Az RMDSZ delegációjával külön, nem a koalíciót alkotó pártokkal tárgyal kedden az államfő
Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis államfő tudomásul vette Nicolae Ciucă kormányfő lemondását, és aláírta a rendeletet, amellyel Cătălin Predoiu igazságügyi minisztert kinevezi ügyvivő miniszterelnöknek – jelentette be hétfőn az Államelnöki Hivatal.
2023. június 12., 19:162023. június 12., 19:16
2023. június 12., 19:232023. június 12., 19:23
A közlemény szerint az államelnök hétfőn fogadta a Cotroceni-palotában Nicolae Ciucát, aki hivatalosan is benyújtotta lemondását a kormányfői tisztségből. Klaus Iohannis az új kormány megalakításáig Cătălin Predoiu igazságügyi minisztert bízta meg ügyvivőként a kabinet vezetésével.
A honlapon közzétett menetrend szerint a PNL, a PSD és a (nem magyar) kisebbségi frakció küldöttségét együtt, az RMDSZ-t viszont fél órával később fogadja Klaus Iohannis államfő. Egyébként sajtóértesülések szerint az RMDSZ politikusai nem vesznek részt a hétfőn délután megkezdődött koalíciós tárgyalásokon, mert nem hívták meg őket az egyeztetésekre. A találkozó a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a nemzeti kisebbségek frakciójának vezetőinek részvételével zajlik, és a napirendjén az új kormány programjának megvitatása szerepel.
Marcel Ciolacu PSD-elnök hétfőn elmondta, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a nemzeti kisebbségek frakciója biztosítani tudja a többséget a parlamentben. Hangsúlyozta azonban, hogy szeretné, ha az RMDSZ is kormányon maradna. Az újságírók ma kérdésére, hogy ha a PSD csak a PNL-vel marad kormányon, akkor aggódik-e a törvénytervezetek parlamenti sorsáért, a politikus így válaszolt: „Ezt a kockázatot vállalom. A parlamentben akkor is biztosítani tudjuk a többséget, ha csak a PSD és a PNL marad a koalícióban. De, mint jól tudják, támogat minket a nemzeti kisebbségek frakciója is, amelynek vezetői ma 17 órakor szintén részt vesznek a kormányprogram véglegesítésére összehívott koalíciós ülésen. Az RMDSZ egyelőre nem jelentette be, hogy részt kíván-e venni ezen a találkozón”.
„Mintha három évvel ezelőtt is együtt lettünk volna, amikor azzal vádoltak minket, hogy eladjuk Erdélyt (az RMDSZ-nek – szerk. megj.) és titkos találkozókat tartunk a román parlament irodáiban. Most pedig azzal szembesülök, hogy már nem akarom eladni Erdélyt az RMDSZ-nek, nem is vagyok az RMDSZ partnere, hanem hirtelen én lettem az, aki kitaszítja őket a kormányból. Véleményem szerint a politikában – mint bárhol máshol – jogunk van tárgyalni” – jegyezte meg szarkasztikusan Ciolacu. Hozzátette, jómaga szeretné, hogy az RMDSZ a koalícióban maradjon Megemlítette azt is: reméli, hogy az új kormányt legkésőbb csütörtökön beiktatja a parlament.
Szombaton Ciolacu azzal a bejelentéssel állt a nyilvánosság elé, hogy az eddigiekhez képest más kormányzati posztokat ajánl a magyar szövetségnek, holott Kelemen Hunor már pénteken közölte vele, hogy az RMDSZ nem tudja elfogadni az európai projekteket kezelő, illetve az energiaügyi minisztérium vezetését a fejlesztési tárca és a környezetvédelem helyett.
Kelemen Hunor azt is jelezte: az RMDSZ nem távozik önként a kormányból, de nem zárja ki, hogy kihagyják a következő kabinetből. Hétfői nyilatkozatában az RMDSZ elnöke értelmetlennek nevezte azt a felvetést, hogy az RMDSZ adott esetben parlamenti támogatást nyújtson egy olyan kormánynak, amelyből „kilökték”. A PNL-nek és a PSD-nek az RMDSZ szavazatai nélkül is kényelmes többsége van a parlamentben – tette hozzá a szövetségi elnök.
Bejelentette lemondását néhány órával a hétfői kormányülést követően Nicolae Ciucă miniszterelnök, ezzel az általa vezetett kormány mandátuma is megszűnik.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!