Fotó: Osztrák belügyminisztérium
Továbbra sem kecsegteti a siker lehetőségével a teljes körű schengeni tagságra vonatkozó román törekvéseket az osztrák kormány.
2024. március 05., 10:582024. március 05., 10:58
Gerhard Karner osztrák belügyminiszter leszögezte: országa megvárja a schengeni övezet légi és tengeri megnyitásának eredményét Bulgária és Románia előtt, és csak azután fontolja meg a szárazföldi határok megnyitását.
– mondta Karner a hétfői brüsszeli miniszteri találkozó előtt a bolgár rádió szerint.
A Bécs által támasztott feltételek között szerepel, hogy mindkét ország visszafogadja a jelenleg Ausztriában élő, regisztrált menekülteket, az Európai Bizottságtól pedig elvárja, hogy garantálja az EU külső határainak biztonságát, és növelje a Frontex határvédelmi ügynökség állományának létszámát.
„A nálunk benyújtott menedékkérelmek csaknem kétharmada e két ország állampolgáraitól származik” – mondta Karner, aki az Osztrák Néppárt politikusa.
Koalíciós partnerei, a Zöldek gyorsan reagáltak, mondván, hogy az osztrák belügyminiszter nem a kormány álláspontját fejezte ki.
Mint arról beszámoltunk, Cătălin Predoiu román belügyminiszter hétfőn a Bel- és Igazságügyi Tanács ülése előtt azt mondta, hogy Románia erősíteni fogja a schengeni övezetet, és nem tisztességes, ha csak részleges az integráció.
Mint ismeretes, mrcius 31-től Románia légi és tengeri úton is csatlakozik Schengenhez, a szárazföldi határokon azonban az osztrák ellenkezés miatt marad az ellenőrzés.
Ciolacu: Románia 2024 végéig teljes jogú schengeni tag lesz, és jövőre már nem kell vízum Amerikába
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint Románia 2024 végére csatlakozik a schengeni övezethez, 2025 végére megszűnik a vízumkötelezettség az Egyesült Államokba utazó román állampolgárok számára, 2026-ban pedig az ország csatlakozhat a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD).
„Románia egy hónapon belül belép a schengeni övezetbe légi és tengeri úton. Természetesen nagyobb figyelemre lesz szükség, nagyobb kihívások lesznek, hiszen az elején vagyunk. Garantálom, hogy az év végére Románia a szárazföldön is csatlakozik a schengeni övezethez. Jövőre megszűnik a vízumkötelezettség Amerikával, 2026-ban pedig Románia csatlakozik az OECD-hez, az ország legfontosabb projektje az OECD-hez való csatlakozás” – mondta a miniszterelnök hétfőn este az Antena 3-nak.
Az orosz hadsereg 135 drónnal támadta meg Ukrajnát péntekre virradó éjjel, az ukrán légvédelem 80 drónt lelőtt, további 44 eltűnt a radarokról – közölte az ukrán légierő.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök győzelmi tervével nem lehet nyerni, ezzel csak veszíteni lehet, ezért mi ebben nem veszünk részt – közölte Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A migráció olyan európai kihívást jelent, amely európai választ igényel, amelynek része kell lennie az Európai Unió határai jobb ellenőrzésének, ahogy a hatékony visszaküldési politikák kidolgozásának.
A NATO azon dolgozik, hogy Ukrajnát egyre közelebb hozza a szövetséghez – mondta csütörtökön Mark Rutte, a szervezet főtitkára Volodomir Zelenszkij ukrán elnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján Brüsszelben.
Az izraeli hadsereg (IDF) hivatalosan is megerősítette, hogy a tavaly október 7-i mészárlást kitervelő és levezénylő Hamász-vezért, Jahja esz-Szinvárt megölték.
Több száz moldovai állampolgárt képeztek ki Oroszországban, Szerbiában és Bosznia-Hercegovinában az alkotmányos rend megdöntéséhez vezető utcai megmozdulások provokálására – állították egy csütörtöki sajtótájékoztatón.
Elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár. Az 57 éves politikus tragikus hirtelenséggel bekövetkezett halála megrázta a közvéleményt Magyarországon és a teljes Kárpát-medencében.
Az ukrán elnök által bemutatott „győzelmi tervet” és a béketervet össze kell kapcsolni, a háború megnyeréséhez és a békéhez e két dolognak együtt kell működnie – jelentette ki Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.
Észak-Korea állami médiájának csütörtöki közlése szerint „ellenséges államnak” nyilvánította Dél-Koreát, és ezt az ország alkotmányában is rögzítették.
A NATO jelenleg nem tervezi, hogy a közeljövőben meghívja Ukrajnát a szövetségbe – közölte Julianne Smith amerikai NATO-nagykövet szerdán.
szóljon hozzá!