Nem alkotmányellenes a kötelező kórházi beutalás
Fotó: Rostás Szabolcs
Elutasította kedden az alkotmánybíróság a Nép Ügyvédje által a karanténtörvény két cikkelye ellen benyújtott alkotmányossági kifogást.
2020. október 20., 17:342020. október 20., 17:34
2020. október 20., 17:412020. október 20., 17:41
A taláros testület egyöntetű döntéssel utasította el az ombudsman beadványát a járványhelyzetben és biológiai veszély esetén elrendelhető intézkedéseket tartalmazó jogszabállyal kapcsolatban, számolt be az Agerpres.
ezért – vélte – ezt nem elsődleges, hanem csak végső megoldásként kell alkalmazni.
Az ombudsman ugyanakkor az egészségügyi dolgozók veszélyhelyzet idején elrendelhető áthelyezésével kapcsolatos előírásokat is kifogásolta, azt állítva, hogy ezek hiányosak, csak az áthelyezés lehetőségét szabályozzák, a konkrét eljárást nem rögzítik.
Mint ismeretes, az alapjogi biztos által kért utólagos normakontrollt azért övezte fokozott médiaérdeklődés, mert az ő korábbi alkotmányossági óvása miatt kényszerült a parlament nyári rendkívüli ülésszakán új karanténtörvényt elfogadni, miután július első három hetében a korábbi karanténintézkedések jogalapját megszüntető alkotmánybírósági határozat hátráltatta a koronavírus-járvány elleni védekezést. Múlt héten
A miniszterelnök egyebek között azt az alkotmánybírósági döntést kifogásolta, amely miatt a kormánynak három hétig nem voltak eszközei arra, hogy a fertőzötteket elkülönítse, a velük érintkezésbe került embereket pedig karanténban tartsa.
A taláros testület júniusban az ombudsman óvásának helyt adva megállapította: a karanténba helyezés, vagy kórházba utalás jogi keretét a parlamentnek kell szabályoznia, az alkotmányos szabadságjogok ideiglenes korlátozásáról nem lehet miniszteri rendelet szintjén intézkedni.
A bukaresti kormány nem hosszabbította meg a büntetőpont értékének korlátozását, így a közlekedési bírságokat az új minimálbér alapján fogják kiszámítani.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
Közvitára bocsátja januárban a középiskolai kerettanterveket az oktatási miniszter. Daniel David bejelentette, nem támogatja, hogy újabbnál újabb tantárgyakat vezessenek be az oktatásba.
A mindig hétvégére eső húsvéti és pünkösdi szabadnapokat is beleértve a romániai munkavállalóknak hét hosszú hétvégéjük lesz idén, az első négynapos minivakáció szombaton kezdődik.
2025 első két napja sok munkát adott a tűzoltóknak: 3708 sürgősségi esethez riasztották őket.
Kisbusz sodródott ki az útról a Suceava megyei Ciumârna településen péntek reggel; egy férfi meghalt, öten kórházba kerültek.
Utcára hívja az embereket George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás eredményének alkotmánybírósági megsemmisítése miatt.
A nyugdíjazásra vonatkozó rossz törvény miatt a belügyminisztérium az elmúlt 15 évben 35 ezer tapasztalt rendőrt veszített el – jelentette ki Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Január végére várható, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) döntsön a Călin Georgescu által az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvénytelenítő alkotmánybírósági döntés elleni panaszról.
Quadokkal (ATV) versenyző fiatalokat bírságoltak meg csütörtökön a hegyicsendőrök – tájékoztatott Anca Gherasim, a Máramaros megyei csendőrség szóvivője.
szóljon hozzá!