Háromról kétpártira csökkenhet a bukaresti koalíció
Fotó: Gov.ro
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közötti miniszterelnök-csere révén Klaus Iohannis államfő kötelezettségvállalása valósul meg – állapította meg hétfőn Cristian Pîrvulescu politológus, aki szerint egy RMDSZ nélküli kormánynak jóval gyengébb teljesítménye lesz.
2023. június 12., 21:502023. június 12., 21:50
2023. június 12., 22:012023. június 12., 22:01
Az elemző az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette: a miniszterelnök-cserével lebonyolított kormányváltást Klaus Iohannis gondolta ki, és a mandátuma „örökségének” szánta a megbízatása végéhez közeledő államfő. A tanügyi sztrájk pedig voltaképp egy politikai akció volt Iohannis abbéli törekvésének a megakadályozására vagy késleltetésére, hogy radikálisan megváltoztassa a politikai rendszert Romániában.
A politológus szerint sokan nagyon bizalmatlanul fogadták az államfőnek ezt a törekvését, különösen azért, mert nem bíznak a PSD-ben. Hozzátette, ezért most a PSD-nek be kell bizonyítania, hogy egy kormányképes, felelős párt. „Meglátjuk, hogy ez így lesz-e. (....) Mindenesetre ez Klaus Iohannis államfőnek az imidzsével, akár az európai politikai karrierjével is kapcsolatos művelete” – jelentette ki a politológus.
Pîrvulescu elmondta azt is, hogy jelentősen csökkentene a kormány teljesítményén az RMDSZ kilépése. Szerinte ez voltaképpen a „politikai vetésforgó” kudarcát jelentené, ami annak a következménye, hogy a felek nem tartották be a koalíciós megállapodást. Emiatt szerinte teljes egészében a PSD-t terheli a felelősség, és a párt politikai éretlenségének a jele.
„Az RMDSZ vezetői nemigen tudnak engedményeket tenni, mert konfliktusba kerülnének a szervezet radikálisaival, különösen a magyar kisebbség radikálisaival, akik lesik az alkalmat arra, hogy (...) változtassanak a magyar kisebbség érdekképviseletén. Az RMDSZ nélkül nagyon bonyolult lesz a helyzet. Nem azért, mert ellehetetlenülne a kormányzás, hanem a geopolitikai kontextus és kormányzás bonyolult helyzete miatt, amelyből az RMDSZ a többi koalíciós pártnál fegyelmezettebben és lojálisabban vette ki a részét” – fejtegette Pîrvulescu.
A politológus szerint az RMDSZ nélkül a kormányzás stabilitása is gyengül. Ezt azzal magyarázta, hogy a PNL „hajlamos” kilépni a kormányból. „Csak Ciucă és Iohannis úron múlik, hogy ellent tudnak-e majd állni ennek a nyomásnak” – tette hozzá Cristian Pîrvulescu.
Nicolae Ciucă, a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke hétfőn bejelentette lemondását miniszterelnöki tisztségéről, hogy a koalíciós egyezmény értelmében átadja helyét Marcel Ciolacunak, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökének.
Bejelentette lemondását néhány órával a hétfői kormányülést követően Nicolae Ciucă miniszterelnök, ezzel az általa vezetett kormány mandátuma is megszűnik.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!