Klaus Iohannis államfő az RMDSZ tárgyalóküldöttségével egyeztet
Fotó: Presidency.ro
Az RMDSZ továbbra is egy jobbközép kormánykoalíció létrehozásában látja a megoldást, amelyet a PNL, az USR-PLUS és az RMDSZ alkotna – jelentette be Kelemen Hunor a Klaus Iohannis államfővel folytatott konzultációt követően.
2020. december 14., 16:182020. december 14., 16:18
2020. december 14., 17:032020. december 14., 17:03
A szövetség elnöke bukaresti sajtótájékoztatóján elmondta, a három párt alkotta koalíció elegendő többséget biztosítana a törvényhozásban a nemzeti kisebbségek frakciójának támogatásával. Kelemen Hunor rámutatott: mivel a PNL és az USR-PLUS nem tudott megállapodni, így mindkettőnek van saját kormányfőjelöltje, ilyen körülmények között szinte „kívánja” a helyzet, hogy az RMDSZ is saját jelöltet állítson. Kelemen Hunor közölte, az RMDSZ két-három olyan jelöltet is javasolni tud a miniszterelnöki tisztségre, aki el tudná látni ezt a feladatot, de ezeknek a potenciális jelölteknek a nevét most még nem hozza nyilvánosságra.
„Nem akarjuk növelni a feszültséget, az alapzajt, ezért a pragmatikus, racionális hozzállásunk az, hogy most nem nevezzük meg a kormányfőjelöltünket, ám ha a következő konzultálási körig nem tudnak megegyezni a koalícióra készülő pártok, akkor mi is javasolunk kormányfőt” – szögezte le Kelemen, utalva arra, hogy a két román párt nem tudott közös nevezőre jutni egy közös miniszterelnök-jelölt személyéről, és a PNL és az USR-PLUS is önálló jelölttel rukkolt elő. Kelemen szerint erősíteni kell a bizalmat a leendő koalíciós partnerek között.
Az RMDSZ vezetője szerint a koalíciót célzó tárgyalásokat folytatni kell, az ezt alkotó pártok között pedig el kell osztani a közméltósági tisztségeket: az egyik pártnak kellene betöltenie a miniszterelnöki posztot, egy másiknak kell megkapnia a képviselőház elnöki tisztségét, a harmadiknak pedig a szenátus vezetői funkcióját. Kifejtette: ha a két nagyobbik partner nem tud megállapodni, az RMDSZ is hajlandó elvállalni a képviselőház vezetését. Kelemen azt is elmondta: nem tartja jó ötletnek a nemzeti egységkormányt, a USR-PLUS-szal fennálló viszony kapcsán pedig kifejtette: számos kérdésben együtt tudtak működni. Közölte, reményei szerint a parlament jövő heti alakuló üléséig megszülethet a PNL–USR-PLUS–RMDSZ koalíciós megállapodás.
Fotó: Presidency.ro
A Krónika kérdésére, miszerint milyen miniszteri tárcákat tart megszerezhetőnek a leendő kormányban az RMDSZ számára, Kelemen elmondta: még nem beszéltek a kormánystukrúrákról. „Még nem tartom elérkezettnek az időt, hogy spekuláljunk, minden partnernek kell olyan tárcát vezetnie, amely több területet tud koordinálni, és amely ellenjegyzési jogot is élvez a kezdeményezéseket illetően” – hangsúlyozta Kelemen.
Lapunk ama kérdésére, hogy tudnák-e Dacian Cioloșt támogatni, ha ő kapna kormányalakítási megbízást, a szövetségi elnök kifejtette: mivel az RMDSZ szerint a legtöbb szavazatot kapott partnernek kell a kormányfőt adnia, ha a tisztség mégsem a PNL-é lesz, akkor nem feltétlenül Cioloșt kellene kormányalakítással megbízni, következhetne a sorban az RMDSZ is.
A vasárnap eredmény nélkül véget ért koalíciós tárgyalásokat Kelemen Hunor „túltáplált egók harcának” nevezte a sajtótájékoztatóján. Kelemen leszögezte: a koalíciós pártoknak közös kormányprogramot kell kidolgozniuk, amelynek ki kell térnie a gazdasági kihívásokra, a munkahelyekre, az infrastruktúrára, a mezőgazdaságra, az élelmiszeriparra, az egészségügyre és az oktatásra is, emellett pedig a nemzeti közösségek jogainak és identitásának megőrzésére is ki kell terjednie.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!