Kockázatok a romániai ingatlanpiacon: szakértőt kérdeztünk a veszélyekről, a leggyakoribb csalási módszerekről

ingatlanpiac

Sok veszélyt tartogat az ingatlanpiac

Fotó: Csató Andrea

A romániai ingatlanpiac dinamikusan növekvő ágazat, amely számtalan lehetőséget kínál, ugyanakkor jelentős rejtett kockázatokat is hordoz. Az elmúlt évek gyors fejlődése és az ingatlanbefektetések iránti növekvő érdeklődés sajnálatos módon együtt járt a különféle csalási módszerek és visszaélések megjelenésével. Erre hívta fel élesen a figyelmet a Nordis-botrány, rávilágítva, milyen sérülékenyek lehetnek a vásárlók egy jelenleg még hiányosan szabályozott piacon. Bónis Endre kolozsvári ingatlanszakértő szerint sürgős jogszabályi változásokra van szükség az ingatlanpiacon, amelyek hatékonyabb védelmet biztosítanak a vásárlók számára, valamint szigorúbb ellenőrzést tesznek lehetővé az ingatlanfejlesztők és közvetítők tevékenysége fölött.

Tóth Gödri Iringó

2025. február 11., 19:072025. február 11., 19:07

Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő cég tulajdonosa több mint 22 éves tapasztalattal rendelkezik az ingatlanpiacon, mégis úgy érzi: a szakma sokszor olyan, mintha dzsungelen kellene átkelni. Bár ő maga elvégezte az ingatlanközvetítők számára ajánlott szakmai továbbképzést, véleménye szerint

a tevékenység jelenlegi szabályozása minimális Romániában, így gyakorlatilag bárki belevághat az ingatlanközvetítésbe anélkül, hogy megfelelő képzettséggel vagy engedéllyel rendelkezne.

Ennek következményeként a szakma megítélése egyre negatívabbá vált, az ingatlanközvetítők iránti bizalom csökkent. Ehhez a bizalomvesztéshez alaposan hozzájárul a nemrég kirobbant Nordis-ingatlanpanama: az ingatlanfejlesztő holding mintegy 1500 ügyfelét csapta be azzal, hogy nem építette meg az előre kifizetett lakásokat, szállodaszobákat, vagy ami elkészült, azt kétszer eladták. A kár mintegy 150 millió euróra rúg.

A kincses városi szakember lapunknak nyilatkozva elmondta, ha valaki ingatlanközvetítőt keres, akkor a legfontosabb, hogy ajánlás alapján válasszon, mégpedig olyan szakembert, aki korrekt és megfelelő tájékoztatást nyújt. Hangsúlyozta, hogy az átláthatóság, a megbízhatóság és az etikai normák betartása elengedhetetlen, hiszen egy közvetítő csak így tud valódi hozzáadott értéket teremteni. Tapasztalata szerint sokan a szakértői véleményen akarnak spórolni, ezzel viszont jelentős kockázatot vállalnak, és gyakran utólag bánják meg a döntésüket.

A leggyakoribb ingatlanpiaci csalások

Bónis Endre szerint Kolozsváron, és általában Romániában számos jól ismert csalási módszer terjedt el az ingatlanpiacon.

Az egyik leggyakoribb a dupla eladás, amikor egy új építésű ingatlant több vevőnek is értékesítenek.

Ez a gyakorlat főként a kapzsiságra épít: a vevők a piaci ár alatti vételár reményében aláírnak egy olyan szerződést, amely valójában lehetőséget ad az építtetőnek a visszaélésre. Így fordulhat elő, hogy az érintett „ingatlanfejlesztők” akár több száz csalást is elkövethetnek anélkül, hogy felelősségre vonnák őket, hiszen a szerződéses kiskapuk ezt lehetővé teszik. „A magyarázat az, hogy mindkét fél kockáztatott és egy szürkezónás területet választott magának” – magyarázta a Krónikának az ingatlanszakértő.

