Csökken a titkosszolgálatok mozgástere? Az alkotmánybíróság szerint a törvényhozóknak jobban körül kell írniuk melyek azok az elemek, amelyek veszélyt jelentenek a nemzetbiztonságra.
A törvényhozónak figyelmesen körül kell írnia, melyek azok az elemek, amelyek veszélyt jelentenek a nemzetbiztonságra – állapítja meg az alkotmánybíróság az 1991/51-es törvény egy alkotmányellenesnek nyilvánított kifejezésével kapcsolatos döntés indoklásában.
2019. március 07., 13:522019. március 07., 13:52
Amint az Agerpres hírügynökség beszámol róla, az alkotmánybíróság december 6-án helyt adott Claudiu Mateescu alkotmányossági kifogásának egy, a brassói ítélőtáblán folyó üggyel kapcsolatban, és megállapította, hogy a Románia nemzetbiztonságára vonatkozó, 1991/51-es törvény 3. cikkelyének f) bekezdésében szereplő,
”Az alkotmánybíróság megállapítja, hogy az olyan információgyűjtéssel kapcsolatban, amelyek feltételezik egyes emberi jogok és szabadságok korlátozását, a törvényhozónak figyelmesen körül kell írnia, melyek azok az elemek, amelyek veszélyt jelentenek a nemzetbiztonságra. Ezek, ha objektíven nem definiálhatók, konkrétan megállapított alkotóelemeik révén legalább meghatározhatók kell hogy legyenek” – írja az indoklásban .
Másrészt, az alkotmánybíróság megállapítja, hogy a „nemzetbiztonság” kifejezés szorosan kapcsolódik az illető cikkely egészéhez, ahol „egyik általános kifejezés korlátainak meghatározására egy másik általános kifejezést használnak” (...), így
Az alkotmánybíróság ugyancsak csütörtökön tette közzé indoklását azzal a döntésével kapcsolatban, amelyben megállapítja, hogy az államtitoknak minősülő információk titkosítását csak kormányrendelettel lehet feloldani.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!