Méltatják. Az amerikai nagykövetség diplomatikusan kommentálta Iohannis döntését
Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis elnök döntése, miszerint visszalép a NATO-főtitkári tisztségéért zajló versenyből, jól példázza az Észak-atlanti Szövetségen belüli egység és konszenzus biztosítása iránti elkötelezettségét – kommentálta az elnök döntését az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
2024. június 22., 18:332024. június 22., 18:33
„Klaus Iohannis román elnök döntése, hogy visszavonja NATO-főtitkári jelöltségét, jól példázza a szövetségen belüli egység és konszenzus biztosítása iránti elkötelezettségét. Hálásak vagyunk Románia szövetséghez való hozzájárulásáért, valamint Iohannis elnök úr azon erőfeszítéseiért, hogy felhívja a figyelmet a szövetség keleti szárnyán, köztük a fekete-tengeri térségben felmerülő kritikus kérdésekre” – közölték az amerikai nagykövetség képviselői a News.ro-nak pénteken küldött válaszukban.
Mint arról beszámoltunk,
„Klaus Iohannis elnök felkérte a tanács tagjait, hogy nyilvánítsanak véleményt Mark Rutte jelöléséről a NATO-főtitkári tisztségre, ők pedig arról, hogy Románia támogatja a holland miniszterelnök jelölését” – olvasható az elnöki hivatal00 közleményében.
A döntést azt követően hozta meg, hogy két utolsó támogatója, Magyarország és Szlovákia jelezte: Mark Rutte megválasztását támogatja.
Mint arról beszámoltunk, az Egyesült Államok és a NATO több befolyásos tagállama már hónapokkal ezelőtt bejelentette, hogy Mark Ruttét támogatja.
Kathleen Kavalec bukaresti amerikai nagykövet még márciusban diplomatikusan kommentálta a hírt, hogy Iohannis is bejelentkezett a NATO főtitkári tisztségére.
Mint fogalmazott: Románia kulcsfontosságú szövetséges, az Egyesült Államok pedig „nagyra becsüli” a román államfőt.
Klaus Iohannis román elnök kiszáll a NATO főtitkári tisztségéért zajló küzdelemből – ezt ő maga jelentette be a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülésén.
Aki csak egy kicsit is tisztában van az erőviszonyokkal, az mindvégig tudhatta, hogy Klaus Iohannis román elnöknek természetesen fikarcnyi esélye sincs arra, hogy megszerezze a NATO főtitkári tisztségét.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
szóljon hozzá!