Politikusok a titkosszolgálatok nyomására vagy éppen segítségére hivatkoznak bizonyos ügyekben, akár gazdasági beruházások kapcsán is
Fotó: SRI.ro
A novemberi elnökválasztáson mindenről a titkosszolgálatok fognak dönteni. Ezt a meghökkentő megállapítást Alina Mungiu-Pippidi politológus fogalmazta meg nemrég. Illyés Gergely politikai elemző szerint is minden jel arra utal, hogy a szolgálatok önálló hatalmi politikát folytatnak, érdekeik szerint támogatnak egyes politikusokat vagy éppen ellenük fordulnak és erre felhasználják az igazságszolgáltatás döntéseit is.
2019. augusztus 29., 08:342019. augusztus 29., 08:34
Alina Mungiu-Pippidi még júniusban a B1 TV-ben elmondta, Liviu Dragnea bukása és a kormány hivatalban maradása után világosabb mint valaha: a titkosszolgálatok beavatkozása a politikába a román demokrácia fő gondja. Hangsúlyozta, a hírszerzésnek nagy szerepe van Románia kormányzásában, jóval meghaladva alkotmányos mandátumát.
– fogalmazott Mungiu-Pippidi. Szerinte a jelenlegi államfő nagy hasznot húzott a szolgálatokból, különösen a Külügyi Hírszerző Szolgálatból (SIE), amely külföldön segített a PSD lejáratásában, de „nevetségessé tette magát”, amikor a Moldovai Köztársaságban Plahotniucot támogatta az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország ellenében.
A neves politológus azt mondta, a titkosszolgálatok már a mandátuma elején megmutatták Klaus Johannisnak, hogyan ellenőrzik a játszmákat, amikor bűnvádi aktát nyitottak a nemzetbiztonságért felelős elnöki tanácsadónak, George Scutarunak. Scutarut négy és fél év után mentették fel a pénzmosás vádja alól, amit állítólag azzal követett el, hogy tisztességtelen módon támogatásokat fogadott el Buzău megyei cégektől a PNL választási kampánya számára.
– állította Mungiu-Pippidi.
A politológus elmondta még, hogy mára a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) kisajátította az adóhatóság, a Számvevőszék, a Csalásellenes Küzdelem Főosztálya (DLAF), a Központi Választási Iroda (BEC), valamint a szervátültetéssel foglalkozó hatóságok szerepét, mivel kizárólagos hozzáférésük van a választásokra, az adókra, a lakosság-nyilvántartásra, s hamarosan a szervátültetési igényekre vonatkozó adatbázisokra is az lesz. „Ez az egyik oka, hogy nem fejlesztették ezeket az intézményeket, képességeik és funkcióik átkerültek a szolgálatokhoz, melyeknek más szereppel kellene rendelkezniük. A hírszerzés az információ öt százalékát adja át az ügyészeknek, a többivel pedig mindenkit ellenőrzése alatt tart zsarolással” – hangsúlyozta az Eurocom Romániai Sajtófigyelő és az Adevărul által idézett politológus. Mungiu-Pippidi a Kormányőrséget (SPP), s a hadsereg hírszerző szolgálatát is olyan szolgálatokként nevezte meg, amelyek szintén túlságosan beavatkoznak a politikába.
Mungiu-Pippidi szerint a SRI a SII Analyticsen keresztül mostantól a magán- és az állami vállalatokat is megfigyelés alatt fogja tartani egy olyan adatbázis révén, amely nem lesz nyilvános, vagyis amit nem oszt meg az adóhatósággal. „Gyakorlatilag ezentúl úgy lesz, ahogy a DNA-val is dolgoztak: ők döntik el, kit kell elkapni és az adóhatóság nem fogja tudni, hogy mennyire szelektív a kapott információ, mert védi őket a nemzetbiztonságról szóló 1991-es törvény. Ez a törvény ugyanaz, amellyel jogot kaptak a gazdasági vállalkozások fenntartására és ezért a cégeik minden héten nagy állami szerződéseket nyernek el” – így az elemző. Hozzátette: az elnökjelöltek közül senki nem beszél e törvény módosításáról, hogy a jövőben többé ne legyenek olyan eseteink, mint Sebastian Ghiţă vagy Vlad Plahotniuc esete. Kijelentette,
Alina Mungiu-Pippidi úgy vélte, a titkosszolgálatoknak küldött kedvező kormányzati jelzések azt valószínűsítik, hogy a kormány marad, hiszen nincs ok a félreállítására, miután eltávolították Liviu Dragneát, akinek a befolyási körei ütköztek a szolgálatok köreivel.
