Az ellenzéknek is visszaüthet a kormányválság – Pászkán Zsolt elemző Dăncilă taktikájának csődjéről, Johannis imázsvesztéséről

Pászkán Zsolt szerint a kormányválság miatt nem ígérkezik fáklyásmenetnek Klaus Johannis újrázása •  Fotó: Youtube

Pászkán Zsolt szerint a kormányválság miatt nem ígérkezik fáklyásmenetnek Klaus Johannis újrázása

Fotó: Youtube

Bár rendkívül nehéz helyzetbe került a kormányzó PSD, egyik ellenzéki párt sem tolong, hogy az államfőválasztás előtt szűk három hónappal átvegye a kormányzást. A jelenlegi válság nagy nyertesének Victor Ponta tűnik, Ludovic Orban pedig könnyen vesztessé válhat. Az RMDSZ számára most bármilyen kormányzati ígéret inkább csapda lenne. Pászkán Zsolt budapesti politikai elemzővel tekintettük át a friss bukaresti történéseket, s a várható fejleményeket.

Pataky István

2019. augusztus 28., 08:182019. augusztus 28., 08:18

2019. augusztus 28., 11:592019. augusztus 28., 11:59

– Az ALDE hosszas tapogatózás, több zsarolási próbálkozás és kétértelmű nyilatkozat után most látta elérkezettnek az idejét annak, hogy hátat fordítson a PSD-nek. Miért állt érdekében ez a szakítás?

– Az ALDE az utolsó szalmaszálba kapaszkodik. Azok után, hogy a 2016-os parlamenti választáson éppen csak elérte a bejutáshoz szükséges öt százalékot, 2019-ben pedig nem sikerült bejutnia az Európai Parlamentbe, a párt vezetőségének, de elsősorban Călin Popescu-Tăriceanunak szembe kellett néznie az eljelentéktelenedés veszélyével. Főleg azért, mert a legutóbbi kudarcot nem valamiféle választói elfordulás, elvándorlás okozta (2016 és 2019 között az ALDE csak húsz–harmincezer szavazatot, vagyis körülbelül hat százalékot veszített), hanem inkább az, hogy a párt – legalábbis jelen állapotában – képtelen a növekedésre. Márpedig ez semmi jót nem vetít előre a következő megmérettetéseket, a jövőre rendezendő helyhatósági és parlamenti választást illetően. Főleg egy súlyos és elhúzódó válságokkal küszködő, a kül- és belföldi ellenfeleinek/ellenségeinek egyaránt megfelelni akaró Viorica Dăncilă kormányfő-pártelnök által vezetett PSD „társaként”. És mivel eldőlt, hogy a PSD nem kívánja támogatni a szociáldemokrata államfőjelöltnél, Viorica Dăncilánál és a saját pártjánál népszerűbb Tăriceanu államfőjelöltségét, az ALDE-nak nem maradt más választása, mint megpróbálni ellenzéki szerepből és egy Zelenszkij-jelenséget (Ukrajnában nemrég egy színészt, komikust, Volodimir Zelenszkijt választották államfőnek – szerk megj.) meglovagolni akaró jelölt, Mircea Diaconu támogatásával valamiféle győztes oldalra kerülni, vagy legalábbis nem megmaradni egy vesztes táborban. Ebben az esetben ugyanis Tăriceanuéknak már az is „győzelem” lenne, ha az általuk támogatott elnökjelölt megelőzné a PSD jelöltjét, azaz Dăncilát.

Tăriceanuék ezen kívül abban bízhatnak, hogy amennyiben Viorica Dăncilă veszít az elnökválasztáson, akkor a PSD-n belül újra átrendeződések történhetnek, esetleg bekövetkezik egy kiegyezés a PSD és Victor Ponta Pro Románia pártjával, az exkormányfő visszakerülésével a párt élére vagy vezetőségébe és akkor egy „új” szövetség vághatna neki a választásoknak, minden kudarcot Dăncilă nyakába varrva.

Ludovic Orban kiskapuja

– Az ellenzék, amely a Dăncilă-kabinet beiktatása óta gyakorlatilag folyamatosan a miniszterelnök lemondását követeli, most valahogy nincs eufórikus hangulatban. Mi várható a koalíció felbomlása után?

