Mihai Tudose miniszterelnök átveszi megbízólevelét Klaus Johannis államfőtől
Klaus Johannis államfő felszólította a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) alkotta koalíció, valamint az RMDSZ vezetőit, hogy vessenek véget a „pénz- és adóügyi hirtelenkedésnek", mert a polgárok biztosítékokat szeretnének a tekintetben, hogy a kormány a jogállamot védi.
2017. június 29., 20:512017. június 29., 20:51
2017. június 29., 23:182017. június 29., 23:18
A Mihai Tudose vezette kormány tagjainak eskütételén mondott beszédében az államfő keményen beszólt a hatalom képviselőinek. Johannis felkérte a kabinet tagjait, úgy kormányozzanak, hogy a költségvetési hiány ne lépje túl a hazai össztermék 3 százalékát, valamint hogy a polgárok érezzék, a kormány a jogállamot védi.
„Kedves koalíció és RMDSZ, az állampolgárok nevében kérem önöket, hagyják már abba ezt a pénz- és adóügyi hirtelenkedést. Legyenek szolidárisak a román néppel és kormányozzanak felelősen. Nem szeretnék a 13-as számú rendelethez hasonló kisiklásokat. Mindent tegyenek meg azért, hogy NATO- és európai uniós partnereinknek, szövetségeseinknek megmutassuk, komoly emberek, komoly ország vagyunk, akik esetleges politikai kisiklásainkkal együtt betartjuk vállalásainkat" – hangoztatta Johannis a Cotroceni-palotában rendezett ceremónián.
Klaus Iohannis szerint a Sorin Grindeanu vezette kabinet egyetlen emlékezetes megvalósítása a „szerencsétlen 13-as rendelet", a PSD–ALDE-koalíció pedig azzal fog bevonulni a történelembe, hogy megbuktatta saját kormányát. A miniszterek eskütételét követő beszédében az elnök hangsúlyozta, igen rövid idő, alig hat hónap telt el az első PSD-ALDE-kormány hivatalba iktatása óta.
Bizalmat szavazott csütörtökön a román parlament a Mihai Tudose miniszterelnök vezette kormánynak. Az új kabinetet 275 törvényhozó támogatta szavazatával, 102 honatya ellene voksolt.
„Hogy ezért a miniszterelnök okolható-e – akit valaki megbízott a tisztséggel, és aki sajnos nem akart önszántából távozni – vagy valaki más, nem az én tisztem kielemezni, sem az állampolgároké. Az, hogy önök bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták a saját kormányukat, újdonságnak számít Európában. A volt kormány azzal a szerencsétlen 13-as rendelettel fog bevonulni a történelembe, a PSD-ALDE-koalíció pedig azzal, hogy leváltotta saját kormányát" – fogalmazott Johannis.
A Tudose-kormány tagjai a Cotroceni-palotában rendezett ceremónián az államfő, valamint a parlament két házának elnöke, Liviu Dragnea és Călin Popescu-Tăriceanu jelenlétében tették le hivatali esküjüket.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!