A választásokról is a titkosszolgálatok döntenek? – elemzők szerint a hírszerzés érdekek mentén támogat egyes politikusokat

Politikusok a titkosszolgálatok nyomására vagy éppen segítségére hivatkoznak bizonyos ügyekben, akár gazdasági beruházások kapcsán is •  Fotó: SRI.ro

Politikusok a titkosszolgálatok nyomására vagy éppen segítségére hivatkoznak bizonyos ügyekben, akár gazdasági beruházások kapcsán is

Fotó: SRI.ro

A novemberi elnökválasztáson mindenről a titkosszolgálatok fognak dönteni. Ezt a meghökkentő megállapítást Alina Mungiu-Pippidi politológus fogalmazta meg nemrég. Illyés Gergely politikai elemző szerint is minden jel arra utal, hogy a szolgálatok önálló hatalmi politikát folytatnak, érdekeik szerint támogatnak egyes politikusokat vagy éppen ellenük fordulnak és erre felhasználják az igazságszolgáltatás döntéseit is.

Pataky István

2019. augusztus 29., 08:342019. augusztus 29., 08:34

Alina Mungiu-Pippidi még júniusban a B1 TV-ben elmondta, Liviu Dragnea bukása és a kormány hivatalban maradása után világosabb mint valaha: a titkosszolgálatok beavatkozása a politikába a román demokrácia fő gondja. Hangsúlyozta, a hírszerzésnek nagy szerepe van Románia kormányzásában,  jóval meghaladva alkotmányos mandátumát.

Idézet
Az elnökválasztás során mindenről ezek fognak dönteni. A tábornokok most játszadoznak Johannis elnökkel, mindenféle lehetséges ellenjelölteket mutatva fel és fenntartva az ellenőrzést”

– fogalmazott Mungiu-Pippidi. Szerinte a jelenlegi államfő nagy hasznot húzott a szolgálatokból, különösen a Külügyi Hírszerző Szolgálatból (SIE), amely külföldön segített a PSD lejáratásában, de „nevetségessé tette magát”, amikor a Moldovai Köztársaságban Plahotniucot támogatta az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország ellenében.

Kizárólagos hozzáférések

A neves politológus azt mondta, a titkosszolgálatok már a mandátuma elején megmutatták Klaus Johannisnak, hogyan ellenőrzik a játszmákat, amikor bűnvádi aktát nyitottak a nemzetbiztonságért felelős elnöki tanácsadónak, George Scutarunak. Scutarut négy és fél év után mentették fel a pénzmosás vádja alól, amit állítólag azzal követett el, hogy tisztességtelen módon támogatásokat fogadott el Buzău megyei cégektől a PNL választási kampánya számára.

Idézet
A szolgálatoknál senkit sem büntettek meg amiatt, hogy megengedték, kinevezzék Scutarut nemzetbiztonsági elnöki tanácsadónak, holott dossziéja volt a korrupcióellenes ügyészségen, és az ügyészek sem kaptak semmilyen megrovást azért, mert egy ártatlan embert üldöztek. Az egész ügy azt mutatja, hogy miként manipulálják az erőszakszervek az igazságszolgáltatást annak eldöntésében, ki töltsön be vagy ne töltsön be egy bizonyos állami tisztséget”

– állította Mungiu-Pippidi.

A politológus elmondta még, hogy mára a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) kisajátította az adóhatóság, a Számvevőszék, a Csalásellenes Küzdelem Főosztálya (DLAF), a Központi Választási Iroda (BEC), valamint a szervátültetéssel foglalkozó hatóságok szerepét, mivel kizárólagos hozzáférésük van a választásokra, az adókra, a lakosság-nyilvántartásra, s hamarosan a szervátültetési igényekre vonatkozó adatbázisokra is az lesz. „Ez az egyik oka, hogy nem fejlesztették ezeket az intézményeket, képességeik és funkcióik átkerültek a szolgálatokhoz, melyeknek más szereppel kellene rendelkezniük. A hírszerzés az információ öt százalékát adja át az ügyészeknek, a többivel pedig mindenkit ellenőrzése alatt tart zsarolással” – hangsúlyozta az Eurocom Romániai Sajtófigyelő és az Adevărul által idézett politológus. Mungiu-Pippidi a Kormányőrséget (SPP), s a hadsereg hírszerző szolgálatát is olyan szolgálatokként nevezte meg, amelyek szintén túlságosan beavatkoznak a politikába.

Megfigyelés alatt a vállalatok

Mungiu-Pippidi szerint a SRI a SII Analyticsen keresztül mostantól a magán- és az állami vállalatokat is megfigyelés alatt fogja tartani egy olyan adatbázis révén, amely nem lesz nyilvános, vagyis amit nem oszt meg az adóhatósággal. „Gyakorlatilag ezentúl úgy lesz, ahogy a DNA-val is dolgoztak: ők döntik el, kit kell elkapni és az adóhatóság nem fogja tudni, hogy mennyire szelektív a kapott információ, mert védi őket a nemzetbiztonságról szóló 1991-es törvény. Ez a törvény ugyanaz, amellyel jogot kaptak a gazdasági vállalkozások fenntartására és ezért a cégeik minden héten nagy állami szerződéseket nyernek el” – így az elemző. Hozzátette: az elnökjelöltek közül senki nem beszél e törvény módosításáról, hogy a jövőben többé ne legyenek olyan eseteink, mint Sebastian Ghiţă vagy Vlad Plahotniuc esete. Kijelentette,

Plahotniucnak, de Ghiţának sem lesznek nyilvános perei, ugyanis az a cél, hogy ők ne mesélhessék el nyilvánosan, miként működik az a rendszer, amelynek bábui voltak.

