Fotó: Pinti Attila
Közel négy százalékkal emelkedett a sikeresen érettségiző romániai magyar diákok aránya az óvások elbírálását követően, de még így is alacsonyabb az országos átlaghoz és a tavalyi vizsgaeredményhez viszonyítva.
2018. július 09., 19:512018. július 09., 19:51
A bukaresti oktatási minisztérium által hétfőn közzétett, az óvások utáni végleges vizsgaeredményeket tükröző kimutatásból kiderül, hogy országos szinten két százalékkal, 67, 7-ről 69,7 százalékra nőtt a sikeresen érettségizők aránya. A tárca kisebbségi oktatásért felelős államtitkársága ugyanakkor eljuttatta a Krónikának a magyar diákok eredményeire vonatkozó adatokat.
A 2017-2018-as tanév érettségi vizsgájának júniusban lezajlott írásbeli szakaszára 6012 magyar anyanyelvű diák iratkozott be; ez elmarad az előző évben részt vett 6292 magyar vizsgázó számától. Az idei, óvások utáni eredmények alapján a sikeresen vizsgázó magyar tanulók aránya 60,83 százalékra növekedett (óvások előtt a magyar diákok 56,95 százaléka vizsgázott sikeresen, 43 százaléka megbukott az érettségin), ami 8,87 százalékos lemaradást jelent a 69,7 százalékos országos átlaghoz viszonyítva.
Óvások után a sikeresen vizsgázó magyar diákok vizsgatantárgyakra lebontva a következő eredményt érték el: magyar nyelv és irodalomból a tanulók 96,35 százaléka, román nyelv és irodalomból 69,53, matematikából 76,61, történelemből 98,95, választott vizsgatantárgyból pedig 92,17 százaléka vette sikerrel az akadályt. A sikeresen vizsgázók aránya a reál szakokon 58,69, míg a humán szakokon 68,08 százalékos.
A kisebbségi oktatásért felelős államtitkárság összesítéséből kiderül, hogy az előző évekhez hasonlóan idén is román nyelv és irodalomból vizsgáztak a leggyengébben a magyar diákok. A tavalyi tanévhez viszonyítva 6,48 százalékkal csökkent a sikeresen vizsgázók aránya, 2017-ben a tanulók 76,01 százaléka ért el átmenő osztályzatot románból. Magyar nyelv és irodalomból 1,3 százalékkal csökkent a sikeresen vizsgázók aránya a tavalyihoz viszonyítva, amikor 97,65 százalékos volt az átmenési arány. Ugyanakkor nehéznek bizonyultak a reál szakos vizsgatantárgyak is, mint például a matematika.
Közben emelkedett a 10-es osztályzatot elért diákok száma: matematikából 74 diák, történelemből 43 diák, választott tantárgyakból pedig 117 diák ért el maximális pontszámot.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!