Fotó: Tuchiluș Alex
Csoma Botond parlamenti képviselő csütörtökön délután közösségi oldalán hozta nyilvánosságra az RMDSZ területi elnökeinek azon kérését, hogy a szövetség elnöke, Kelemen Hunor legyen az alakulat államelnökjelöltje.
2024. szeptember 05., 19:372024. szeptember 05., 19:37
2024. szeptember 05., 20:052024. szeptember 05., 20:05
Csoma szerint a szövetségi elnök a legalkalmasabb arra, hogy a magyarok hangját hallassa, és a közösség elvárásairól, problémáiról, céljairól beszéljen ebben a kampányban. „Ő a legnépszerűbb és legmegbecsültebb romániai magyar politikus, aki meg tudja jeleníteni a romániai magyar közösség egységét, ezért arra kérjük a Szövetségi Képviselők Tanácsát, hogy támogassa ezt a döntést pénteken” – olvasható az RMDSZ alsóházi frakcióvezetőjének Facebook-bejegyzésében.
A Kelemen Hunornak címzett felkérés azért is érdekes, mivel a szövetségi elnök idén többször is úgy nyilatkozott, hogy az idei megmérettetésen már nem ő lesz az RMDSZ államfőjelöltje. A politikus már idén januárban kijelentette, hogy ő nem indul az államelnök-választáson, de a szövetségnek lesz elnökjelöltje, csak még nem döntöttek arról, hogy ki legyen az. Kelemen márciusban is megerősítette, hogy nem indul az év végi megmérettetésen, hozzátéve, hogy az RMDSZ a június 9-ei EP-választások után dönt az államfőjelöltjéről.
Egyébként a Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) legutóbbi, június 27-én rendezett ülésén elhangzott:
Noha erről már július elején határozatot hozott a Ciolacu-kabinet, az RMDSZ mostanáig nem nevezte meg jelöltjét. A miniparlament júniusi ülésén egyébként az RMDSZ több politikusa is úgy foglalt állást, hogy Kelemen Hunor a legmegfelelőbb jelölt az államfőjelölti tisztségre.
Kelemen Hunor megerősítette, hogy nem indul az államelnök-választáson. Hozzátette, hogy az RMDSZ az EP-választások után dönt az államfőjelöltjéről.
Diana Şoşoacă ismét benyújtotta jelölési iratcsomóját a Központi Választási Irodához (BEC), amely vasárnap 18 órakor kezdődő ülésén vitatja meg az igénylést – nyilatkozta az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, a BEC tagja, Toni Greblă.
Az elmúlt 24 órában közel 3000 bevetésük volt a belügyi szerveknek, több mint 9000 szabálysértést állapítottak meg és bevontak 586 gépkocsivezetői jogosítványt – közölte vasárnap a Román Rendőrség.
Az elnökválasztás győzteséről a román választópolgárok fognak dönteni, nem a színfalak mögötti játszmák és egyes intézmények kompromittálása – jelentette ki szombat este a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă.
Az alkotmánybíróság szombaton helyt adott a Diana Iovanovici-Şoşoacă elnökjelölése elleni óvásoknak, és megsemmisítette a Központi Választási Iroda (BEC) korábbi határozatát, amellyel iktatták Şoşoacă jelölési dossziéját.
A Jobboldali Erők Szövetségének kongresszusa jóváhagyta szombaton a Jobboldal Erejéből, a Népi Mozgalom Pártjából, a Jobboldali Alternatívából és a Maniu-Mihalache Nemzeti Parasztpártból álló szövetség létrehozását.
Csaknem háromszáz illegálisan birtokolt fegyvert foglalt le a rendőrség országszerte egy nagyszabású pénteki akció nyomán.
„Közvetlen kommunikáció” folyik a román és az osztrák hatóságok között Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Orosz drón maradványaira bukkantak pénteken a védelmi minisztérium, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a belügyminisztérium szakemberei a Duna-deltában, a Litcov-csatorna térségében.
Nő az Egészséges étkezés elnevezésű országos program kedvezményezettjeinek száma, de még mindig csak a diákok kevesebb, mint egynegyede kap meleg ebédet.
Alapfokon felmentő ítéletet hozott a legfelsőbb bíróság Nicolae Bănicioiu volt egészségügyi és ifjúsági miniszter ügyében. Az egykori tárcavezetőt csaknem 800 ezer euró kenőpénz elfogadásával vádolta a korrupcióellenes ügyészség.
szóljon hozzá!