Nincs kormányváltó hangulat a parlamentben. A honatyák alig több mint negyede volt kíváncsi a bizalmatlansági indítvány szövegére
Fotó: A képviselőház Facebook-oldala
Nem sok képviselő és szenátor volt kíváncsi az ellenzéki bizalmatlansági indítvány parlamenti ismertetésére. Az ellenzék arra készül, hogy csütörtökön kormányt buktat, ám a PSD nem hiszi, hogy lesz elég voksa.
2019. október 03., 18:182019. október 03., 18:18
Nagy érdektelenség mellett ismertette az ellenzék csütörtökön a kormány ellen kedden este benyújtott bizalmatlansági indítvány szövegét a parlamentben: a két kamara együttes ülésén az összesen 465 képviselő és szenátor közül csupán 128-an voltak jelen az ülésvezető, Teodor Meleșcanu szenátusi elnök szerint.
A Románia újjáépítéséhez sürgősen meneszteni kell a Dăncilă-kormányt! című kormánybuktató indítványt az azt kezdeményező nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátora, Florin Cîţu olvasta fel.
Marcel Ciolacu, a képviselőház elnöke komolytalannak nevezte az indítványt, és bírálta az ellenzéket, amiért még nem neveztek meg miniszterelnök-jelöltet, és nem mutattak be kormányprogramot sem. Úgy vélte, bár a PSD-nek valóban nincs 233 honatyája, az ellenzéknek sem lesz meg a kormány megbuktatásához szükséges 233 szavazata.
Ugyanígy vélekedett Viorica Dăncilă miniszterelnök, a PSD elnöke is, aki még szerdán este arról beszélt:
„Az egyetlen dolog, amit sikerült bizonyítania, hogy nincs elég szavazata ahhoz, hogy átvigye a bizalmatlansági indítványt a parlamenten” – mondta Viorica Dăncilă.
A pártelnök azzal vádolta az ellenzéket, hogy „húzza az időt” a indítvánnyal kapcsolatban. „Ez az időhúzás azt mutatja, hogy mennyire akarják a kormányzás átvételét” – mondta Dăncilă.
Raluca Turcan, a PNL első alelnöke viszont – megismételve szerdai kijelentéseit – ismét arról beszélt: a kormány elveszítette parlamenti többségét, így illegitimmé vált, ezért távoznia kell. Egyúttal meggyőződését fejezte ki, hogy meglesz a kormány megbuktatásához szükséges 233 szavazat.
Mint arról beszámoltunk, a PSD-nek szerdán majdnem sikerült keresztülvinnie, hogy a bizalmi szavazásra szombaton kerüljön sor, amikor az ellenzék nehezebben tudná mozgósítani képviselőit és szenátorait. A házbizottság által kidolgozott napirendet azonban, miszerint szerdán délután ismertetik az indítvány szövegét a parlamentben, hogy aztán szombaton voksoljanak róla, a parlament leszavazta, vagyis először bizonyosodott be, hogy a kormányoldal többsége valóban megszűnt a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) augusztus végi ellenzékbe vonulása nyomán.
Végül a házbizottság úgy döntött, hogy csütörtökön ismertetik az indítvány szövegét a törvényhozásban, hogy aztán jövő héten, szintén csütörtökön ejtsék meg a bizalmi szavazást.
Az indítványt az összes ellenzéki párt, így az RMDSZ is támogatja, kivéve az ALDE azon honatyáit, akik a párt kormányból való kilépése után – bizonyos tisztségekről szóló ígéretek fejében – inkább továbbra is a PSD-t támogatják. Amennyiben az indítványt megszavazzák, a kormány megbukik, ügyvivő kormánnyá válik, az ellenzéknek pedig saját kormányfőjelölttel és kormánnyal kell előállnia. Az államfő egyeztetést kezd a parlamenti pártok képviselővel, és annak adja a kormányalakítási megbízatást, amelyik elvileg képes parlamenti többséget felsorakoztatni maga mögött. Ezt követően a megbízott kormányfőnek tíz napja van, hogy a parlament elé járuljon, és bizalmi szavazást kérjen.
A szavazás golyókkal zajlik, így hosszadalmas a procedúra – bár a PSD jelezte, hogy a kormánypárti képviselők és szenátorok ezúttal sem szavaznak –, és elvileg titkos. Ugyanakkor a PNL már jelezte, hogy honatyái nyilvánosan voksolnak majd.
Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.
Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
szóljon hozzá!