A România Curată (Tiszta Románia) tényfeltáró honlap egyik tavalyi összeállítása szerint a román belső elhárítás büdzséje abszolút értékben is meghaladja a lengyel, spanyol, francia, német és török szolgálatok költségvetését. Az ország GDP-jéhez viszonyítva Románia többet költ a titkosszolgálatára, mint Nagy-Britannia az MI5-re.
Míg az Egyesült Államok GDP-jének 0,13 százalékát költi az FBI-ra, addig a román SRI-nek szánt pénz az ország bruttó hazai termékének közel fél százalékát teszi ki.
George Maior, Románia washingtoni nagykövete, volt SRI-vezér háromezer operatív tisztről beszélt egy interjúban. Ha ez utóbbi adatot vesszük alapul, a román belső elhárításnál többen dolgoznak, mint az olasz, kanadai vagy német szolgálatoknál.
Alina Mungiu-Pippidi markáns kijelentései kapcsán azt kérdeztük Illyés Gergely politológustól, miért van jelen folyamatosan a romániai politikai diskurzusban a titkosszolgálatok állítólagos befolyása?
„A román politikai szereplők – pártállástól függetlenül – és a média képviselői is rendre úgy hivatkoznak a titkosszolgálatokra, mint amelyek óriási befolyással vannak a napi pártpolitikai harcokra és az ország stratégiai döntéseire. Az elmúlt években elhangzottak olyan állítások is, hogy a titkosszolgálatok mindegyik pártban, sajtótermék szerkesztőségében és általában mindegyik társadalmi szervezetben jelen vannak és saját céljaik érdekében befolyásolják azok működését. Ezeket a narratívákat természetesen nem tudjuk minden kétséget kizáróan bizonyítani, mivel ezeknek a szervezeteknek a lényegük, hogy fedetten dolgoznak” – mondta el lapunknak az elemző. Megjegyezte ugyanakkor, ma már számtalan példát találhatunk a román nyilvánosságban arra, hogy politikusok a titkosszolgálatok nyomására vagy éppen segítségére hivatkoznak bizonyos ügyekben, akár gazdasági beruházások kapcsán is.
„Minden jel szerint a szolgálatok önálló hatalmi politikát folytatnak, érdekeik alapján támogatnak egyes politikusokat vagy éppen ellenük fordulnak és erre felhasználják az igazságszolgáltatás döntéseit is. Más államok szolgálataival összehasonlítva a különbség az, hogy azok működése a nemzetbiztonságra korlátozódik és szigorú ellenőrzési mechanizmusok között dolgoznak. Romániában viszont mintha ezek a szervezetek önálló életet élnének és nem őket ellenőrzik a megfelelő állami intézmények, hanem ők tartják ellenőrzésük alatt a teljes állami struktúrát” – szögezte le Illyés Gergely.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
Idén márciusban is negatív (-11 150 fő) volt a természetes szaporulat Romániában, amelyik nagyobb volt, mint a tavaly márciusi népességfogyás (-8982 fő) – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A Román Ortodox Egyház közleményt adott ki, amelyben megerősíti semlegességét az elnökválasztási kampány kapcsán, miután a renitens magatartásáról ismert Konstancai érsek, Teodosie részt vett az AUR új székházának avatóünnepségén.
1 hozzászólás