Alina Mungiu-Pippidi úgy vélte, a titkosszolgálatoknak küldött kedvező kormányzati jelzések azt valószínűsítik, hogy a kormány marad, hiszen nincs ok a félreállítására, miután eltávolították Liviu Dragneát, akinek a befolyási körei ütköztek a szolgálatok köreivel.

A România Curată (Tiszta Románia) tényfeltáró honlap egyik tavalyi összeállítása szerint a román belső elhárítás büdzséje abszolút értékben is meghaladja a lengyel, spanyol, francia, német és török szolgálatok költségvetését. Az ország GDP-jéhez viszonyítva Románia többet költ a titkosszolgálatára, mint Nagy-Britannia az MI5-re.

Míg az Egyesült Államok GDP-jének 0,13 százalékát költi az FBI-ra, addig a román SRI-nek szánt pénz az ország bruttó hazai termékének közel fél százalékát teszi ki.

Romániában titok övezi az elhárítók és hírszerzők pontos létszámát, korábbi nyilatkozatok alapján 12 ezer körülire saccolják az SRI állományát.

George Maior, Románia washingtoni nagykövete, volt SRI-vezér háromezer operatív tisztről beszélt egy interjúban. Ha ez utóbbi adatot vesszük alapul, a román belső elhárításnál többen dolgoznak, mint az olasz, kanadai vagy német szolgálatoknál.

Nem lehet bizonyítani

Alina Mungiu-Pippidi markáns kijelentései kapcsán azt kérdeztük Illyés Gergely politológustól, miért van jelen folyamatosan a romániai politikai diskurzusban a titkosszolgálatok állítólagos befolyása?

„A román politikai szereplők – pártállástól függetlenül – és a média képviselői is rendre úgy hivatkoznak a titkosszolgálatokra, mint amelyek óriási befolyással vannak a napi pártpolitikai harcokra és az ország stratégiai döntéseire. Az elmúlt években elhangzottak olyan állítások is, hogy a titkosszolgálatok mindegyik pártban, sajtótermék szerkesztőségében és általában mindegyik társadalmi szervezetben jelen vannak és saját céljaik érdekében befolyásolják azok működését. Ezeket a narratívákat természetesen nem tudjuk minden kétséget kizáróan bizonyítani, mivel ezeknek a szervezeteknek a lényegük, hogy fedetten dolgoznak” – mondta el lapunknak az elemző. Megjegyezte ugyanakkor, ma már számtalan példát találhatunk a román nyilvánosságban arra, hogy politikusok a titkosszolgálatok nyomására vagy éppen segítségére hivatkoznak bizonyos ügyekben, akár gazdasági beruházások kapcsán is.

„Minden jel szerint a szolgálatok önálló hatalmi politikát folytatnak, érdekeik alapján támogatnak egyes politikusokat vagy éppen ellenük fordulnak és erre felhasználják az igazságszolgáltatás döntéseit is. Más államok szolgálataival összehasonlítva a különbség az, hogy azok működése a nemzetbiztonságra korlátozódik és szigorú ellenőrzési mechanizmusok között dolgoznak. Romániában viszont mintha ezek a szervezetek önálló életet élnének és nem őket ellenőrzik a megfelelő állami intézmények, hanem ők tartják ellenőrzésük alatt a teljes állami struktúrát” – szögezte le Illyés Gergely.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Geoană: Ciolacu trollfarmokkal kapcsolatos nyilatkozatai hivatali visszaélésnek minősülnek

Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.

Geoană: Ciolacu trollfarmokkal kapcsolatos nyilatkozatai hivatali visszaélésnek minősülnek
2024. október 31., csütörtök

Şoşoacă nem tágít: a legfőbb ügyészség épületének bezárt ajtaján dörömbölt

Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.

Şoşoacă nem tágít: a legfőbb ügyészség épületének bezárt ajtaján dörömbölt
2024. október 31., csütörtök

Még pár óra, és hivatalosan is elrajtol a kampányígérgetések időszaka

Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.

Még pár óra, és hivatalosan is elrajtol a kampányígérgetések időszaka
2024. október 31., csütörtök

Közel 600 jelöltet állít az RMDSZ a parlamenti választásokra, a PSD áll az élen

A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.

Közel 600 jelöltet állít az RMDSZ a parlamenti választásokra, a PSD áll az élen
2024. október 31., csütörtök

Geoană-botrány: nem tud trollfarmról a kiberbiztonsági hatóság

Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.

Geoană-botrány: nem tud trollfarmról a kiberbiztonsági hatóság
2024. október 31., csütörtök

Ciolacu: a PSD nem köt koalíciót az AUR-ral, nem fogok AUR-os miniszterelnököt jelölni

Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.

Ciolacu: a PSD nem köt koalíciót az AUR-ral, nem fogok AUR-os miniszterelnököt jelölni
2024. október 31., csütörtök

Bemutatta Kelemen Hunor A józan ész programját

„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.

Bemutatta Kelemen Hunor A józan ész programját
Bemutatta Kelemen Hunor A józan ész programját
2024. október 31., csütörtök

Bemutatta Kelemen Hunor A józan ész programját

2024. október 30., szerda

Trump vagy Harris nagyobb barátja Romániának? Megoszlanak a vélemények

A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.

Trump vagy Harris nagyobb barátja Romániának? Megoszlanak a vélemények
2024. október 30., szerda

Neki a Tiszának, a havasoknak: megháromszorozódtak az ukránok illegális határátlépései

Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.

Neki a Tiszának, a havasoknak: megháromszorozódtak az ukránok illegális határátlépései
2024. október 30., szerda

Nem végződött happy enddel az ellenőrzés sok mozi, színház számára

Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.

Nem végződött happy enddel az ellenőrzés sok mozi, színház számára