Nicolae Ciucă újságírók előtt bejelenti távozását
Fotó: Gov.ro
Bejelentette lemondását néhány órával a hétfői kormányülést követően Nicolae Ciucă miniszterelnök, ezzel az általa vezetett kormány mandátuma is megszűnik.
2023. június 12., 16:032023. június 12., 16:03
2023. június 12., 20:282023. június 12., 20:28
A kabinet így az új kormány beiktatásáig – amit a hét végéig szeretnének megejteni – ügyvivőként tevékenykedik. Az ügyvivő miniszterelnök Lucian Bode belügyminiszter lehet. A kormányülésen azt a sürgősségi rendeletet fogadták el, amely a negyedik hete béremelésért sztrájkoló, a munkabeszüntetést hétfőn felfüggesztő pedagógusok fizetésemelését rögzíti.
Délután négy órakor aztán a kormánypalotában rövid sajtónyilatkozatot tett, amelyben emlékeztetett: két hete a koalíciós partnerekkel együtt abban állapodtak meg, hogy a május végére tervezett miniszterelnök-cserét a pedagógussztrájk jelentette konfliktus megoldásáig elhalasztják. Mivel hétfőre sikerült tető alá hozni egy olyan sürgősségi kormányrendeletet, amely teljesíti a pedagógusok igényeit, eljött az idő, hogy befejezze miniszterelnöki ténykedését.
Így lemondása hivatalossá válását követően elindul a miniszterelnök-cserét célzó eljárás, amelynek lezárultáig az ország élén ügyvivő kormány áll majd.
Fotó: Gov.ro
Miután köszönetet mondott munkatársainak, megjegyezte: vannak dolgok, amiket sikerült úgy megvalósítani, ahogy kellett, de olyanok is, amelyeket nem sikerült megoldani.
– zárta nyilatkozatát, amely végén a jelenlevők egy része megtapsolta a leköszönő kormányfőt. Nicolae Ciucă ezt követően az elnöki palotába indult, hogy hivatalosan is átnyújtsa lemondó nyilatkozatát Klaus Iohannis államfőnek.
Elutasította Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap a leendő román kormányfőnek, Marcel Ciolacu PSD-elnöknek a szövetség új kormányzati szerepvállalására vonatkozó ajánlatát.
Ciucă a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) között 2021-ben aláírt koalíciós megállapodás értelmében mondott le, abban ugyanis azt rögzítették, hogy a PNL, a PSD és az RMDSZ alkotta koalíció mandátumának felénél a PNL átadja a kormányfői tisztséget a szociáldemokratáknak, és néhány kulcsfontosságú tárca is gazdát cserél a két román párt között.
Az új kormány megalakítása ennek alapján csupán formaság lenne – azonban a PSD már hónapokkal ezelőtt jelezte, hogy módosítani kívánja a megállapodásban foglaltakat, megtartaná a Sorin Grindeanu vezette közlekedési tárcát, mivel álláspontja szerint a miniszter jó munkát végez.
Marcel Ciolacu, a PSD elnöke, a miniszterelnöki tisztség várományosa vasárnap már be is jelentette, hogy a jelenleg birtokolt fejlesztési és környezetvédelmi minisztérium helyett az európai forrásokért felelős és az energiaügyi minisztériumot ajánlják fel az RMDSZ-nek. A fejlesztési tárcát az értesülések szerint a liberálisok kaphatják meg.
Kelemen hétfőn kijelentette, ha a fejlesztési tárcát nem hagyják RMDSZ-nél, nincs miről tárgyalni, anélkül az RMDSZ nem folytatja a közös kormányzást, ezért várják, hogy Ciolacu közölje a végső döntést.
Az RMDSZ kilép a kormányból, ha az új kabinetben nem kapja meg a fejlesztési minisztérium irányítását – ismételte meg hétfőn Kelemen Hunor.
A PSD-nek és a PNL-nek az RMDSZ nélkül is megvan a parlamenti többsége, két évvel ezelőtt hivatalosan a stabilitás érdekében vették be a koalícióba a magyar szervezetet, amely a miniszterelnök-helyettesi tisztség mellett a fejlesztési, a környezetvédelmi és a sportért felelős tárcát kapta meg – utóbbitól már biztosan búcsúznia kell, hiszen a minisztériumok számának csökkentése jegyében beolvasztják a családügyi minisztériumba.
Ezt követően egy-két nap alatt lefolyhat a miniszterjelöltek meghallgatása a parlamenti szakbizottságokban, és az új kormány akár már csütörtökön le is teheti az esküt. A kérdés csak az, hogy az RMDSZ tagja marad-e, vagy a továbbiakban kívülről támogatja a kabinetet – az értesülések szerint ugyanis arra az esetre, ha tényleg kilépne a kormányból, a PSD szeretne megállapodást kötni vele arról, hogy bizonyos alacsonyabb szintű vezetői tisztségek megtartása fejében továbbra is támogassa a parlamentben az immár kétpárti kabinetet.
Megnyerte a megmérettetésen függetlenként indult Nicușor Dan a romániai államfőválasztást, miután a hivatalos szavazatszámlálás alapján előnye behozhatatlanná vált ellenfele, George Simion számára.
Nicușor Dan szerint a román társadalom megmutatta az erejét az elnökválasztás második fordulójában.
Vasárnap a 21 órai urnazárásig több mint 11 millió 600 ezer személy szavazott az államfőválasztás döntő fordulójában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Szoros eredményt jósolnak az államfőválasztás vasárnapi második fordulójában a közvélemény-kutatók Nicușor Dan és George Simion között.
Teljesen alaptalan vádak keringenek a Telegramon és a X-en a romániai elnökválasztásba való állítólagos francia beavatkozásról − közölte vasárnap este a francia külügyminisztérium.
Vasárnap 20 óráig több mint 11 millió román állampolgár adta le voksát az államfőválasztás döntő fordulójában.
Elutasítja az orosz külügyminisztériumi szóvivő azokat a vádakat, miszerint Moszkva beavatkozott volna a romániai államelnök-választásba.
Összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap a belügyi szervekhez; ezek közül 43 alaptalannak bizonyult, tízet még vizsgálnak, hetet pedig továbbküldtek az illetékes választási irodának.
Vasárnap 18 órakor elérte az országos részvételi arány az 56 százalékot, több mint 10 millióan adták le szavazatukat az államfőválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!