Fotó: Facebook/Neamţ megyei önkormányzat
Nem mindennapi pótlékot szavazott meg a moldvai Neamț megye közgyűlése a megyei szociális intézményekben dolgozó alkalmazottak számára: mostantól aranyérpótlékra is jogosultak.
2023. július 06., 12:002023. július 06., 12:00
A közgyűlés által június 29-én megszavazott határozat értelmében három, a megyei szociális és gyermekvédelmi hatóság alárendeltségébe tartozó otthon alkalmazottai évente hét nappal több pihenőszabadságra jogosultak.
Az egyik érv, amely miatt így döntöttek, egy munkahelyi orvosi szakvélemény, amely szerint a szociális intézmények vezetői, alkalmazottai és sofőrjei számos kockázatnak vannak kitéve, mivel sok időt töltenek ülve – vagy a számítógép előtt, vagy a gépkocsik kormányánal –, ami miatt fennáll a veszélye, hogy egészségügyi problémáik lesznek – többek között aranyeresek lesznek.
A tervezetet
a Târgu Neamţ-i mozgáskorlátozott idős személyeket gondozó otthon alkalmazottainak kérése nyomán.
Akkor végül levették a napirendről, mivel a sajtó kiemelten foglalkozott az üggyel, most viszont a megyei közgyűlés jelenlegi elnöke, Ioan Asaftei ismét napirendre tűzette, a közgyűlési többség pedig meg is szavazta.
Az egyik ellenzéki közgyűlési tag, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) színeiben megválasztott Laurenţiu Creţu – vélhetően nem alaptalanul – úgy kommentálta a döntést, hogy annak nyomán
Ioan Asaftei elnök ugyanakkor azt mondja: a határozat tiszteletben tartja az egyenlő bánásmód elvét az összes alkalmazottal szemben, és egyébként is, a megye két szociális intézményében már 2019 óta hatályban van egy intézkedés, amely alapján hasonló okokból nyolc napos szabadság jár az alkalmazottaknak, egy harmadikban pedig 2022 óta egyenesen tíz nap többletszabadság jár.
Az említett orvosi szakvélemény egyébként azt is megállapítja, hogy nem csupán az aranyér „veszélyezteti” az alkalmazottakat, hanem
Romániában a különböző közalkalmazotti státusokban dolgozó alkalmazottak összesen mintegy 50 különböző veszélyességi pótlékot kapnak.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
2 hozzászólás