Fotó: Haáz Vince
Mégsem bonyolítják túl a romániai hatóságok a kiskorúak külföldre utazásának feltételeit az országnak a schengeni légtéréhez történő március 31-ei csatlakozása után, „utasbarátabbá” tették a korábban bejelentett intézkedéseket.
2024. március 22., 16:452024. március 22., 16:45
A belügyminisztérium és a határrendészet véglegesítette azokat az eljárásokat, amelyek alapján a gyerekeket március 31-étől, Románia schengeni légtérhez történő csatlakozásától kezdve ellenőrzik a határon – adta hírül pénteken az Adevărul.ro portál.
A nyilatkozatokat az országban közjegyzőnek kell hitelesítenie, külföldön pedig a román diplomáciai vagy konzuli képviseleteknek, vagy ha külföldi hatóságok előtt készültek, akkor meg kell felelniük a törvényben előírt felülhitelesítési feltételeknek, vagy a külföldi hivatalos iratok felülhitelesítésének eltörléséről szóló, 1961. október 5-én Hágában elfogadott egyezménynek, amelyhez Románia az 1999/66-os számú kormányrendelettel csatlakozott” – áll a dokumentumban.
Viszont nem szükséges a szülői beleegyezés azon 16. életévüket betöltött romániai kiskorúak esetében, akiknek lakóhelye vagy tartózkodási helye a célországban van. Mint ismeretes, 2023 augusztusától a 16. életévüket betöltött romániai tizenévesek a szülők vagy törvényes képviselőik beleegyezésével, kísérő nélkül utazhatnak külföldre rokonlátogatás, tanulás, hivatalos versenyeken való részvétel vagy olyan orvosi kezelés céljából, amely nélkül életük vagy egészségük veszélyben lenne.
Az Adevărul rámutat:
Emellett azt is megvizsgálták volna, hogy a kísérő személyek megfelelnek-e a román állampolgárok szabad mozgásáról szóló törvény szabályainak külföldön. A Romániai Repülőterek Szövetsége az előírások láttán közölte: egy ilyen eljárás megnehezítené az utasforgalmat, és azt javasolta, hogy a gyermekek esetében is ugyanazokat a szabályokat kövessék, mint a belföldi járatok esetében.
A román határrendészet előkészítette az ország 17 repülőtéri és öt vízi határátkelőjét a március 31-től esedékes részleges schengeni csatlakozásra – jelentette ki hétfőn az országos hattárendészeti felügyelőség vezetője.
Március 31-ig a repülőtereknek készen kell állniuk a schengeni és a nem schengeni beszállási forgalom elkülönítésére. Március 31-e után a járatok 70 százaléka a schengeni térségen belüli (beleértve a belföldi járatokat is), 30 százaléka pedig a schengeni térségen kívüli lesz – vetítették előre a szakértők. A román állampolgároknak már nem kell majd okmányokat bemutatniuk a határrendészetnek, amikor a térség másik 28 országába (beleértve Bulgáriát is) utaznak. A schengeni országokba utazó utasoknak csak a beszállási ponton kell majd bemutatniuk személyazonossági okmányukat, ahol a légitársaság megköveteli azt.
Továbbra sem kecsegteti a siker lehetőségével a teljes körű schengeni tagságra vonatkozó román törekvéseket az osztrák kormány.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!