Fotó: Forrás: Szekeres Attila István
Ha népszavazáson kellene dönteni arról, hogy Románia köztársaság maradjon-e, vagy térjen vissza a királyság intézményéhez, a többség ragaszkodna a köztársasághoz – derül ki egy friss felmérésből.
2023. december 11., 11:532023. december 11., 11:53
Az INSCOP közvélemény-kutató intézet által a News.ro hírportál megrendelésére készített kutatás hétfőn ismertetett eredményei szerint ha népszavazást tartanának az ország államformájáról, akkor
A megkérdezettek 9,9 százaléka nem tudott dönteni.
A mostani adatok azt mutatják, hogy a társadalom többségében megerősödtek a republikánus érzelmek, 2013-ban ugyanis még csak 41 százalék voksolt volna a köztársaságra, 27,2 a királyságra – viszont 31,8 százalék volt azok aránya, akik nem tudtak volna érdemben dönteni a kérdésben.
A mostani adatok alapján a 30 év alattiak, a bukarestiek és a magasabb jövedelműek szavaznának inkább a monarchiára.
Ugyanakkor
Legalábbis erre enged következtetni az, hogy a többség – 56,1 százalék – egyetért azzal a kijelentéssel, miszerint a királyság előnye azt, hogy a király nem függ a pártokból, és döntőbíróként léphet fel a politikai életben. Azok aránya, akik ezzel nem értenek egyet, 35,9 százalék.
Azok között, akik egyetértenek a megállapítással, többségben vannak a 30 év alattiak, a közép- vagy felsőfokú végzettséggel rendelkezők, a bukarestiek és a nagyvárosok lakói, a magasabb jövedelműek és a magánvállalkozások alkalmazottai.
Azzal a megállapítással, miszerint a köztársaság előnye az, hogy időszakosan elnökválasztást tartanak, ezért nem áll fenn a veszélye, hogy az államfő túlhatalomra tegyen szert, a válaszadók 69,1 százaléka ért egyet, és csupán 25,3 százalék nem. Tíz éve még csak a válaszadók 51,7 százaléka értett egyet vele.
A felmérésben arra is rákérdeztek, hogy jobb lett volna-e, ha 1989-ben Románia azonnal áttér a királyságra.
22,1 százalék szerint minden ugyanolyan lenne, és csupán 11,2 százalék gondolja úgy, hogy minden rosszabb lenne.
A felmérés november 20. és 27. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!