A szenátus is elutasította az autonómiatervezeteket, Șoșoacă Magyarországra küldött, és kétségbe vonta a székelyek magyarságát

A szenátus is elutasította az autonómiatervezeteket, Șoșoacă Magyarországra küldött, és kétségbe vonta a székelyek magyarságát

Nem. A szenátus is elutasította a székely önrendelkezésre és a magyar kulturális autonómiára vonatkozó törvénytervezeteket

Fotó: Mihai Poziumschi/Agerpres

Nem született meglepetés a szenátus pénteki, hibrid formátumban megtartott ülésén: a román parlament felsőháza nagy többséggel elutasította a magyar autonómiatervezeteket. A román pártok képviselői szerint a javaslatok alkotmányellenesek, és „etnikai alapú szegregációt” jelentenének. A szélsőséges megnyilvánulásairól ismert Diana Șoșoacă egyenesen azt állította: a székelyek nem is magyarok, csupán elmagyarosították őket, és Magyarországra küldte mindazokat, akik nem érzik jól magukat Romániában.

Balogh Levente

2023. december 29., 12:362023. december 29., 12:36

2023. december 29., 15:462023. december 29., 15:46

Amint az várható volt, a csütörtöki képviselőházi elutasítást követően pénteken döntő kamaraként a bukaresti szenátus is elutasította Székelyföld területi önrendelkezésére, valamint az erdélyi magyarság kulturális autonómiájára vonatkozó törvénytervezeteket.

A hibrid formátumban megtartott ülésen a román szenátorok egyöntetűen elutasítóan nyilatkoztak a magyar önrendelkezési törekvések kapcsán, és alkotmányellenesnek nevezték azokat.

A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) képviseletében felszólaló

Titus Corlăţean volt külügyminiszter Marcel Ciolacu pártelnök-miniszterelnök szavait idézve „toxikusnak” és alkotmányellenesnek nevezte a tervezeteket, amelyek szerinte a vonatkozó kisebbségi egyezményekkel is ellentétes.

A politikus – akinek magyarellenessége közismert, az ő nevéhez fűződik a trianoni diktátum aláírása évfordulójának hivatalos romániai ünnepnappá nyilvánítását rögzítő törvény – elutasította a kollektív jogok elvét, és szélsőségesnek nevezte a tervezeteket benyújtó Erdélyi Magyar Szövetséget (EMSZ), amelynek képviselői az RMDSZ listáján jutottak be a parlamentbe.

Megjegyezte: az ország közigazgatási reformja kapcsán valóban szükséges új régiók kialakítása, de nem „etnikai alapon”.

A szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) részéről Claudiu Târziu a PSD és az RMDSZ által játszott „rossz színjátéknak” nevezte a tervezeteket, amelyek célja, hogy legitimitást szerezzenek a saját szavazótáboruk előtt – előbbi a „hazafiasságát” bizonyítaná, utóbbi szerinte „revizionista” és „románellenes” módon viselkedik, mivel ezt várják tőle a szavazói.

A magyargyűlölő párt politikusa szerint a három tervezet „hármas támadás” a román nemzetállam, valamint a székely és a magyar közösség ellen, mivel láthatatlan határokkal „etnikai alapon szegregálná” őket; így nem férnének hozzá az ország munkaerőpiacához.

Emellett a „társadalmi harmónia” elleni támadásnak is minősítette a tervezetet, mivel szerinte Románia „a legtöbb” jogot biztosítja a nemzeti kisebbségeknek, ennek nyomán szerinte a tervezetek konfliktusokhoz vezetnének – hogy ezt milyen logika alapján jelentette ki, arra nem szolgált magyarázattal.

A szélsőséges párt részéről olyan szenátor is akadt, aki a javaslatokat „a magyar revizionizmus” megnyilvánulásának nevezte.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nevében felszólaló Remus Negoi szerint

„nem valós témáról” van szó, és bár ő is a közigazgatási reform szükségességét hangoztatta, elvetette, hogy ez etnikai alapon történjen.

A szélsőséges megnyilvánulásairól és botrányairól ismert, ezek miatt még az AUR-ból is kizárt Diana Șoșoacă úgy vélekedett: az „úgynevezett” Székelyföld lakóit nem képviselik a tervezetek beterjesztői, akik csak választási megfontolásból nyújtották be a tervezeteket. Úgy vélekedett:

a székelyek nem magyarok, csak „elmagyarosították” őket,

semmi közük sincs a magyarokhoz. Emellett azt állította:

a cél az alkotmány módosítása oly módon, hogy a regionalizáció lehetővé tétele érdekében az ország egységét és oszthatatlnaságát kimondó, és az alkotmány szerint nem módosítható cikkely is módosíthatóvá váljon.

