Fotó: Kozán István
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a nemzetgazdaság aláásásával vádolható Dacian Cioloş korábbi miniszterelnök a felelős azért, hogy Románia „kritikus helyzetbe” került a verespataki bányaprojekt meghiúsulása miatti jogvitában.
2024. február 05., 17:412024. február 05., 17:41
2024. február 05., 19:082024. február 05., 19:08
A PSD hétfői közleményében emlékeztetett, hogy február 10-ig várható ítélethirdetés abban a kártérítési perben, amit a kanadai Gabriel Resources kanadai vállalat indított a román állam ellen a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál. A párt szerint bármi is lesz majd a döntés, „nyilvánvaló”, hogy amikor Dacian Cioloş kormánya kérte az UNESCO-tól Verespatak felvételét a világörökségi listára, a politikus tudta, hogy ezzel sérülnek Románia érdekei a kitermelési jogot birtokló vállalattal már megkezdett vitában.
„Ilyen körülmények között Dacian Cioloş a nemzetgazdaság aláásásával vádolható, és végképp elbúcsúzhat köztisztségek betöltésétől. Cioloş nem kérheti többé a polgárok szavazatát, akiket döntéseivel hatalmas károk megtérítésére ítélhetett” – olvasható az Agerpes által idézett közleményben.
A PSD szerint ugyanúgy felelős a történtekért Ludovic Orban volt miniszterelnök is, akinek a kormánya újraindította az eljárást az UNESCO-nál, miután a PSD-kormány az eljárás felfüggesztését kérte a jogvita rendezéséig. Emellett felelős a párt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is, amelynek miniszterei a Cîţu-kormány idején hevesen ellenezték az UNESCO-hoz intézett kérés visszavonását, annak ellenére, hogy az akkori pénzügyminiszter figyelmeztetett: Románia hatalmas, 0,5 és 3,5 milliárd dollár közötti kártérítést kockáztat.
„A probléma az, hogy a román állam a kitermelési jogot biztosító jobboldali kormányok révén egy olyan kötelezettséget vállalt, amelyet Cioloş, Orban és az USR tudatosan megszegett, meghiúsítva ezzel a jogvita békés rendezésének összes lehetőségét” – zárul a közlemény.
Az európai parlamenti képviselő hétfői sajtónyilatkozatában felszólította Marcel Ciolacu kormányfőt, hogy menessze tanácsadói tisztségéből a volt szociáldemokrata miniszterelnököt. Szerinte okiratok bizonyítják, hogy Victor Ponta a felelős azért, mert várhatóan nagy összegű kártérítést kell kifizetnie Romániának a bányaprojektek meghiúsulása miatt.
Cioloş leszögezte: Marcel Ciolacunak és a PSD-nek bocsánatot kellene kérnie ezért a román néptől, és a kártérítést a felelősöknek kellene kifizetniük. A felelős pedig szerinte Marcel Ciolacu „barátja”, Victor Ponta, aki 2013-ban miniszterelnökként a román állam nevében kötelezettséget vállalt arra, hogy a kanadai vállalat megkapja az aranykitermelés jogát Verespatakon. „Ezt a kötelezettségvállalást pedig éppen Ponta és a PSD szegte meg a parlamentben, és lehetőséget adott a bányavállalatnak, hogy pénzt követeljen a romániaiaktól” – olvasható a sajtónyilatkozatban.
A volt technokrata kormányfő szerint a kanadai vállalat részvényeinek árfolyama megnőtt, amikor Marcel Ciolacu a jogerős ítélet kihirdetése előtt bejelentette, hogy Románia el fogja veszíteni a kártérítési pert. „Vajon kik a haszonvélvezői a kanadai cég részvényeivel való tőzsdei zsonglőrködésnek? Nem éppen a szociáldemokrata politikusok, Ponta és a barátai?” – tette fel a kérdést a volt kormányfő.
Amint arról beszámoltunk, Dacian Cioloş európai parlamenti képviselő más EP-képviselőkkel, parlamenti képviselőkkel és civil aktivistákkal együtt vasárnap felszólította Marcel Ciolacu miniszterelnököt, hogy teljes egészében hozza majd nyilvánosságra a Verespatak-perben születő jogerős ítéletet. „Fennáll a veszélye annak, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök Victor Ponta tanácsára megpróbálja eltitkolni a közvélemény elől azok kilétét, akik felelősek a román államnak okozott kárért a Gold Corporation által indított Verespatak-perben. A bányavállalat azután perelte be a román államot, hogy Victor Ponta kormányfőként 2013-ban megígérte, hogy kiadja a bányászathoz szükséges engedélyeket, majd a PSD–PNL-többség a közvélemény reakciójától megijedve a parlamentben megakadályozta a projektet” – idézi a volt miniszterelnököt a vasárnap kiadott közlemény.
Dacian Cioloş európai parlamenti képviselő vasárnap felszólította Marcel Ciolacu miniszterelnököt, hogy teljes egészében hozza majd nyilvánosságra a Verespatak-perben születő jogerős ítéletet.
amelyben az Erdélyben mintegy 330 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt ciántechnológiával kitermelni kívánó, ám végül hoppon maradt kanadai Gabriel Resources vállalat többmilliárd dolláros kártérítést követel a gigaberuházást nagy nehezen megakadályozó román államtól. Sajtóértesülések szerint Marcel Ciolacu kormányfő, valamint Marcel Boloș pénzügyminiszter arra számítanak, hogy legkevesebb 2 milliárd dollár kifizetésére fogja kényszeríteni a román államot a február 10-én esedékes ítélet.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!