Fotó: Román határrendészet
Sem a közel-keleti, sem az ukrajnai migránsokat nem tekinti jelentős mértékű fenyegetésnek a romániai polgárok többsége – derül ki egy friss felmérésből.
2024. április 29., 12:302024. április 29., 12:30
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro megrendelésére készített felmérés szerint a közel-keleti bevándorlók kapcsán 23,4 százalék gondolja úgy, hogy nagy, 17,9 százalék pedig azt, hogy kis mértékű veszélyt jelentenek.
25,9 százalék ugyanakkor úgy véli, hogy sem fenyegetést, sem lehetőséget nem jelentenek, 16,5 százalék szerint kis lehetőség rejlik bennük, míg 4,3 nagy lehetőséget lát bennük. 4 százalék mondta azt, hogy nem érdeklik a közel-keleti bevándorlók, míg azok aránya, akik nem tudtak vagy nem akartak válaszolni, 8 százalék.
Összességében kijelenthető, hogy
A PSD-PNL szavazóinak 22 százaléka gondolja úgy, hogy a Közel-Keletről érkezők nagy veszélyt jelentenek, az AUR szimpatizánsainak 32 százaléka vélekedik így, míg az ADU szimpatizánsai között ezen tömb aránya 25 százalék. A 18-29 évesek 18 százaléka,, a 30-44 évesek 21 százaléka, a 45-59 évesek 24 százaléka, míg a 60 év felettiek 28 százaléka osztja ezt a véleményt. Az alapfokú végzettségűek 26 százaléka, a középfokú végzettségűek 23 százaléka, míg a felsőfokú végzettségűek 22 százaléka gondolja úgy, hogy a Közel-Keletről érkezők nagy veszélyt jelentenek.
Az ukrajnai menekültek kapcsán 21,1 vélekedik úgy, hogy nagy veszélyt jelentenek, 16,4 százalék tekinti őket kis mértékben veszélyesnek, míg 35,2 százalék mondja azt, hogy sem veszélyt, sem lehetőséget nem hordoznak.
13,6 százalék kis, 5,1 százalék nagy lehetőséget lát bennük, míg 2,5 százalékot nem érdekel a téma, 6,1 százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A PSD-PNL szavazóinak 20 százaléka, az AUR szimpatizánsainak 28 százaléka, míg az ADU támogatóinak 7 százaléka gondolja úgy, hogy az Ukrajnából érkezők nagy veszélyt jelentenek. A 18-29 évesek 17 százaléka, a 30-44 évesek 26 százaléka, a 45-59 évesek 21 százaléka, míg a 60 év felettiek 20 százaléka osztja ezt a véleményt. Az alapfokú végzettségűek 39 százaléka, a középfokú végzettségűek 20 százaléka, míg, a felsőfokú végzettségűek 10 százaléka gondolja úgy, hogy az Ukrajnából érkezők nagy veszélyt jelentenek.
míg azok aránya, akik szerint sem veszélyt, sem lehetőséget nem jelentenek, 38,5 százalék.
19,3 százalék kis, 11,9 százalék nagy lehetőséget lát bennük, míg 3,5 százalékot nem is érdekelnek.
Mindezek alapján a megkérdezettek 80,4 százaléka véli azt, hogy az EU-s „bevándorlók” nem jelentenek nagy veszélyt.
A felmérés április 12. és 20. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!