Ázsiai ételfutárok egy kolozsvári gyorsétterem előtt. A romániai válaszadók kétharmada szívesen látja a külföldi vendégmunkásokat
Fotó: Rostás Szabolcs
A romániai polgárok kétharmadát nem zavarják az országba érkező migránsok, ha azok munkát vállalnak, mint ahogy az sem, ha a román kormány anyagi juttatásokkal bátorítja a külföldön élő románok hazatérését – derül ki egy friss felmérésből.
2024. szeptember 19., 19:392024. szeptember 19., 19:39
2024. szeptember 19., 19:432024. szeptember 19., 19:43
Az INSCOP közvélemény-kutató által a Szabadságért és Demokráciáért Intézet felkérésére készített, szerdán ismertetett kutatás szerint a válaszadók nagy többsége, 68,1 százalék úgy véli, hogy a bevándorlók segíthetik Románia gazdaságát azáltal, hogy olyan munkahelyeket vesznek át, amelyeket a román állampolgárok nem töltenek be.
6,8 százalék nem tudott, vagy nem akart válaszolni.
Ami a bevándorlókban lehetőséget látók korszerkezetét illeti, a felmérés szerint a 18-29 évesek 78,5 százaléka, a 30-44 évesek 67,0 százaléka, a 45-59 évesek 61,6 százaléka, a 60 év felettiek 69,6 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem zavarják a migránsok, amennyiben szabad munkahelyeket töltenek be.
Az iskolai végzettség szerint az alapfokú végzettségűek 47,3 százaléka, a középfokú végzettségűek 74,3 százaléka, míg a felsőfokú végzettségűek 77,8 százaléka osztja ezt a véleményt. Emellett a Bukarestben élők 80,6 százaléka, a nagyvárosokban élők 72,3 százaléka, a kisvárosokban élők 75,6 százaléka és a vidéken élők 60,1 százaléka vélekedik így.
Eközben
A válaszadók 31,5 százaléka ugyanakkor ellenzi ezt az intézkedést, 1,1 százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A felmérés szerint a külföldön élő román állampolgárok hazatérését támogató anyagi ösztönzők biztosításával az alapfokú végzettségűek 87,7 százaléka, a középfokú végzettségűek 67,3 százaléka és a felsőfokú végzettségűek 44,0 százaléka, illetve a bukaresti lakosok 59,5 százaléka, a nagyvárosokban lakók 51,9 százaléka, a kisvárosokban lakók 61,3 százaléka és a vidéki lakosok 79,7 százaléka ért egyet.
A felmérés során arra is rákérdeztek, hogy melyik a legfontosabb tényező, amelytől az emberek szabadnak érzik magukat.
20,5 százalék szerint az, hogy a lehető legtöbb szabadságjoggal (szólásszabadsággal, a választás jogával, a szabad gyülekezés jogával, a magánélet tiszteletéhez való joggal) rendelkezzen, 16 százalék szerint az, hogy nemzetiségi, faji, vallási, kor szerinti vagy nemi diszkriminációtól mentes társadalomban éljen, 11,4 százalék szerint az, hogy külső kényszer nélkül hozhasson döntéseket, 10,1 százalék szerint pedig az, hogy olyan társadalomban éljen, amelyben nem kell elnyomástól tartania.
A megkérdezettek 8,8 százaléka nem tudott vagy nem akart válaszolni, 0,1 százalék pedig más tényezőtől érzi szabadnak magát.
A felmérés szeptember 11. és 16. között készült 1102 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
szóljon hozzá!