A választásokról is a titkosszolgálatok döntenek? – elemzők szerint a hírszerzés érdekek mentén támogat egyes politikusokat

A választásokról is a titkosszolgálatok döntenek? – elemzők szerint a hírszerzés érdekek mentén támogat egyes politikusokat

Politikusok a titkosszolgálatok nyomására vagy éppen segítségére hivatkoznak bizonyos ügyekben, akár gazdasági beruházások kapcsán is

Fotó: SRI.ro

A novemberi elnökválasztáson mindenről a titkosszolgálatok fognak dönteni. Ezt a meghökkentő megállapítást Alina Mungiu-Pippidi politológus fogalmazta meg nemrég. Illyés Gergely politikai elemző szerint is minden jel arra utal, hogy a szolgálatok önálló hatalmi politikát folytatnak, érdekeik szerint támogatnak egyes politikusokat vagy éppen ellenük fordulnak és erre felhasználják az igazságszolgáltatás döntéseit is.

Pataky István

2019. augusztus 29., 08:342019. augusztus 29., 08:34

Alina Mungiu-Pippidi még júniusban a B1 TV-ben elmondta, Liviu Dragnea bukása és a kormány hivatalban maradása után világosabb mint valaha: a titkosszolgálatok beavatkozása a politikába a román demokrácia fő gondja. Hangsúlyozta, a hírszerzésnek nagy szerepe van Románia kormányzásában,  jóval meghaladva alkotmányos mandátumát.

Idézet
Az elnökválasztás során mindenről ezek fognak dönteni. A tábornokok most játszadoznak Johannis elnökkel, mindenféle lehetséges ellenjelölteket mutatva fel és fenntartva az ellenőrzést”

– fogalmazott Mungiu-Pippidi. Szerinte a jelenlegi államfő nagy hasznot húzott a szolgálatokból, különösen a Külügyi Hírszerző Szolgálatból (SIE), amely külföldön segített a PSD lejáratásában, de „nevetségessé tette magát”, amikor a Moldovai Köztársaságban Plahotniucot támogatta az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország ellenében.

Kizárólagos hozzáférések

A neves politológus azt mondta, a titkosszolgálatok már a mandátuma elején megmutatták Klaus Johannisnak, hogyan ellenőrzik a játszmákat, amikor bűnvádi aktát nyitottak a nemzetbiztonságért felelős elnöki tanácsadónak, George Scutarunak. Scutarut négy és fél év után mentették fel a pénzmosás vádja alól, amit állítólag azzal követett el, hogy tisztességtelen módon támogatásokat fogadott el Buzău megyei cégektől a PNL választási kampánya számára.

Idézet
A szolgálatoknál senkit sem büntettek meg amiatt, hogy megengedték, kinevezzék Scutarut nemzetbiztonsági elnöki tanácsadónak, holott dossziéja volt a korrupcióellenes ügyészségen, és az ügyészek sem kaptak semmilyen megrovást azért, mert egy ártatlan embert üldöztek. Az egész ügy azt mutatja, hogy miként manipulálják az erőszakszervek az igazságszolgáltatást annak eldöntésében, ki töltsön be vagy ne töltsön be egy bizonyos állami tisztséget”

– állította Mungiu-Pippidi.

A politológus elmondta még, hogy mára a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) kisajátította az adóhatóság, a Számvevőszék, a Csalásellenes Küzdelem Főosztálya (DLAF), a Központi Választási Iroda (BEC), valamint a szervátültetéssel foglalkozó hatóságok szerepét, mivel kizárólagos hozzáférésük van a választásokra, az adókra, a lakosság-nyilvántartásra, s hamarosan a szervátültetési igényekre vonatkozó adatbázisokra is az lesz. „Ez az egyik oka, hogy nem fejlesztették ezeket az intézményeket, képességeik és funkcióik átkerültek a szolgálatokhoz, melyeknek más szereppel kellene rendelkezniük. A hírszerzés az információ öt százalékát adja át az ügyészeknek, a többivel pedig mindenkit ellenőrzése alatt tart zsarolással” – hangsúlyozta az Eurocom Romániai Sajtófigyelő és az Adevărul által idézett politológus. Mungiu-Pippidi a Kormányőrséget (SPP), s a hadsereg hírszerző szolgálatát is olyan szolgálatokként nevezte meg, amelyek szintén túlságosan beavatkoznak a politikába.