korábban írtuk

Nordis-ügy: luxuscikkekre, utazásokra ment az átvert ügyfelek pénze – Egyelőre szabadlábon a két főgyanúsított
Nordis-ügy: luxuscikkekre, utazásokra ment az átvert ügyfelek pénze – Egyelőre szabadlábon a két főgyanúsított

Laura Vicol és a férje, Vladimir Ciorbă a Nordis ingatlanfejlesztő vállalat becsapott ügyfeleinek pénzét többek között luxuscikkekre és drága utazásokra költötte – derül ki a Nordis-ügyben indított büntetőeljárás nyomozati anyagából.

Szintén gyakori, hogy egy fejlesztő előszerződés alapján, nagy összegű előleg fejében adja el a még terv szintjén létező ingatlanát.

Márpedig az előszerződés többnyire csak az eladó érdekeit védi, és ha a fejlesztő végül nem tartja be az ígéreteit, legfeljebb visszafizeti az előleget – akár évekkel később.

Ezalatt viszont ő már felépítette és jóval drágábban értékesítette az ingatlant, míg a vásárló veszteséggel kerül ki az ügyletből, hisz a pénze értéke jelentősen csökkent.

Egy másik elterjedt átverési forma az illegálisan épített vagy bővített ingatlanok értékesítése. Gyakran elhangzanak olyan ígéretek, hogy a szükséges dokumentáció „hamarosan” rendeződik, vagy „már csak egy-két lépés van hátra”. A valóságban azonban ha egy ingatlan nincs teljesen törvényes helyzetben, akkor akár bontás is fenyegetheti, és eladása során a banki finanszírozás is problémás lehet. Ezzel a buktatóval szemben is az a legbiztosabb mód, ha bármilyen ingatlanügylet megkötése előtt a vásárló szakemberrel konzultál, aki segíthet felmérni a lehetséges kockázatokat.

Gyakran előfordulnak rejtett terhek vagy hibák is, amelyeket az eladók igyekeznek eltitkolni. Ilyen például az ingatlan tényleges méretével való visszaélés, amikor az eladó összekeveri a hasznos és az épített alapterületet, ami akár 25 százalékos eltérést is eredményezhet. Sokan csak az adásvételi szerződés megkötése után szembesülnek azzal, hogy valójában kisebb ingatlant vásároltak, mint amire számítottak.

Szintén gyakori trükk, hogy egy fejlesztő úgynevezett SPV (Special Purpose Vehicle) céggel indítja a projektet, amelybe minimális vagy gyenge minőségű munkát fektet, és miután az összes lakást eladta, a céget egyszerűen felszámolja, így a vásárlóknak nincs kihez fordulniuk garanciális problémákkal.

A kisebb csalások közé sorolható az előleg-csalás, amikor egy bérbeadó az első havi lakbér és a kaució felvétele után eltűnik. Vannak olyan „vevők” is, akik lakásnézés ürügyén mennek be egy eladó ingatlanba, majd valójában kifosztják azt.

ingatlanpiac Galéria

Körültekintően kell nekivágni a lakásvásárlásnak

Fotó: Bálint Eszter

Előfordulnak súlyosabb bűncselekmények is. Az általunk kérdezett szakember is találkozott olyannal, amikor iratok, illetve aláírás hamisításával próbálkoztak személyek, akik többnyire időseket és kiszolgáltatott helyzetben lévő embereket próbáltak megvezetni.

Hogyan kerülhetők el az ingatlanpiaci csalások?

A szakember szerint az egyetlen biztos módszer az, ha valamennyi ingatlanügylet esetében tapasztalt ingatlanközvetítőt, ügyvédet és közjegyzőt is bevonnak. Sokan tudatlanságból követnek el súlyos hibákat, például nem ellenőrzik az adott ingatlan városrendezési helyzetét, így később meglepődnek, amikor kiderül, hogy a területet kisajátításra szánták vagy építési korlátozás alatt áll.

korábban írtuk

Előzetes letartóztatásban a Nordis-ügy fő gyanúsítottjai
Előzetes letartóztatásban a Nordis-ügy fő gyanúsítottjai

A bukaresti ítélőtábla szerdán elrendelte a Nordis-ügyben gyanúsított Laura Vicol volt szociáldemokrata párti képviselő előzetes letartóztatását – nyilatkozták az Agerpresnek ügyészségi források.

