Lakásokkal csábítottak. A gyanúsítottak több mint 195 millió eurót kaptak a Nordis-ügyfelektől
Fotó: Pixabay
Éves nettó árbevételük 1 százalékának megfelelő bírságot kaphatnak azok az ingatlanfejlesztők, akik más célra használják a leendő lakások vásárlóitól kapott előleget – többek között erről rendelkezik a szenátus által hétfőn elfogadott tervezet, amely az építkezésekről szóló 1995/10-es törvényt egészíti ki.
2025. április 14., 21:382025. április 14., 21:38
A törvénytervezetet hétfőn első házként fogadta el a szenátus, 84 támogató és kilenc ellenszavazattal, 28 tartózkodás mellett. A felsőház jogi bizottsága nemrég módosításokkal hagyta jóvá az indítványt. Daniel Zamfir szociáldemokrata párti szenátor akkor elmondta,
a tervezet kötelezővé teszi, hogy a leendő lakások adásvételére vonatkozó ígéreteket vezessék be a telekkönyvbe, így az ingatlanfejlesztők nem tudják több vásárlónak is odaígérni ugyanazt a lakást.
A jogszabály-javaslat azt is előírja, hogy az ingatlanfejlesztő vállalat csődje esetén a vásárlók úgynevezett kiváltságos hitelezőknek minősülnek, azaz „a román állam után” elsőként kapják vissza a lakásért előre befizetett összegeket – magyarázta az Agerpres szerint Zamfir. A törvénytervezetről a képviselőház szavaz döntő kamaraként.
Mint ismeretes, a törvénytervezetet azok után nyújtották be, hogy fény derült a Nordis-ügyként elhíresült ingatlanpanamára. Az ügyészek szerint a Nordis-ügy gyanúsítottjai egy piramisszerűen felépített bűnszervezetet hoztak létre. Ennek vezetői több céget létesítettek, fiktív ingatlanprojektekkel szereztek ügyfeleket, és a vásárlók lakáselőlegeiből származó pénzt elsikkasztották. A nyomozati anyag szerint a bűnszervezet vezetői 2019 és 2024 között öt cégen keresztül összesen több mint 957 000 000 millió lejt (több mint 195 millió eurót) kaptak a Nordis cég ügyfeleitől.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!