Fotó: 123RF
Kormányzati szinten már tárgyalnak annak a lehetőségéről a bukaresti hatóságok, hogy minden gazdasági tevékenységhez megköveteljék a zöldigazolást, ami azt jelenti, hogy még a sarki boltban is bizonyítani kellene, hogy a vásárló be van oltva koronavírus ellen, átesett a fertőzésen, vagy érvényes negatív teszteredménye van.
2021. október 14., 12:542021. október 14., 12:54
2021. október 14., 14:112021. október 14., 14:11
Minderről Florin Cîţu ügyvivő miniszterelnök beszélt csütörtöki sajtótájékoztatóján, amikor arról kérdezték, tervben van-e a magas, 15 ezreléket meghaladó fertőzöttségi rátával rendelkező Bukarest és a környező Ilfov megye karantén alá vonása. A fővárosban és Ilfovban az egészségügyi igazgatóság már kezdeményezte a vesztegzár elrendelését. Mint a kormányfő elmondta, a vesztegzár nem jelentene megoldást, ám
„Minden gazdasági tevékenységhez, amely során más emberekkel kerülünk kapcsolatba, kelljen a zöldigazolás. Ha nyitva akarjuk tartani a gazdaságot, úgy hiszem, ez egy olyan intézkedés, ami sokat segítene” – fogalmazott Cîţu.
Beszélt egyúttal arról is, hogy egyelőre nincs szó arról, hogy korlátozzák a boltok hétvégi nyitva tartását.
„Nem számolunk ezzel. Javaslatok, de úgy hiszem, hogy
– mondta. Kérdésre válaszolva leszögezte, valóban azt szeretné, ha a boltokban is kellene az igazolás. Amikor az újságírók arról faggatták, hogy szerinte ez nem jelentene-e korlátozást, Cîţu így felelt: „Nem, csak szűrést.
Elismerte ugyanakkor, hogy egy ügyvivő kormány nem dönthet ilyen kaliberű kérdésekben, a koronavírus elleni oltottságot vagy a fertőzésen való átesettséget igazoló zöldbizonylat kötelezővé tételére a parlamentnek kellene rábólintania. Cîțu szerint a törvényhozásban kellene módosítani az uniós zöldigazolvány bevezetéséről szóló sürgősségi kormányrendeletet, amely a szenátuson már átment, és az ügyben a képviselőház a döntéshozó kamara.
A korábbi változattal ellentétben ez az egészségügyi tárca, illetve az alárendelt intézmények – így az egészségbiztosító – alkalmazottai számára is előírja a kötelező tesztelést, ha nem vették fel az oltást.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
szóljon hozzá!