Megfigyelés alatt a vállalatok

Mungiu-Pippidi szerint a SRI a SII Analyticsen keresztül mostantól a magán- és az állami vállalatokat is megfigyelés alatt fogja tartani egy olyan adatbázis révén, amely nem lesz nyilvános, vagyis amit nem oszt meg az adóhatósággal. „Gyakorlatilag ezentúl úgy lesz, ahogy a DNA-val is dolgoztak: ők döntik el, kit kell elkapni és az adóhatóság nem fogja tudni, hogy mennyire szelektív a kapott információ, mert védi őket a nemzetbiztonságról szóló 1991-es törvény. Ez a törvény ugyanaz, amellyel jogot kaptak a gazdasági vállalkozások fenntartására és ezért a cégeik minden héten nagy állami szerződéseket nyernek el” – így az elemző. Hozzátette: az elnökjelöltek közül senki nem beszél e törvény módosításáról, hogy a jövőben többé ne legyenek olyan eseteink, mint Sebastian Ghiţă vagy Vlad Plahotniuc esete. Kijelentette,

Plahotniucnak, de Ghiţának sem lesznek nyilvános perei, ugyanis az a cél, hogy ők ne mesélhessék el nyilvánosan, miként működik az a rendszer, amelynek bábui voltak.

Alina Mungiu-Pippidi úgy vélte, a titkosszolgálatoknak küldött kedvező kormányzati jelzések azt valószínűsítik, hogy a kormány marad, hiszen nincs ok a félreállítására, miután eltávolították Liviu Dragneát, akinek a befolyási körei ütköztek a szolgálatok köreivel.

A România Curată (Tiszta Románia) tényfeltáró honlap egyik tavalyi összeállítása szerint a román belső elhárítás büdzséje abszolút értékben is meghaladja a lengyel, spanyol, francia, német és török szolgálatok költségvetését. Az ország GDP-jéhez viszonyítva Románia többet költ a titkosszolgálatára, mint Nagy-Britannia az MI5-re.

Míg az Egyesült Államok GDP-jének 0,13 százalékát költi az FBI-ra, addig a román SRI-nek szánt pénz az ország bruttó hazai termékének közel fél százalékát teszi ki.

Romániában titok övezi az elhárítók és hírszerzők pontos létszámát, korábbi nyilatkozatok alapján 12 ezer körülire saccolják az SRI állományát.

George Maior, Románia washingtoni nagykövete, volt SRI-vezér háromezer operatív tisztről beszélt egy interjúban. Ha ez utóbbi adatot vesszük alapul, a román belső elhárításnál többen dolgoznak, mint az olasz, kanadai vagy német szolgálatoknál.

Nem lehet bizonyítani

Alina Mungiu-Pippidi markáns kijelentései kapcsán azt kérdeztük Illyés Gergely politológustól, miért van jelen folyamatosan a romániai politikai diskurzusban a titkosszolgálatok állítólagos befolyása?

„A román politikai szereplők – pártállástól függetlenül – és a média képviselői is rendre úgy hivatkoznak a titkosszolgálatokra, mint amelyek óriási befolyással vannak a napi pártpolitikai harcokra és az ország stratégiai döntéseire. Az elmúlt években elhangzottak olyan állítások is, hogy a titkosszolgálatok mindegyik pártban, sajtótermék szerkesztőségében és általában mindegyik társadalmi szervezetben jelen vannak és saját céljaik érdekében befolyásolják azok működését. Ezeket a narratívákat természetesen nem tudjuk minden kétséget kizáróan bizonyítani, mivel ezeknek a szervezeteknek a lényegük, hogy fedetten dolgoznak” – mondta el lapunknak az elemző. Megjegyezte ugyanakkor, ma már számtalan példát találhatunk a román nyilvánosságban arra, hogy politikusok a titkosszolgálatok nyomására vagy éppen segítségére hivatkoznak bizonyos ügyekben, akár gazdasági beruházások kapcsán is.

„Minden jel szerint a szolgálatok önálló hatalmi politikát folytatnak, érdekeik alapján támogatnak egyes politikusokat vagy éppen ellenük fordulnak és erre felhasználják az igazságszolgáltatás döntéseit is. Más államok szolgálataival összehasonlítva a különbség az, hogy azok működése a nemzetbiztonságra korlátozódik és szigorú ellenőrzési mechanizmusok között dolgoznak. Romániában viszont mintha ezek a szervezetek önálló életet élnének és nem őket ellenőrzik a megfelelő állami intézmények, hanem ők tartják ellenőrzésük alatt a teljes állami struktúrát” – szögezte le Illyés Gergely.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 13., szombat

A fővárosi kórházban történt halálesetek kivizsgálását sürgeti a Bukaresti Orvosi Kamara elnöke

A Bukaresti Orvosi Kamara elnöke, Cătălina Poiană szombaton a Facebook-oldalán közölte: reméli, hogy a Sfântul Pantelimon Kórházban történt halálesetek kivizsgálása minél hamarabb lezárul, és a vizsgálat eredményeit nyilvánosságra hozzák.

