Fotó: Osztrák belügyminisztérium
Továbbra sem kecsegteti a siker lehetőségével a teljes körű schengeni tagságra vonatkozó román törekvéseket az osztrák kormány.
2024. március 05., 10:582024. március 05., 10:58
Gerhard Karner osztrák belügyminiszter leszögezte: országa megvárja a schengeni övezet légi és tengeri megnyitásának eredményét Bulgária és Románia előtt, és csak azután fontolja meg a szárazföldi határok megnyitását.
– mondta Karner a hétfői brüsszeli miniszteri találkozó előtt a bolgár rádió szerint.
A Bécs által támasztott feltételek között szerepel, hogy mindkét ország visszafogadja a jelenleg Ausztriában élő, regisztrált menekülteket, az Európai Bizottságtól pedig elvárja, hogy garantálja az EU külső határainak biztonságát, és növelje a Frontex határvédelmi ügynökség állományának létszámát.
„A nálunk benyújtott menedékkérelmek csaknem kétharmada e két ország állampolgáraitól származik” – mondta Karner, aki az Osztrák Néppárt politikusa.
Koalíciós partnerei, a Zöldek gyorsan reagáltak, mondván, hogy az osztrák belügyminiszter nem a kormány álláspontját fejezte ki.
Mint arról beszámoltunk, Cătălin Predoiu román belügyminiszter hétfőn a Bel- és Igazságügyi Tanács ülése előtt azt mondta, hogy Románia erősíteni fogja a schengeni övezetet, és nem tisztességes, ha csak részleges az integráció.
Mint ismeretes, mrcius 31-től Románia légi és tengeri úton is csatlakozik Schengenhez, a szárazföldi határokon azonban az osztrák ellenkezés miatt marad az ellenőrzés.
Ciolacu: Románia 2024 végéig teljes jogú schengeni tag lesz, és jövőre már nem kell vízum Amerikába
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint Románia 2024 végére csatlakozik a schengeni övezethez, 2025 végére megszűnik a vízumkötelezettség az Egyesült Államokba utazó román állampolgárok számára, 2026-ban pedig az ország csatlakozhat a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD).
„Románia egy hónapon belül belép a schengeni övezetbe légi és tengeri úton. Természetesen nagyobb figyelemre lesz szükség, nagyobb kihívások lesznek, hiszen az elején vagyunk. Garantálom, hogy az év végére Románia a szárazföldön is csatlakozik a schengeni övezethez. Jövőre megszűnik a vízumkötelezettség Amerikával, 2026-ban pedig Románia csatlakozik az OECD-hez, az ország legfontosabb projektje az OECD-hez való csatlakozás” – mondta a miniszterelnök hétfőn este az Antena 3-nak.
Josep Borrell, az európai uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben hétfőn úgy vélekedett: Vlagyimir Putyin orosz elnök nem áll készen a tárgyalásra, hanem „el akarja mérgesíteni” a háborút.
Kifosztották az ENSZ Gázai övezetbe belépő segélykonvoját, amelynek 109 teherautójából 98-nak a rakományát elvesztettek az erőszakos akció következtében – közölte hétfőn az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége (UNRWA).
Fordulópont lehet az ukrajnai háborúban Joe Biden amerikai elnök döntése, hogy az ukrán haderő Oroszország területén belüli célpontok ellen is felhasználhatja az ATACMS amerikai rakétarendszereket – jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök.
Joe Biden amerikai elnök döntése, amivel lehetővé tette Kijev számára, hogy mélységi csapásmérésre alkalmas amerikai rakétákat használjon Oroszország területén, ellehetetleníti a béketrágyalásokat – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök.
Útblokáddal tiltakoznak a gazdák Franciaországban az ellen, hogy az Európai Bizottság az év végéig szabadkereskedelmi megállapodást kötne az Argentínát és Brazíliát is magába foglaló Dél-amerikai Közös Piac nevű kereskedelmi szervezettel.
Román embercsempész bukott le vasárnap éjfél táján a Magyarország déli határához közeli Öttömösön, hat közel-keleti migránst szállított. A magyar rendőrség naponta őrizetbe vesz illegális bevándorlókat szállító embercsempészeket.
Tizenegy ember meghalt, köztük két gyermek, az Ukrajna északkeleti részén fekvő Szumiban egy lakóházat érő orosz rakétatámadásban – közölték hétfőn ukrán tisztségviselők.
Hírlapi kacsa, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő és az amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trump telefonon beszélt egymással – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Harmadik világháborúhoz vezethet, mivel eszkalálja az ukrajnai konfliktust Washington döntése, miszerint engedélyezi Kijevnek, hogy nagy hatótávolságú amerikai rakétákkal mélyen Oroszországba csapjon – reagáltak magas rangú orosz törv&eacu
Joe Biden elnök kormánya lehetővé fogja tenni Ukrajnának, hogy az Egyesült Államok által biztosított fegyvereket használhasson mélyen orosz területre irányuló csapásokhoz.
szóljon hozzá!