Éppen ezért a szakember legfőbb tanácsai közé tartozik, hogy elsőként a tulajdonjogot és a tulajdont szerző dokumentumokat ellenőrizzük, hogy az eladó ténylegesen az ingatlan valódi tulajdonosa, illetve valós-e az ingatlan, amit árul. „Következő lépésben fontos kideríteni, ha bármilyen hitellel, jelzáloggal terhelt az ingatlan. Ellenőrizzük az ingatlannal kapcsolatos peres ügyeket, a folyamatban lévő jogi eljárásokat, elővásárlásra jogosultakat, használati jogosultságot, szolgalmi jogokat, elidegenítési tilalmat, amelyek korlátozhatják a szabad használatot és az ingatlan feletti szabad rendelkezést. Továbbá ellenőrizzük az ingatlan városrendezési helyzetét és még sok apró, de elengedhetetlen részletet kell megvizsgálnunk a helyzettől függően” – sorolta a teendőket.

Bónis Endre azt is leszögezte, hogy a közjegyző szerepe kulcsfontosságú az ingatlan adásvétele során: ellenőrzi az okiratokat és a felek személyazonosságát, átvizsgálja az ingatlan jogi helyzetét, hitelesíti a szerződéseket és gondoskodik a telekkönyvezésről.

Hogyan lehet ellenőrizni egy ingatlanfejlesztő vagy beruházó megbízhatóságát?

Bónis Endre szerint egy ingatlanfejlesztő vagy beruházó megbízhatóságának ellenőrzése során több szempontot is figyelembe kell venni. Az egyik legfontosabb lépés a cég jogi helyzetének és pénzügyi stabilitásának alapos vizsgálata: érdemes utánanézni, hogy a vállalkozásnak milyen múltja van, milyen korábbi projekteket valósított meg, és milyen visszajelzéseket kapott az ügyfeleitől.

A leendő vásárlók számára hasznos lehet korábbi vevőkkel beszélgetni, valamint különböző fórumokon és értékelésekben utánanézni a cég megítélésének.

Különösen fontos a cég pénzügyi helyzetének elemzése, hiszen egy likviditási problémákkal küzdő fejlesztőnél nagyobb a kockázata annak, hogy az építkezés elakad, vagy az ingatlan nem készül el a tervezett minőségben.

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

Ezzel kapcsolatban új szabályozások bevezetése is várható: a tervek szerint kötelező biztosítási garanciát írnának elő a fejlesztők számára, valamint a pénzügyi jelentési kötelezettség bevezetése is napirenden szerepel.

Arra a kérdésre, hogy milyen jelek utalhatnak arra, hogy egy ingatlan problémás lehet, Bónis Endre több gyanús körülményt is megemlített: ha például az eladó nem hajlandó minden szükséges dokumentumot bemutatni, vagy ha az okiratokban szereplő adatok nem egyeznek a valósággal, az komoly figyelmeztető jel lehet.

Szintén gyanús, ha az eladó sürgeti a vásárlót, és azt próbálja elérni, hogy gyors döntést hozzon. Az ilyen nyomásgyakorlás gyakran arra utal, hogy valamilyen problémát próbálnak eltitkolni.

Végül az is aggodalomra adhat okot, ha az ingatlan ára jelentősen a piaci ár alatt mozog. Bár sokan szeretnének jó üzletet kötni, az irreálisan alacsony ár gyakran rejtett problémákra utal, például jogi akadályokra, építési hiányosságokra vagy olyan kötelezettségekre, amelyek jelentős komoly fejfájást okozhatnak a vevőnek.

