az érettségi eredménybe, Deca úgy vélekedett, ha ezzel az érintett diák oktatáshoz való jogát korlátozzák, akkor alkotmányossági problémák merülnek fel. „Ezt a jogászokkal közösen kell kielemeznünk” – tette hozzá.
Azt is megkérdezték tőle, támogatná-e az osztálytermek bekamerázását, valamint azt, hogy a kamerák óra közben is működjenek. Ligia Deca erre azt felelte, erre már van példa, és bizonyos esetekben fel is használták a felvételeket. „Ez egy olyan intézkedés lehet, amely megelőzheti az antiszociális cselekedeteket. (…) Persze, csak egyes arra felhatalmazott személyek férhetnének hozzá a felvételekhez. Ez szerintem is megoldás lehet” – idézte a tárcavezetőt az Agerpres.
Emlékeztetett, hogy léteznek ugyan különleges oktatási központok, de azokba csak bírósági ítélettel helyezhető át valaki. „Az elmúlt évtizedekben megtapasztalhattuk, hogy sokkal hatékonyabb módszerek vannak a tanulók rehabilitálására” – tette hozzá Ligia Deca.
Elrendelte csütörtökön a bukaresti törvényszék a tanárnőjét késsel megsebesítő 16 éves bukaresti diák 30 napos előzetes letartóztatását.
Az új tanügyi törvényeknek a tanári tekintély visszaállítására irányuló előírásokat is tartalmazniuk kell, a tervezetek parlamenti vitáján a Szociáldemokrata Párt (PSD) ragaszkodni fog ehhez – jelentette ki szombaton az alakulat elnöke.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
2 hozzászólás