Nincs kormányváltó hangulat a parlamentben. A honatyák alig több mint negyede volt kíváncsi a bizalmatlansági indítvány szövegére
Fotó: A képviselőház Facebook-oldala
Nem sok képviselő és szenátor volt kíváncsi az ellenzéki bizalmatlansági indítvány parlamenti ismertetésére. Az ellenzék arra készül, hogy csütörtökön kormányt buktat, ám a PSD nem hiszi, hogy lesz elég voksa.
2019. október 03., 18:182019. október 03., 18:18
Nagy érdektelenség mellett ismertette az ellenzék csütörtökön a kormány ellen kedden este benyújtott bizalmatlansági indítvány szövegét a parlamentben: a két kamara együttes ülésén az összesen 465 képviselő és szenátor közül csupán 128-an voltak jelen az ülésvezető, Teodor Meleșcanu szenátusi elnök szerint.
A Románia újjáépítéséhez sürgősen meneszteni kell a Dăncilă-kormányt! című kormánybuktató indítványt az azt kezdeményező nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátora, Florin Cîţu olvasta fel.
Marcel Ciolacu, a képviselőház elnöke komolytalannak nevezte az indítványt, és bírálta az ellenzéket, amiért még nem neveztek meg miniszterelnök-jelöltet, és nem mutattak be kormányprogramot sem. Úgy vélte, bár a PSD-nek valóban nincs 233 honatyája, az ellenzéknek sem lesz meg a kormány megbuktatásához szükséges 233 szavazata.
Ugyanígy vélekedett Viorica Dăncilă miniszterelnök, a PSD elnöke is, aki még szerdán este arról beszélt:
„Az egyetlen dolog, amit sikerült bizonyítania, hogy nincs elég szavazata ahhoz, hogy átvigye a bizalmatlansági indítványt a parlamenten” – mondta Viorica Dăncilă.
A pártelnök azzal vádolta az ellenzéket, hogy „húzza az időt” a indítvánnyal kapcsolatban. „Ez az időhúzás azt mutatja, hogy mennyire akarják a kormányzás átvételét” – mondta Dăncilă.
Raluca Turcan, a PNL első alelnöke viszont – megismételve szerdai kijelentéseit – ismét arról beszélt: a kormány elveszítette parlamenti többségét, így illegitimmé vált, ezért távoznia kell. Egyúttal meggyőződését fejezte ki, hogy meglesz a kormány megbuktatásához szükséges 233 szavazat.
Mint arról beszámoltunk, a PSD-nek szerdán majdnem sikerült keresztülvinnie, hogy a bizalmi szavazásra szombaton kerüljön sor, amikor az ellenzék nehezebben tudná mozgósítani képviselőit és szenátorait. A házbizottság által kidolgozott napirendet azonban, miszerint szerdán délután ismertetik az indítvány szövegét a parlamentben, hogy aztán szombaton voksoljanak róla, a parlament leszavazta, vagyis először bizonyosodott be, hogy a kormányoldal többsége valóban megszűnt a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) augusztus végi ellenzékbe vonulása nyomán.
Végül a házbizottság úgy döntött, hogy csütörtökön ismertetik az indítvány szövegét a törvényhozásban, hogy aztán jövő héten, szintén csütörtökön ejtsék meg a bizalmi szavazást.
Az indítványt az összes ellenzéki párt, így az RMDSZ is támogatja, kivéve az ALDE azon honatyáit, akik a párt kormányból való kilépése után – bizonyos tisztségekről szóló ígéretek fejében – inkább továbbra is a PSD-t támogatják. Amennyiben az indítványt megszavazzák, a kormány megbukik, ügyvivő kormánnyá válik, az ellenzéknek pedig saját kormányfőjelölttel és kormánnyal kell előállnia. Az államfő egyeztetést kezd a parlamenti pártok képviselővel, és annak adja a kormányalakítási megbízatást, amelyik elvileg képes parlamenti többséget felsorakoztatni maga mögött. Ezt követően a megbízott kormányfőnek tíz napja van, hogy a parlament elé járuljon, és bizalmi szavazást kérjen.
A szavazás golyókkal zajlik, így hosszadalmas a procedúra – bár a PSD jelezte, hogy a kormánypárti képviselők és szenátorok ezúttal sem szavaznak –, és elvileg titkos. Ugyanakkor a PNL már jelezte, hogy honatyái nyilvánosan voksolnak majd.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!