A szélsőséges politikus mindezt „államcsíny kísérletének” nevezte. Șoșoacă – aki a román alkotmány magyar nyelvű kiadását lobogtatva nevezte alkotmányellenesnek a kezdeményezést – egyúttal Magyarországra küldte azokat a magyarokat, akiknek „nem tetszik az élet Romániában”.

Galéria

Elküldene. Diana Șoșoacă a román alkotmány magyar nyelvű példányát lobogtatva utasította Magyarországra azokat, akik nem érzik jól magukat Romániában

Fotó: Videófelvétel

Egy másik felszólalásában hálátlannak nevezte a magyarokat, amiért nem köszönik meg Budapest románok általi „felszabadítását”, és kijelentette:

feljelenti a beterjesztőket, illetve az összes RMDSZ-es politikust.

Egyúttal azzal fenyegette meg a magyarokat, Orbán Viktor miniszterelnököt és Novák Katalin köztársasági elnököt konkrétan is megnevezve, hogy

a románok – hasonlóan az 1919-es megszálláshoz – ismét „kiakasztják a bocskoraikat a magyar parlamentre”.

Ezen kijelentését a kisebbik kormánypárt Nemzeti Liberális Párt (PNL) részéről Daniel Fenechiu elutasította, és bocsánatot kért miatta, ugyanakkor a tervezetek kapcsán az alkotmányt idézve kijelentette: Románia egységes és oszthatatlan nemzetállam, így a PNL nem szavazhatja meg a tervezeteket. Kifejtette, a közigazgatási átszervezés során senki nem állhat a parlament elé az „etnikai alapú regionalizációra” vonatkozó tervezettel.

Egyúttal ő is

úgy vélekedett, hogy a tervezetek benyújtói kampánymegfontolásból terjesztették be a – szerinte – alkotmányellenes javaslatokat.

A PNL politikusa a kulturális autonómiát is elutasította.

Marcel Vela volt liberális párti belügyminiszter azt állította: hamis témáról van szó, mivel a magyarok minden jogot élveznek Romániában – erre szerinte maga az RMDSZ a példa, amely minisztereket adhatott a román kormányba, ami egyetlen másik kisebbségről sem mondható el.

Az RMDSZ nevében Császár Károly leszögezte: a tervezetek beterjesztői a helyi közösségek helyzetét kívánják rendezni azon régiókban, ahol egy adott kisebbségi közösség többséget alkot. Emlékeztetett: az autonómiára számos európai országban van példa, az RMDSZ pedig minden olyan tervezetet támogat, amely a szubszidiaritás elvét képviseli.

A felszólalásokat követően a szenátorok nagy többséggel szavazták meg a három tervezet elutasítására vonatkozó javaslatokat, csak az RMDSZ honatyái támogatták az autonómiajavaslatokat.

Mint arról beszámoltunk, a statútumokat Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ), valamint Kulcsár-Terza József, a Magyar Polgári Erő (MPE) elnöke terjesztette a törvényhozás elé; mindkét politikus az RMDSZ listáin szerzett parlamenti mandátumot. A három dokumentum egyike a nemzeti közösségek kulturális autonómiáját szabályozó kerettörvény tervezete, a második a magyar nemzeti közösség kulturális autonómiastatútuma (zeket a jogszabálytervezeteket az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) szakmai műhelyeiben dolgozták ki), a harmadik beterjesztett kezdeményezés Székelyföld autonómiastatútuma, amelyet a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) dolgozott ki.

Mint megírtuk, a csütörtöki képviselőházi vitán a szónokok az ország területi integritását kimondó román alkotmányra hivatkozva nevezték az alaptörvénnyel ellentétesnek a statútumokat, sőt annak jogát is elvitatták a magyar nemzetiségű képviselőktől, hogy hasonló előterjesztésekkel éljenek. Egy román honatya bűnvádi feljelentéssel is megfenyegette Zakariásékat.

korábban írtuk

„Ez politikai terrorizmus!” Magyarellenes hőbörgés közepette elutasította a román parlament az autonómiastatútumokat
„Ez politikai terrorizmus!” Magyarellenes hőbörgés közepette elutasította a román parlament az autonómiastatútumokat

A román törvényhozók heves bírálata, sok esetben magyarellenes kirohanása közepette elutasította csütörtökön a bukaresti képviselőház a Székelyföld területi önrendelkezésére és az erdélyi magyarság kulturális autonómiájára vonatkozó törvénytervezeteket.

korábban írtuk

EMSZ: újra beterjesztjük az autonómiatervezeteket
EMSZ: újra beterjesztjük az autonómiatervezeteket

Az EMSZ vállalja, hogy újra beterjeszti az autonómiatervezeteket – szögezi le pénteki közleményében az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) országos elnöksége.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 12., péntek

Cazanciuc: többtucatnyi életet mentett meg az Anastasia-törvény

Az úgynevezett Anastasia-törvény hatályba lépése óta eltelt egy évben 20 százalékkal csökkent az ittasan vagy kábítószer hatása alatt vezető sofőrök okozta balesetekben elhunytak száma – jelentette ki pénteken a jogszabály kezdeményezője.

