Fotó: Román határrendészet
Sem a közel-keleti, sem az ukrajnai migránsokat nem tekinti jelentős mértékű fenyegetésnek a romániai polgárok többsége – derül ki egy friss felmérésből.
2024. április 29., 12:302024. április 29., 12:30
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro megrendelésére készített felmérés szerint a közel-keleti bevándorlók kapcsán 23,4 százalék gondolja úgy, hogy nagy, 17,9 százalék pedig azt, hogy kis mértékű veszélyt jelentenek.
25,9 százalék ugyanakkor úgy véli, hogy sem fenyegetést, sem lehetőséget nem jelentenek, 16,5 százalék szerint kis lehetőség rejlik bennük, míg 4,3 nagy lehetőséget lát bennük. 4 százalék mondta azt, hogy nem érdeklik a közel-keleti bevándorlók, míg azok aránya, akik nem tudtak vagy nem akartak válaszolni, 8 százalék.
Összességében kijelenthető, hogy
A PSD-PNL szavazóinak 22 százaléka gondolja úgy, hogy a Közel-Keletről érkezők nagy veszélyt jelentenek, az AUR szimpatizánsainak 32 százaléka vélekedik így, míg az ADU szimpatizánsai között ezen tömb aránya 25 százalék. A 18-29 évesek 18 százaléka,, a 30-44 évesek 21 százaléka, a 45-59 évesek 24 százaléka, míg a 60 év felettiek 28 százaléka osztja ezt a véleményt. Az alapfokú végzettségűek 26 százaléka, a középfokú végzettségűek 23 százaléka, míg a felsőfokú végzettségűek 22 százaléka gondolja úgy, hogy a Közel-Keletről érkezők nagy veszélyt jelentenek.
Az ukrajnai menekültek kapcsán 21,1 vélekedik úgy, hogy nagy veszélyt jelentenek, 16,4 százalék tekinti őket kis mértékben veszélyesnek, míg 35,2 százalék mondja azt, hogy sem veszélyt, sem lehetőséget nem hordoznak.
13,6 százalék kis, 5,1 százalék nagy lehetőséget lát bennük, míg 2,5 százalékot nem érdekel a téma, 6,1 százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A PSD-PNL szavazóinak 20 százaléka, az AUR szimpatizánsainak 28 százaléka, míg az ADU támogatóinak 7 százaléka gondolja úgy, hogy az Ukrajnából érkezők nagy veszélyt jelentenek. A 18-29 évesek 17 százaléka, a 30-44 évesek 26 százaléka, a 45-59 évesek 21 százaléka, míg a 60 év felettiek 20 százaléka osztja ezt a véleményt. Az alapfokú végzettségűek 39 százaléka, a középfokú végzettségűek 20 százaléka, míg, a felsőfokú végzettségűek 10 százaléka gondolja úgy, hogy az Ukrajnából érkezők nagy veszélyt jelentenek.
míg azok aránya, akik szerint sem veszélyt, sem lehetőséget nem jelentenek, 38,5 százalék.
19,3 százalék kis, 11,9 százalék nagy lehetőséget lát bennük, míg 3,5 százalékot nem is érdekelnek.
Mindezek alapján a megkérdezettek 80,4 százaléka véli azt, hogy az EU-s „bevándorlók” nem jelentenek nagy veszélyt.
A felmérés április 12. és 20. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Hétfőtől kezdődően országszerte felmelegedik az idő, a sokéves átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre, tavaszias időjárásra kell számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnap közzétett egyhetes előrejelzéséből.
A kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői közül egyelőre Ilie Bolojan, a PNL, valamint Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke reagált Crin Antonescunak az államfőjelöltségét felfüggesztő bejelentésére.
Vasárnap éjszakától kedd reggelig az ország hegyvidékein érvényes elsőfokú (sárga) figyelmeztetést adott ki heves szélfúvásra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Bejelentette államfőjelöltsége „felfüggesztését” Crin Antonescu liberális politikus, felróva a kormánykoalíciót alkotó pártoknak, hogy magára hagyták.
Daniel David új oktatási miniszter reagált arra a támadássorozatra, amelyet Călin Georgescu volt államelnökjelölt indított ellene.
Decemberben 923 766 nyugdíjas részesült szociális pótlékban Romániában, 3860-nal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Több ezer brit katona vesz részt egy nagyszabású műveleten a következő hetekben Kelet-Európa területén. A hadgyakorlat jelentős része Romániában zajlik.
A bukaresti kormány nem hosszabbította meg a büntetőpont értékének korlátozását, így a közlekedési bírságokat az új minimálbér alapján fogják kiszámítani.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
Közvitára bocsátja januárban a középiskolai kerettanterveket az oktatási miniszter. Daniel David bejelentette, nem támogatja, hogy újabbnál újabb tantárgyakat vezessenek be az oktatásba.
szóljon hozzá!