Nagy Zsolt és Winkler Gyula került a befutónak tekintett helyekre a brüsszeli jelöltlistán.
„Megtaláljuk a módját, hogy ne kerüljön veszélybe a kormányzati részvételünk” – jelentette ki Borbély László az RMDSZ Szövetségi Operatív Tanácsa (SZOT) tegnapi ülése után. Az RMDSZ kormánykapcsolatokért felelős ügyvezető alelnökét azzal kapcsolatban kérdeztük, hogy a SZOT két hivatalban levő minisztert, Nagy Zsoltot és Winkler Gyulát tette az RMDSZ Európai parlamenti képviselőjelölt-listája élére. Az informatikai és a kereskedelmi minisztert Korodi Attila környezetvédelmi államtitkár és Sógor Csaba szenátor követi a jelöltlistán.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács magát megnevezni nem kívánó illetékesétől a Krónika arról értesült, hogy a rangsorolás növeli annak az esélyét, hogy az erdélyi magyar ellenzéki szervezetek önálló független jelölttel próbáljanak benevezni a választási versenybe. Ha az ellenzéki szervezetek körében is elismert Sógor Csaba befutó helyre került volna, ennek az esélye minimálisra csökkent volna. Lehetséges független jelöltként eddig Tőkés László, Hantz Péter és Kovács Lehel neve merült fel. Borbély László a Krónikának elmondta, a SZOT a jelöltállítás politikai szempontjait is mérlegelte, de a sorrend alapvetően a jelöltek felkészültsége, teljesítménye alapján alakult ki. Az alelnök úgy vélte, Sógor negyedik helye is kiváló helyezés, hiszen a szenátor elismert politikusokat utasított maga mögé. Elismerte ugyanakkor hogy a szövetség jó esetben is csak három brüsszeli képviselő bejuttatására számíthat.
Amint a Krónika korábbi lapszámaiban megírtuk, a SZOT által kialakított listát a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) is jóvá kell hagynia; az RMDSZ történetében azonban még nem fordult elő, hogy a SZOT valamely határozatát felülbírálta volna az SZKT. Nagy Zsolttal és Winkle Gyulával közlünk interjút.
Interjú Nagy Zsolttal, az EP-jelöltlista élére kijelölt miniszterrel
Nem a mentelmi jog érdekelt
- Meglepetésnek számított, hogy ön is megpályázta a jelöltséget. Miért pályázott? Mik a szándékai?
- Egyszerű a válasz: európai parlamenti képviselő szeretnék lenni. No de a tréfát félretéve, úgy éreztem, alkalmas vagyok ennek a munkának az ellátására. Az RMDSZ-t az Európai Demokrata Unióban, majd az Európai Néppártban képviseltem hosszú éveken át. Ismerem az európai parlamenti csoportokat, a néppárt munkacsoportjainak a munkájában részt vettem, így némi rálátásom van az európai intézményrendszerre. Azt gondolom emellett, hogy ez egy szép feladat. Külön kihívásnak tekintem, hogy az a két erdélyi magyar aki oda kerül a 785 európai parlamenti képviselő közé, tudja megmutatni, hogy melyek a közösség elvárásai, és képes legyen ezek képviseletére.
- Mentelmi jog is jár a mandátumhoz? Mert minden bizonnyal sokan azt gondolják, hogy az önnel kapcsolatos vizsgálatok elől próbál menekülni.
- Nem tudom, hogy jár-e mentelmi jog a mandátummal. De ha arra utal, hogy koholmányokkal próbálnak vádolni, elmondhatom, a kettőnek semmi köze egymáshoz. Ha eljárás indul ellenem, arra úgysem vonatkozik a mentelmi jog.
- A tapasztalatot és a kapcsolatokat említette erősségeként. Melyek a gyengéi? Hol vannak pótolnivalók a felkészültségében?
- Szeretnék több nyelvet elsajátítani. Jelenleg angolul beszélek magas szinten és németül alapfokon. A német nyelvtudásomat szeretném javítani, és újabb nyelveket szeretnék megtanulni.
- Ha bejut a brüsszeli parlamentbe, miniszteri széket hagy ott. Nem bánja?
- Természetesen minden szívesen végzett munka után az embernek vannak nosztalgiái. Addig is azonban még hátra van a kampány, a választás, igyekszem jól végezni.
Interjú Winkler Gyula miniszterrel, az RMDSZ EP-lista második helyzettjével
„A gazdaság talajára kell építeni”
- Korábban úgy tartották, hogy ön biztos listavezető az RMDSZ európai parlamenti képviselőjelöltjei között. Presztízsveszteség az, hogy csak másodiknak jött ki a rangsorolásban?
- Én nem tudtam, hogy biztos listavezetőnek számítottam. Arról tudtam, hogy nagyon felkészült csapatot rangsorolt a Szövetségi Operatív Tanács. Két miniszter, két államtitkár, két volt államtitkár is ott volt a meghallgatáson.
- A múltkori beszélgetésünkkor azt mondta, egyaránt képviselné Brüsszelben Románia és az erdélyi magyarság ügyét. Melyik az előbbvaló?
- Akik az RMDSZ jelöltjeként kerülnek az Európai Parlamentbe, azokat nyilván az erdélyi magyarság küldi Brüsszelbe. Amiként az eddigi politikai munkásságomban, úgy ezen túl is az erdélyi magyarságot fogom képviselni. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy az országot is képviseljük, adott esetben a néppárti frakciót is képviseljük, és itt még nem is beszéltem a szakmai részről, arról, hogy én a kereskedelmi és a költségvetési munkában vagyok érdekelt. Összetett a kép, de valamennyi képviselet egyszerre kell hogy megtörténjen.
- Említette, hogy gazdasági, pénzügyi területen érzi otthon magát, és az EP-ben is szívesen tevékenykedne ezen a területen. Ha viszont a brüsszeli erdélyi magyar képviseletre gondolunk, elsősorban a kisebbségi jogok képviseletére szoktunk gondolni.
- Én nem azért szeretnék Brüsszelben gazdasági területen tevékenykedni, mert ehhez értek, hanem azért, mert szerintem nagy mértékben erre van szüksége az erdélyi magyar közösségnek. Ez akkor is érvényes, ha az autonómiáról, annak bármelyik fajtájáról beszélünk. Mindezek a gazdaság talajára épülhetnek. Arra van szükség, hogy az önkormányzataink tudják, milyen módon lehet esélyhez jutni, hogyan lehet sikerrel pályázni, hogyan lehet vonzani akár régiófejlesztési, akár gazdaságfejlesztő, akár a cégek versenyképességét növelő alapokat. A jövőben az uniós források szerepe megnő, hozzuk hát ezeket közelebb a magyar közösséghez. Nyilvánvaló a kisebbségi jogok tematikája fontos, de ma már távolról sem elég.
- Erősségeként említette a szakmai, politikai, diplomáciai tapasztalatot. Mit érez gyengéjének?
- Az erősségemnek tartott területeken is minden bizonnyal sok tanulnivalóm van még. Nem hiszem, hogy bármilyen területen elértem volna a teljesítményem csúcsát.
- Ha brüsszeli képviselő lesz, miniszteri széket hagy ott. Nem fájlalja?
- Az RMDSZ-nek most már olyan szakpolitikusi gárdája van kialakulóban Bukarestben is, a megyei szinteken is, közigazgatási tapasztalattal rendelkező emberei vannak. Mindannyian pótolhatók vagyunk. Az én helyembe is minden bizonnyal megfelelő embert talál a szövetség.