Pozícióban. Felix Stroe korábban a Securitate besúgójaként tevékenykedett, ma a külügyi hírszerzést felügyelő parlamenti bizottság alelnöke
Fotó: Facebook/Felix Stroe
Az egykori nacionálkommunista Ceaușescu-rendszer hírhedt titkosrendőrsége, a Securitate egyik egykori besúgóját választották a Külügyi Hírszerző Szolgálatot (SIE) felügyelő parlamenti bizottság alelnökévé az új törvényhozási ülésszak kezdetén.
2025. február 04., 12:132025. február 04., 12:13
Felix Stroe szociáldemokrata párti (PSD) szenátorról van szó, akit egy, a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) által 2015-ben közzétett és a G4Media által idézett dokumentum szerint
Bár Felix Stroe minden jel szerint a Securitate informátora volt, Dan fedőnéven, de a CNSAS úgy vélte, hogy nem lehet őt a Securitate munkatársának vagy kollaboránsának tulajdonítani, és azt állítja, hogy nincs tőle aláírt kötelezettségvállalás.
„Felix Stroe urat, aki a B.P. Hașdeu Buzău Gimnázium tanulója volt, 1972-ben szervezték be, hogy felügyelje osztálytársait az iskolai program során és szabadidejében is. Az aktában nem szerepel az általa aláírt kötelezettségvállalás. A DAN konspiratív nevet kapta. A hálózat 1973. március 6-án mondott le róla”.
Felix Stroe 2015-ben az Info Sud-Estnek elmondta, hogy
„Igen, a Haditengerészeti Politikai Tanácsban tevékenykedtem. Egy torpedónaszádos ezredhez osztottak be. Két év elteltével, mivel minden szolgálati minősítésem kiemelkedő volt, a haditengerészet parancsnoka és titkára, Musat admirális és Petre George admirális hívott, és kineveztek a Haditengerészeti Politikai Tanácsba, az ifjúsági munka felelősévé” – idézte fel Stroe.
Felix Stroe 1978 és 1991 között aktív tiszt volt a haditengerészetnél, ahol végijárta a ranglétrát, többek között öt évig hadihajóparancsnokként.
amióta Radu Mazăre és Nicușor Constantinescu, a PSD korábbi konstancai helyi vezetői büntetőperekik és előzetes letartóztatásuk után távoztak tisztségükből. Stroe Sorin Grindeanu és Mihai Tudose korábbi miniszterelnökök kormányaiban közlekedési miniszter volt.
Egyébként a SIE-bizottságnak Stroén kívül Alexandru Muraru (PNL- elnök), Mihai Fifor (képviselő, PSD), Mircia Chelaru (szenátor AUR), Sorin Gheorghe Șipoș (szenátor, PSD), Anamaria Gavrilă (képviselő, POT) és az RMDSZ-es Turos Lóránd szenátor a tagja.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) felügyeletével megbízott bizottság tagjai: Eugen Bejinariu (PSD- elnök), Petru Bogdan Cojocaru (képviselő, PSD), Laurenţiu Ţepeluş (szenátor, PSD), Fabian Cristian Radu (képviselő, AUR), Nicolae Neagu (szenátor, PNL), Răzvan Prişcă (képviselő, PNL), Allen Coliban (képviselő, USR), Vasile Nagy (képviselő, SOS Románia) és Csoma Botond RMDSZ-es képviselő.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!