A kiváló minőségű erdélyi méz nem versenyképes az olcsó hamisítványokkal szemben
Fotó: Makkay József
A tavaly megtermelt mézmennyiség a 2022-es esztendő hozamának a fele volt, a hazai méhészek mégsem tudják értékesíteni készleteiket. A Romániai Méhészek Egyesületének elnöke szerint az olcsó ukrajnai importméz is nagy gondokat okoz a gazdáknak.
2023. április 24., 12:232023. április 24., 12:23
A nagy mennyiségű ukrán importméz miatt egyre nehezebb helyzetbe kerül a romániai méhészet. A hazai méhészek annak ellenére sem tudják értékesíteni tavaly megtermelt mézkészletüket, hogy a 2022-es hozamok a korábbi esztendő felét teszik ki – panaszkodott az Agerpres hírügynökségnek Ioan Fetea, a Romániai Méhészek Egyesületének elnöke. A szakmai szervezet vezetője felrója a mezőgazdasági minisztériumnak, hogy átláthatatlanná vált a romániai mézpiac. Az üzletek polcain rendszerint olyan terméket lehet vásárolni, amelyben a helyi mézet ukrajanai, Moldova köztársaságbeli és kínai mézzel vegyítik.
Mi tíz éve kérjük a piaci forgalmazásra kerülő méz tisztességes felmcimkézését, ennek ellenére a hatóságok semmit nem tettek ennek érdekében” – fogalmazott a román hírügynökségnek a méhészek szakegyesületének vezetője.
Miközben tavaly mintegy négyezer tonna importméz érkezett Romániába, a hazai méhészeknek szinte semmit nem sikerült exportálniuk a megtermelt 12 ezer tonna körüli mézmennyiségből. Mivel a romániai piacra kerülő importméz legnagyobb része ukrajnai eredetű, a méhészegyesület a mezőgazdasági minisztériumnak címzett beadványában azt kéri, hogy az ukrajnai mezőgazdasági termékek importjának ellensúlyozására Brüsszeltől kapott támogatásból a méhészek is részesüljenek.
Áttelelő méhcsalád. A hozzáértő méhészeknél is gondott okozott a túl enyhe tél
Fotó: Makkay József
Ioan Fetea szerint a Nemzeti Méhészeti Program (PNA) költségvetése a romániai méhcsaládok támogatásának 25 százalékára elegendő, emiatt a méhészek 75 százaléka semmiféle méhészeti dotációhoz nem jut hozzá. A szakember szerint az idei tél is nehéz helyzet elé állította a méhészeket:
,,Tavaly méhcsaládonként 20 euró támogatást kértünk, de nem kaptuk meg. Megelégednénk családonként egy 15 eurós de minimis támogatással is, hogy át tudjuk vészelni a mostani kedvezőtlen körülményeket” – nyilatkozta a Romániai Méhészek Egyesületének elnöke.
Romániában jelenleg mintegy 37 ezer méhészt tartanak nyilván, akik 2, 35 millió méhcsaláddal termelnek. Jó esztendőben Románia átlagos méztermelése 22 ezer tonna, amivel az európai országok között a 4. helyet foglalja el.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!