Fotó: Gov.ro
A Bákó megyei táblabíróságnak a veszélyhelyzet meghosszabbításával kapcsolatos döntése nem végleges, meg kell várni a legfelsőbb bíróság jogerős ítéletét – jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján a katasztrófavédelem vezetője.
2022. január 05., 17:342022. január 05., 17:34
2022. január 05., 19:002022. január 05., 19:00
Raed Arafat annak kapcsán beszélt erről, hogy az elmúlt hónapokban több olyan bírósági döntés is született, amelyek törvénytelennek ítéltek bizonyos korlátozó intézkedéseket. Ugyanakkor december 20-án a Bákó megyei táblabíróság törvénytelennek nyilvánított a veszélyhelyzet meghosszabbításáról szóló 22 határozatot.
A katasztrófavédelem vezetője leszögezte, meglátása szerint a Romániában elrendelt közegészségügyi intézkedések „korrektek voltak”, nem voltak eltúlzottak, nem volt például hónapokon át tartó teljes lezárás. „De persze a vélemények megoszlanak, az igazságszolgáltatásban is eltérő álláspontok vannak. (...) A bákói táblabíróság így döntött, de nekünk meg kell várnunk a legfelső bíróság határozatát” – fogalmazott.
A tanintézeteknek szánt nyáltesztek beszerzésére kiírt versenytárgyalással kapcsolatban Raed Arafat elmondta, az egyik pályázó cég fellebbezése miatt ezen a héten nem tudják aláírni az újabb szerződéseket. Mint részletezte, a központosított közbeszerzési eljárásokkal foglalkozó hivatal december 5-én közölte, hogy az iskolai antigén gyorstesztekre kiírt versenytárgyalás eredményét megtámadta az egyik pályázó cég, így amíg nem születik alapfokú döntés az ügyben, nem tudnak újabb szerződést aláírni. „Ezzel a problémával szembesülünk tehát ezen a héten és vélhetően jövő hét elején” – magyarázta.
A DSU vezetője beszámolt arról is, hogy
„Biztosaknak kell lennünk abban, hogy (...) a román állam által kiadott pénzt helyesen és hatékonyan használják fel, tehát hogy az eljárás eredménnyel is jár, nem puszta formalitás” – nyomatékosította Raed Arafat.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
1 hozzászólás