Milyen szabályozási változások várhatók Romániában?

Bónis arról is beszélt, hogy a közelmúltbeli Nordis-botrány után új ingatlanpiaci szabályozás előkészítése zajlik.

Az egyik legfontosabb tervezett változtatás, hogy az új építésű lakások vásárlásakor az előleg a vételár legfeljebb 10 százaléka lehet, kivéve, ha a fejlesztő megfelelő biztosítási kötvénnyel rendelkezik, amely védi a vásárlók pénzét.

Emellett az ingatlanközvetítők számára kötelező tanfolyamok és vizsgák bevezetését is tervezik, valamint létrehoznának egy országos ügynöki nyilvántartást.

korábban írtuk

Több mint ezer kárvallottja lehet a Nordis-ügynek
Több mint ezer kárvallottja lehet a Nordis-ügynek

A Nordis-ügy kárvallottjainak képviselőivel találkozott kedden Nicolae Ciucă szenátusi elnök, valamint Gabriel Andronache és Cristian Niculescu-Ţâgârlaş liberális párti törvényhozók – adta hírül az Agerpres hírügynökség.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 13., vasárnap

Nőt választottak meg az alkotmánybíróság elnökévé

Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.

Nőt választottak meg az alkotmánybíróság elnökévé
2025. július 13., vasárnap

Ceaușescu nevét skandálták fiatalok a tengerparton – A kommunizmus bűneit vizsgáló intézet aggasztónak tartja a jelenséget

Mélyen aggasztónak tartja a Kommunizmus Bűneit és a Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER), hogy fiatalok egy csoportja Nicolae Ceaușescu nevét skandálta egy tengerparti fesztiválon.

Ceaușescu nevét skandálták fiatalok a tengerparton – A kommunizmus bűneit vizsgáló intézet aggasztónak tartja a jelenséget
2025. július 12., szombat

Egy nyugdíjasnak 50 lej is sokat jelent – A PSD a deficitcsökkentő intézkedések terhének elosztását bírálja

A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.

Egy nyugdíjasnak 50 lej is sokat jelent – A PSD a deficitcsökkentő intézkedések terhének elosztását bírálja
2025. július 12., szombat

Megválasztották Ilie Bolojant a PNL elnökévé, a cél a demokratikus jobboldal újjáépítése

Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.

Megválasztották Ilie Bolojant a PNL elnökévé, a cél a demokratikus jobboldal újjáépítése
2025. július 12., szombat

A PSD távol marad a PNL kongresszusától, nem ugyanaz a kormányzati és a politikai együttműködés

A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.

A PSD távol marad a PNL kongresszusától, nem ugyanaz a kormányzati és a politikai együttműködés
2025. július 12., szombat

Nicușor Dan a PNL kongresszusán: az a legjobb az országnak, ha a koalíció folytatja a munkáját

Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.

Nicușor Dan a PNL kongresszusán: az a legjobb az országnak, ha a koalíció folytatja a munkáját
2025. július 11., péntek

„Veszélyben” az állami vállalatok vezetőségei – ismertette a deficitcsökkentés második csomagját a miniszterelnök

Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.

„Veszélyben” az állami vállalatok vezetőségei – ismertette a deficitcsökkentés második csomagját a miniszterelnök
2025. július 11., péntek

Az államkasszába utalta fizetése 20 százalékát az energiaügyi miniszter

Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.

Az államkasszába utalta fizetése 20 százalékát az energiaügyi miniszter
2025. július 11., péntek

Megszabadulna a román hadsereg a Kalasnyikovoktól, nagyszabású fegyverbeszerzést tervez

Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.

Megszabadulna a román hadsereg a Kalasnyikovoktól, nagyszabású fegyverbeszerzést tervez
2025. július 11., péntek

Megtagadta egy korábbi miniszterelnök fuvarozását egy bukaresti taxis, most már bánhatja

A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.

Megtagadta egy korábbi miniszterelnök fuvarozását egy bukaresti taxis, most már bánhatja