Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Több szankciót javasol a fegyelmi vétséget elkövető diákok ellen a Spiru Haret tanügyi szakszervezeti szövetség elnöke, Marius Nistor az elmúlt héten az iskolákban történt súlyos incidensek nyomán. Ezek között szerepel a kicsapás újbóli bevezetése, az iskolai elzárás, a középiskolába való felvételkor vagy az érettségin a magaviseleti jegy figyelembe vétele, illetve a szülők megbírságolása.
2023. április 11., 18:392023. április 11., 18:39
A szakszervezeti szövetség javaslatait Marius Nistor kedden, a képviselőház oktatási bizottságában, a közoktatásról szóló törvénytervezet vitája során terjesztette elő.
„Úgy gondolom, hogy vannak olyan problémák, amelyeket közösen kell megoldanunk. Ugyanakkor meg kell érteni, hogy az iskola olyan intézmény, amely szabályok alapján működik, olyan szabályok alapján, amelyeket nagyon világosan le kell fektetni a közoktatásról szóló törvénytervezetben. Ha megjelennek a diákok jogai, akkor legyen jogállásuk.
– fogalmazta meg a szakszervezeti szövetség elnöke.
Azt, hogy konkrétan milyen javaslatokkal rukkolt elő a Spiru Haret szövetség, az Edupedu.ro oktatási szakportál ismertette. Hét javaslatról van szó, amelyek a magaviselet mellett a mobiltelefon-használatra is kitérnek. Ezek a következők:
Más oktatási rendszerekhez hasonló egyéb szankciók törvényben történő rögzítése:
• az oktatási intézmény vagy a közösség javára végzett munka;
• iskolai elzárás, ami azt jelenti, hogy a tanulók a tanítás után egy tanteremben maradnak egy tanár felügyelete alatt, és ezt az időt arra használják fel, hogy elgondolkodjanak a tetteiken;
• különösen súlyos kötelességszegés esetén a tanulókat átnevelő központba szállítják, amelyeket újra kell alapítani;
• a magatartás jegyének értékét vegyék figyelembe a középiskolába való felvételkor és az érettséginél.
amelyet nem kötelező tanárnak betöltenie. A tanácsadó egyértelmű feladat- és hatáskörrel rendelkezne a családi nehézségekkel, identitáskrízissel vagy az iskolai környezethez való alkalmazkodás nehézségeivel küzdő tanulókkal kapcsolatban, és aki megbeszélheti ezeket a tanulókkal, függetlenül attól, hogy a szülők vagy gyámok egyetértenek-e a tanár vagy osztályfőnök kérésével vagy sem.
3. A szülők/gyámok által a gyermekek által elkövetett vétségek (függetlenül attól, hogy azok az iskola tulajdonának megrongálásából, illetve az iskola alkalmazottainak megsértéséből/veréséből állnak) miatt fizetendő bírságok törvényben történő rögzítése +
4. Őrszemélyzet alkalmazása, akik nem a településekkel szerződéses viszonyban álló őrző-védő szolgálatok alkalmazottai, és akik
5. Legyen kötelező minden tanteremben, folyosón és az iskola udvarán videokamerák felszerelése, amelyek a szülők/gyámok beleegyezésétől függetlenül, a tanárok hozzájárulásával működhetnek. A felvételek bizonyítékként felhasználhatók a fegyelmi vizsgálatok során és az illetékes állami hatóságok által.
6. A mobiltelefonok használatának tiltása az iskola területén mind a rendes tanítási idő alatt, mind a szünetekben, illetve a tanórán kívüli tevékenységek során.
7. A telefonokat az intézménybe való belépéskor kötelező kikapcsolni, az intézmény elhagyásakor pedig újra be lehet kapcsolni. A diákoknál talált működő telefonokat elkobozzák, és csak a szülőknek/gyámoknak adják át.
ahogy azt a szakszervezetek javasolták, de csak akkor, ha emellett tanácsadásban részesül a diák. Arra a kérdésre, hogy miként vélekedik arról a javaslatról, hogy a magaviseleti jegyet számítsák be az érettségi eredménybe, Deca úgy vélekedett, ha ezzel az érintett diák oktatáshoz való jogát korlátozzák, akkor alkotmányossági problémák merülnek fel. „Ezt a jogászokkal közösen kell kielemeznünk” – tette hozzá.
Azt is megkérdezték tőle, támogatná-e az osztálytermek bekamerázását, valamint azt, hogy a kamerák óra közben is működjenek. Ligia Deca erre azt felelte, erre már van példa, és bizonyos esetekben fel is használták a felvételeket. „Ez egy olyan intézkedés lehet, amely megelőzheti az antiszociális cselekedeteket. (…) Persze, csak egyes arra felhatalmazott személyek férhetnének hozzá a felvételekhez. Ez szerintem is megoldás lehet” – idézte a tárcavezetőt az Agerpres.
Emlékeztetett, hogy léteznek ugyan különleges oktatási központok, de azokba csak bírósági ítélettel helyezhető át valaki. „Az elmúlt évtizedekben megtapasztalhattuk, hogy sokkal hatékonyabb módszerek vannak a tanulók rehabilitálására” – tette hozzá Ligia Deca.
Elrendelte csütörtökön a bukaresti törvényszék a tanárnőjét késsel megsebesítő 16 éves bukaresti diák 30 napos előzetes letartóztatását.
Az új tanügyi törvényeknek a tanári tekintély visszaállítására irányuló előírásokat is tartalmazniuk kell, a tervezetek parlamenti vitáján a Szociáldemokrata Párt (PSD) ragaszkodni fog ehhez – jelentette ki szombaton az alakulat elnöke.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
2 hozzászólás