Fotó: 123RF
Kormányzati szinten már tárgyalnak annak a lehetőségéről a bukaresti hatóságok, hogy minden gazdasági tevékenységhez megköveteljék a zöldigazolást, ami azt jelenti, hogy még a sarki boltban is bizonyítani kellene, hogy a vásárló be van oltva koronavírus ellen, átesett a fertőzésen, vagy érvényes negatív teszteredménye van.
2021. október 14., 12:542021. október 14., 12:54
2021. október 14., 14:112021. október 14., 14:11
Minderről Florin Cîţu ügyvivő miniszterelnök beszélt csütörtöki sajtótájékoztatóján, amikor arról kérdezték, tervben van-e a magas, 15 ezreléket meghaladó fertőzöttségi rátával rendelkező Bukarest és a környező Ilfov megye karantén alá vonása. A fővárosban és Ilfovban az egészségügyi igazgatóság már kezdeményezte a vesztegzár elrendelését. Mint a kormányfő elmondta, a vesztegzár nem jelentene megoldást, ám
„Minden gazdasági tevékenységhez, amely során más emberekkel kerülünk kapcsolatba, kelljen a zöldigazolás. Ha nyitva akarjuk tartani a gazdaságot, úgy hiszem, ez egy olyan intézkedés, ami sokat segítene” – fogalmazott Cîţu.
Beszélt egyúttal arról is, hogy egyelőre nincs szó arról, hogy korlátozzák a boltok hétvégi nyitva tartását.
„Nem számolunk ezzel. Javaslatok, de úgy hiszem, hogy
– mondta. Kérdésre válaszolva leszögezte, valóban azt szeretné, ha a boltokban is kellene az igazolás. Amikor az újságírók arról faggatták, hogy szerinte ez nem jelentene-e korlátozást, Cîţu így felelt: „Nem, csak szűrést.
Elismerte ugyanakkor, hogy egy ügyvivő kormány nem dönthet ilyen kaliberű kérdésekben, a koronavírus elleni oltottságot vagy a fertőzésen való átesettséget igazoló zöldbizonylat kötelezővé tételére a parlamentnek kellene rábólintania. Cîțu szerint a törvényhozásban kellene módosítani az uniós zöldigazolvány bevezetéséről szóló sürgősségi kormányrendeletet, amely a szenátuson már átment, és az ügyben a képviselőház a döntéshozó kamara.
A korábbi változattal ellentétben ez az egészségügyi tárca, illetve az alárendelt intézmények – így az egészségbiztosító – alkalmazottai számára is előírja a kötelező tesztelést, ha nem vették fel az oltást.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!