Fotó: Ccr.ro
Alkotmánybírósághoz fordul a kormány annak tisztázására, jogában áll-e az Országos Korrupcióellenes Ügyosztálynak (DNA) nyomozást folytatni a kormányhatározatok elfogadásának körülményeit illetően – jelentette be csütörtökön Tudorel Toader igazságügy-miniszter.
2017. szeptember 28., 17:002017. szeptember 28., 17:00
A lépés apropója az hogy a DNA múlt pénteken bűnvádi eljárást indított Sevil Shhaideh régiófejlesztésért felelős miniszterelnök-helyettes ellen, illetve kérte a képviselőház jóváhagyását a Rovana Plumb európai forrásokért felelős tárca nélküli miniszter ellen egy horgászparadicsom államiból megyei közgyűlési kezelésbe adásáról szóló kormányhatározat ügyében.
Toader rámutatott: a büntető törvénykönyv módosításáról szóló tervezet kapcsán az alkotmánybíróság már kimondta, hogy a DNA nem vizsgálhatja egy törvény vagy egy sürgősségi kormányrendelet időszerűségét, illetve az elfogadásának körülményeit. Most annak a megállapítását kérik, hogy
Toader elmondta: a kereset szövegét az igazságügyi tárca várhatóan hétfőre dolgozza ki, a továbbiakban pedig Mihai Tudose miniszterelnök döntésén múlik, mikor küldik meg az alkotmánybíróságnak.
Mint arról beszámoltunk, a DNA hivatali visszaéléssel gyanúsítja Sevil Shhaidehet, valamint Rovana Plumbot. A DNA közölte: Shhaidehet a Belina nevű Duna-szigetre is kiterjedő horgászparadicsom önkormányzati tulajdonba juttatása ügyében gyanúsítják hivatali visszaéléssel. A vádhatóság szerint 2013-ban Shhaideh regionális fejlesztési államtitkárként dolgozta ki annak a kormányhatározatnak az indoklását, amellyel a Ponta-kormány a vízügyi hatóságtól a Teleorman megyei önkormányzat kezelésébe adta a 45 hektáros területet, amelynek a román sajtó szerint rendszeres vendége volt a szenvedélyes horgászként ismert Liviu Dragnea szociáldemokrata (PSD) pártelnök, Teleorman megye volt önkormányzati elnöke.
A vádhatóság szerint a Duna árterületén fekvő ingatlan átadása az alkotmány, négy törvény és egy sürgősségi kormányrendelet megsértésével történt, egy ilyen döntéshez pedig törvényre, és nem kormányhatározatra lett volna szükség, amire állítólag a pénzügyminisztérium és igazságügyi minisztérium figyelmeztette is a jogszabály kezdeményezőjét.
Johannis–Tăriceanu-csörte
Vita robbant ki csütörtökön Klaus Johannis államfő és Călin Popescu Tăriceanu, a szenátus elnöke között, miután utóbbi azzal vádolta meg az elnököt, hogy a kormány bukását szeretné, hogy a helyét egy szakértői kabinet vegye át. Tăriceanu annak kapcsán, hogy az elnök kedden bírálta a kormánypártokat, amiért nem váltják le a a korrupcióval gyanúsított Sevil Shhaidehet és Rovana Plumbot, úgy vélte: az államfő nem hajlandó észrevenni az igazságügyi rendszer visszaéléseit, és egy „korrupt hatalmi rendszert” támogat. Az államfő szóvivőjén keresztül jelezte: fenntartja álláspontját, Tăriceanut pedig azzal vádolta meg, hogy valótlanságokat állít.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!