A fővárosi kórházban történt halálesetek kivizsgálását sürgeti a Bukaresti Orvosi Kamara elnöke
2024. április 13., szombat

Luminița Odobescu külügyminiszter szerint Ukrajna akarja leginkább a békét

A román és az ukrán nép közötti szilárd kapcsolatok újbóli megerősítésének nevezte pénteken Luminița Odobescu külügyminiszter, hogy Bukarestben tartják értekezletüket az Ukránok Világkongresszusának vezetői.

Luminița Odobescu külügyminiszter szerint Ukrajna akarja leginkább a békét
2024. április 12., péntek

Kiskorú diákjával létesített intim viszonyt egy idős bukaresti tanár

Őrizetbe vettek 24 órára egy 62 éves bukaresti tanárt, akit azzal gyanúsítanak, hogy viszonya volt egy kiskorú diáklánnyal.

Kiskorú diákjával létesített intim viszonyt egy idős bukaresti tanár
2024. április 12., péntek

Mégsem a gyógyszer helytelen adagolása miatt haltak meg a bukaresti kórház páciensei?

A bukaresti Sfântul Pantelimon kórháznál elrendelt vizsgálat az első eredmények szerint nem tárt fel olyan adatokat, amelyek az intenzív osztályon elhunyt betegek félrekezelésére utalnának – nyilatkozta Bogdan Socea, az egészségügyi intézmény menedzsere.

Mégsem a gyógyszer helytelen adagolása miatt haltak meg a bukaresti kórház páciensei?
2024. április 12., péntek

Bár több mint 7,5 millió ukrán menekült érkezett, alig több mint 150 ezren kértek romániai tartózkodási engedélyt

Márciusban Románia 2070 tartózkodási engedélyt adott ki az ukrajnai háború elől menekülő, ideiglenes védelemben részesülő külföldiek számára, az ilyen jogcímen kiállított dokumentumok száma 2022. március 18. óta elérte az 158 112-t.

Bár több mint 7,5 millió ukrán menekült érkezett, alig több mint 150 ezren kértek romániai tartózkodási engedélyt
2024. április 12., péntek

Hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek egy volt igazságügyi minisztert

Hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte pénteken a mangaliai bíróság Monica Macovei volt igazságügyi minisztert gondatlanságból elkövetett testi sértés miatt.

Hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek egy volt igazságügyi minisztert
2024. április 12., péntek

Felmérés: Nem terem babér a PSD-nek és a PNL-nek, Geoană és Simion juthat az elnökválasztás második fordulójába

Labdába sem rúghatnának a bukaresti kormánykoalíciót alkotó pártok, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökei, ha elindulnának az idei államfőválasztáson – derül ki egy friss felmérésből.

Felmérés: Nem terem babér a PSD-nek és a PNL-nek, Geoană és Simion juthat az elnökválasztás második fordulójába
2024. április 12., péntek

Iohannis elmagyarázta, miért nem sikerült elég pénzt költeni védelemre

Romániának a magas infláció okozta költségvetési problémái, illetve külső okok miatt nem sikerült tavaly év végéig a védelemre előirányzott (a GDP 2,5 százalékát kitevő) teljes összeget elköltenie – mutatott rá Klaus Iohannis államfő csütörtökön.

Iohannis elmagyarázta, miért nem sikerült elég pénzt költeni védelemre
2024. április 11., csütörtök

A szülési szabadságon lévő kismamáknak nem fog kelleni 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetniük

Csak a gyakori, illetve karantént igénylő betegségekben szenvedőknek és a betegség miatt 25 százalékkal csökkentett munkaidőben dolgozó alkalmazottaknak kell majd 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.

A szülési szabadságon lévő kismamáknak nem fog kelleni 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetniük
2024. április 11., csütörtök

Iohannis a NATO-főtitkári tisztség megpályázása kapcsán: nincs jelentősége annak, hogy a jelölésem hány tagállam támogatja

Klaus Iohannis államfő csütörtökön Vilniusban a sajtónak elmondta, hogy a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozójának keretében NATO-val kapcsolatos kérdésekről a főtitkári posztra való bejelentkezéséről is tárgyalt.

Iohannis a NATO-főtitkári tisztség megpályázása kapcsán: nincs jelentősége annak, hogy a jelölésem hány tagállam támogatja