– Egyelőre rendkívül képlékeny a helyzet. Az ALDE kiválásával és a PSD utóbbi napokban is folytatódó képviselővesztésével a parlamentben a fő – és most már egyedüli – kormánypárt gyakorlatilag kisebbségbe került. Egyik ellenzéki párt sem tolong, hogy az elnökválasztás előtt szűk három hónappal átvegye a kormányzást. Bár a PNL most rendkívül hangos és egy bizalmatlansági indítvány sürgős benyújtásáról beszél, Ludovic Orban pártelnök diskurzusának „apró betűs” részében azért nyitva tart magának egy kiskaput. Hiszen az indítvány benyújtását attól teszi függővé, hogy már az aláírók száma meghaladja a képviselők teljes létszámának felét, holott erre technikai szempontból nincs szükség! A jelenlegi felállás szerint a kormányfő nem kíván lemondani egy esetleges bizalmatlansági indítvány elfogadásáig, arra hivatkozva, hogy „a román nép érdekében végig kell vinni a kormányprogramot és a reformokat”. Ugyanakkor nem teljesen világos, hogyan akarja Dăncilă ezt kampányidőszakban, kisebbségben és jelentős médiaellenszélben végrehajtani. Csak abban bízhat, hogy az ellenzék mégsem nyújtja be a bizalmatlansági indítványt, vagy ha mégis, és az átmegy, akkor „áldozati” szerepben vonulhat ellenzékbe. Ugyanakkor

Dăncilă minden irányba bemutatott „megfelelési taktikája” éppen a saját szavazóit késztetheti arra, hogy határozottabb jelölteket keressenek maguknak, például Mircea Diaconut az elnökválasztáson és egy esetleges Pro Románia–ALDE szövetséget a következő parlamenti megmérettetésen.

•  Fotó: facebook/Călin Popescu-Tăriceanu Galéria

Fotó: facebook/Călin Popescu-Tăriceanu

RMDSZ: nincs ok a sietségre

– Ki a nagy nyertese, illetve vesztese a mostani kormányválságnak?

– Jelen állás szerint Victor Ponta tűnik a legnagyobb nyertesnek. Főleg úgy, hogy ebben a helyzetben rá semmilyen nyomás nem nehezedett és bármi is lenne ennek a válságnak a kimenetele, pozitív, vagy legalábbis nullás szaldóval zárhatja az „ügyletet”. Több vesztese is van viszont a helyzetnek. Így Ludovic Orban és a PNL, de nem azonos mértékben. A helyzet rossz kezelése a pártnak is rosszul jönne, és lépéshátrányba hozhatja a PNL-t az ellenzéki oldalon az USR-rel szemben. Pártelnökként Ludovic Orban a felelős mindenért. Rossz döntés esetén a párton belüli „trónkövetelők” elérkezettnek tarthatnák az időt, hogy rövid úton megszabaduljanak tőle. A PNL csapdahelyzete és a kampányban felhasználható ellenfelek eltűnése (hiszen Liviu Dragnea után a súlytalan Dăncilă által vezetett PSD is egyre kevésbé tudja ezt a szerepet betölteni) Klaus Johannis államfőt is nehéz helyzetbe hozhatja és a mostani, szemmel látható zavarodottság állandósulása ellenfelei malmára hajthatja a vizet.

– Az RMDSZ próbálja egyértelműen ellenzéki szerepbe helyezni magát. Mi a Kelemen Hunor vezette szövetség érdeke a most kialakult kiszámíthatatlan helyzetben?

– Az RMDSZ számára most nincs semmilyen ok a sietségre. Az elnökválasztási kampány valódi tét hiányában elsősorban marketinglehetőség a szövetség számára, amelyet ha okosan kihasznál, akkor még pozitív hozadéka is lehet. Másfelől

a jelenlegi bizonytalan helyzetben semmilyen tényleges előrelépésre nincs lehetőség a magyar közösség számára fontos ügyekben. Bármilyen esetleges kormányzati ígéret inkább lenne csapda, mint valódi és tartós megoldás.

