Lakásokkal csábítottak. A gyanúsítottak több mint 195 millió eurót kaptak a Nordis-ügyfelektől
Fotó: Pixabay
Éves nettó árbevételük 1 százalékának megfelelő bírságot kaphatnak azok az ingatlanfejlesztők, akik más célra használják a leendő lakások vásárlóitól kapott előleget – többek között erről rendelkezik a szenátus által hétfőn elfogadott tervezet, amely az építkezésekről szóló 1995/10-es törvényt egészíti ki.
2025. április 14., 21:382025. április 14., 21:38
A törvénytervezetet hétfőn első házként fogadta el a szenátus, 84 támogató és kilenc ellenszavazattal, 28 tartózkodás mellett. A felsőház jogi bizottsága nemrég módosításokkal hagyta jóvá az indítványt. Daniel Zamfir szociáldemokrata párti szenátor akkor elmondta,
a tervezet kötelezővé teszi, hogy a leendő lakások adásvételére vonatkozó ígéreteket vezessék be a telekkönyvbe, így az ingatlanfejlesztők nem tudják több vásárlónak is odaígérni ugyanazt a lakást.
A jogszabály-javaslat azt is előírja, hogy az ingatlanfejlesztő vállalat csődje esetén a vásárlók úgynevezett kiváltságos hitelezőknek minősülnek, azaz „a román állam után” elsőként kapják vissza a lakásért előre befizetett összegeket – magyarázta az Agerpres szerint Zamfir. A törvénytervezetről a képviselőház szavaz döntő kamaraként.
Mint ismeretes, a törvénytervezetet azok után nyújtották be, hogy fény derült a Nordis-ügyként elhíresült ingatlanpanamára. Az ügyészek szerint a Nordis-ügy gyanúsítottjai egy piramisszerűen felépített bűnszervezetet hoztak létre. Ennek vezetői több céget létesítettek, fiktív ingatlanprojektekkel szereztek ügyfeleket, és a vásárlók lakáselőlegeiből származó pénzt elsikkasztották. A nyomozati anyag szerint a bűnszervezet vezetői 2019 és 2024 között öt cégen keresztül összesen több mint 957 000 000 millió lejt (több mint 195 millió eurót) kaptak a Nordis cég ügyfeleitől.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
A romániaiak több mint háromnegyede vallásosnak vallja magát – derül ki az INSCOP Research egy friss közvélemény-kutatásából.
Tizennégy megyére narancssárga, több másik megyére sárga riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
Egész testén súlyos égési sérüléseket szenvedett egy bukaresti kamasz, akit áramütés ért, amikor egy videójátékban látott jelenetet utánozva felmászott egy vagon tetejére – közölte a román rendőrség.
szóljon hozzá!