Cazanciuc: többtucatnyi életet mentett meg az Anastasia-törvény
2024. július 12., péntek

Hét évre intézetbe küldik a 17 éves fiút, aki késsel megsebesítette tanárnőjét Bukarestben

Emberölési kísérlet, a közbiztonságra veszélyes eszköz használata, valamint a közrend és a köznyugalom megzavarása miatt hét évre intézetbe küldik azt a 17 éves fiút, aki tavaly késsel megsebesítette a japántanárnőjét.

Hét évre intézetbe küldik a 17 éves fiút, aki késsel megsebesítette tanárnőjét Bukarestben
2024. július 12., péntek

Országszerte lelassítják a vonatok haladási sebességét a rekordhőség miatt

A nagy kánikula a vonatközlekedést is befolyásolja, a normál sebességhez képest átlagosan 20-30 kilométer/órával csökken a szerelvények haladási sebessége a teljes romániai vasúti hálózaton– közölte a Román Vasúttársaság (CFR).

Országszerte lelassítják a vonatok haladási sebességét a rekordhőség miatt
2024. július 12., péntek

Energiaügyi miniszter: a kánikula és a viharok miatt lehetnek áramkimaradások, mindenki őrizze meg a nyugalmát

Lehetséges, hogy áramkimaradások fordulnak elő a napokban tomboló kánikula miatt – ismerte el Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Energiaügyi miniszter: a kánikula és a viharok miatt lehetnek áramkimaradások, mindenki őrizze meg a nyugalmát
2024. július 12., péntek

A legfőbb ügyészségen kell számot adnia Petre Romannak a bányászjárásban játszott szerepéről

Kihallgatják pénteken a legfőbb ügyészségen Petre Roman volt miniszterelnököt az 1990-es bányászjárás ügyében, amelyben emberiesség elleni bűncselekményekkel gyanúsítják.

A legfőbb ügyészségen kell számot adnia Petre Romannak a bányászjárásban játszott szerepéről
2024. július 11., csütörtök

A forró hétvége után jövő hétre még nagyobb hőséget jósolnak a meteorológusok

Miután a hétvégén az ország nagy részén vörös, vagyis harmadfokú riadó lesz érvényben a nagy hőség miatt, a meteorológusok várakozásai szerint a jövő héten még melegebb lesz.

A forró hétvége után jövő hétre még nagyobb hőséget jósolnak a meteorológusok
2024. július 11., csütörtök

Vadkamerákat helyeznek el a turistaösvényeken, fokozottan megfigyelik a medvepopulációt

A Romsilva állami erdészet fokozottan figyelni fogja a túlszaporodott romániai medvepopulációt a vadászterületeken, valamint az általa kezelt, az emberrel való érintkezés kockázatának kitett területeken.

Vadkamerákat helyeznek el a turistaösvényeken, fokozottan megfigyelik a medvepopulációt
2024. július 11., csütörtök

Még az egészséges szervezetet is megviseli a hőség, sokan kerülnek kórházba, érdemes hallgatni az orvosokra

Vörös riasztás van érvényben Románia nagy részén, egyre többen kerülnek kórházba, az orvosok óvatosságra intenek.

Még az egészséges szervezetet is megviseli a hőség, sokan kerülnek kórházba, érdemes hallgatni az orvosokra
2024. július 11., csütörtök

A romániai polgárok többsége hisz a klímaváltozásban, és tetszik neki a csomagolóanyag-visszaváltó rendszer

A romániai polgárok többsége hisz a klímaváltozásban, és pozitívan értékeli az italos palackok visszaváltását szolgáló rendszert – derül ki egy friss felmérésből.

A romániai polgárok többsége hisz a klímaváltozásban, és tetszik neki a csomagolóanyag-visszaváltó rendszer
2024. július 11., csütörtök

Veszélyes medvék: rendkívüli ülésszakon módosítja a képviselőház a vadászati törvényt az eheti tragédia nyomán

Rendkívüli ülésszakra hívták össze hétfőre a képviselőházat. A házbizottság csütörtöki döntése értelmében az alsóház hétfőn 15 órától fog ülésezni, hibrid formátumban.

Veszélyes medvék: rendkívüli ülésszakon módosítja a képviselőház a vadászati törvényt az eheti tragédia nyomán