Fáklyásmenetből rémálom?

– Nyakunkon a novemberi elnökválasztás, valamennyi politikai erő ennek a lázában ég, gyakorlatilag elkezdődött a kampány. Milyen kihatása lehet a novemberi megmérettetésre a kormányválságnak?

– Mindenképpen új helyzetet teremt és az, ami még fél évvel ezelőtt fáklyásmenetnek tűnt Klaus Johannis elnök számára egy új mandátum megszerzése felé, könnyen rémálommá válhat. Most üthet vissza, hogy az elmúlt négy és fél évben Johannis semmilyen más profilt nem épített fel magáról a Dragnea és a PSD ellen harcoló keresztes lovagén kívül, márpedig pont a kampány kezdetére vált lényegtelenné ez az imázs. Ha a PNL rosszul kezeli a mostani válságot, akkor támogató politikai bázisa meggyengülhet, ráadásul az öt évvel ezelőtti médiatámogatása is a múlté. Egyre nehezebb egyértelműen támogató véleményeket olvasni Johannisról, jelenleg inkább a kivárás tapasztalható a PSD-ellenes médiában. Dan Barna elvileg a fő ellenfél, de jelenleg az USR-en belül is viták és pártharcok vannak, ami nem kedvez egy erős területi beágyazottsággal még mindig nem rendelkező szervezetnek. Ezen az egyemberes, Dacian Cioloş vezette PLUS sem sokat segíthet. Érdekes a színészből előbb független európai parlamenti képviselői mandátumot szerzett, most pedig az ALDE és a Pro Románia jelöltjeként jelentkező Mircea Diaconu helyzete. Kampányát, ukrajnai céhtársához hasonlóan, a jelenlegi politikai elittel való szembenállására építi, akárcsak Dan Barna, azzal a különbséggel, hogy ezt kiegészíti a Traian Băsescu és – kisebb mértékben – Johannis által képviselt „erős államfői” szerep lebontásának és a „titkosszolgálati-ügyészi állam” felszámolásának az ígéretével is. Ez utóbbi a PSD-s tábor kemény magja számára lehet érdekes.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 01., péntek

Előzetesben a bérgyilkost felfogadó ügyvédnő

Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.

Előzetesben a bérgyilkost felfogadó ügyvédnő
2024. november 01., péntek

Egyetemeket korszerűsít, bentlakásokat épít a tanügyminisztérium

A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.

Egyetemeket korszerűsít, bentlakásokat épít a tanügyminisztérium
2024. november 01., péntek

Véget ér a vakáció, de már nincs is olyan sok a következő szünetig

Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.

Véget ér a vakáció, de már nincs is olyan sok a következő szünetig
2024. november 01., péntek

Már elindultak a postások a novemberi nyugdíjakkal

A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.

Már elindultak a postások a novemberi nyugdíjakkal
2024. november 01., péntek

Ezentúl az állam fizeti a külföldön elhunytak hazaszállítását, de csak bizonyos összegig

Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.

Ezentúl az állam fizeti a külföldön elhunytak hazaszállítását, de csak bizonyos összegig
2024. november 01., péntek

Közel 14 millió lejt fizettek eddig a gyanú szerint Iohannisnak szánt állami luxusvilla felújítására

Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.

Közel 14 millió lejt fizettek eddig a gyanú szerint Iohannisnak szánt állami luxusvilla felújítására
2024. november 01., péntek

Ukrajna ellen ítélt egy román bíróság, nem foglalják le a Romániában levő orosz vagyonelemeket

Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.

Ukrajna ellen ítélt egy román bíróság, nem foglalják le a Romániában levő orosz vagyonelemeket
2024. november 01., péntek

Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy román férfi

Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.

Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy román férfi
2024. november 01., péntek

Búcsú a vénasszonyok nyarától: havazást is hozhat a lehűlés

Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.

Búcsú a vénasszonyok nyarától: havazást is hozhat a lehűlés
2024. november 01., péntek

A PSD határozottan állítja: nem fognak együttműködni az AUR-ral a választások után

Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.

A PSD határozottan állítja: nem fognak együttműködni az AUR-ral a választások után