Fotó: Tuchiluș Alex
Csoma Botond parlamenti képviselő csütörtökön délután közösségi oldalán hozta nyilvánosságra az RMDSZ területi elnökeinek azon kérését, hogy a szövetség elnöke, Kelemen Hunor legyen az alakulat államelnökjelöltje.
2024. szeptember 05., 19:372024. szeptember 05., 19:37
2024. szeptember 05., 20:052024. szeptember 05., 20:05
Csoma szerint a szövetségi elnök a legalkalmasabb arra, hogy a magyarok hangját hallassa, és a közösség elvárásairól, problémáiról, céljairól beszéljen ebben a kampányban. „Ő a legnépszerűbb és legmegbecsültebb romániai magyar politikus, aki meg tudja jeleníteni a romániai magyar közösség egységét, ezért arra kérjük a Szövetségi Képviselők Tanácsát, hogy támogassa ezt a döntést pénteken” – olvasható az RMDSZ alsóházi frakcióvezetőjének Facebook-bejegyzésében.
A Kelemen Hunornak címzett felkérés azért is érdekes, mivel a szövetségi elnök idén többször is úgy nyilatkozott, hogy az idei megmérettetésen már nem ő lesz az RMDSZ államfőjelöltje. A politikus már idén januárban kijelentette, hogy ő nem indul az államelnök-választáson, de a szövetségnek lesz elnökjelöltje, csak még nem döntöttek arról, hogy ki legyen az. Kelemen márciusban is megerősítette, hogy nem indul az év végi megmérettetésen, hozzátéve, hogy az RMDSZ a június 9-ei EP-választások után dönt az államfőjelöltjéről.
Egyébként a Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) legutóbbi, június 27-én rendezett ülésén elhangzott:
Noha erről már július elején határozatot hozott a Ciolacu-kabinet, az RMDSZ mostanáig nem nevezte meg jelöltjét. A miniparlament júniusi ülésén egyébként az RMDSZ több politikusa is úgy foglalt állást, hogy Kelemen Hunor a legmegfelelőbb jelölt az államfőjelölti tisztségre.
Kelemen Hunor megerősítette, hogy nem indul az államelnök-választáson. Hozzátette, hogy az RMDSZ az EP-választások után dönt az államfőjelöltjéről.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!