Fotó: Barabás Ákos
Nem támogatja feltétel nélkül a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) arra vonatkozó javaslatát, hogy vonják össze a jövő évi önkormányzati választást az államfőválasztással.
2023. december 20., 19:482023. december 20., 19:48
A PSD jelezte: nem ezt tekinti a legfőbb prioritásnak, ezért csak hónapok múlva kerülhet napirendre – de akkor is csak abban az esetben, ha jelentős többség áll a javaslat mögött.
„Le kellett zárnunk, letárgyalnunk Brüsszelben a harmadik kifizetési igényt, ki kellett dolgozni és meg kellett szavazni a költségvetést. Ez jelenleg nem prioritás sem a románok, sem a PSD számára. A koalícióban valószínűleg a jövő év elején tárgyaljuk meg, és hozunk döntést” – mondta az Adevărulnak Lucian Romașcanu, a PSD szóvivője, a szociáldemokrata szenátusi frakció vezetője.
„Nem akarjuk kormánypártként megváltoztatni a választási törvényt csak azért, hogy kedvezzünk a választásokon az egyik hatalmon lévő pártnak” – mondta Gabriel Zetea, a PSD alelnöke, aki rámutatott, hogy nem felel meg a demokratikus szellemiségnek, hogy csak azért változtassunk a választási naptáron, mert hatalmon vagyunk.
„De nem vagyunk hajthatatlanok, ha a parlamentben széleskörű akarat van a parlamenti pártok között, a választási naptár átrajzolására, minden gond nélkül részt tudunk venni ezekben a vitákban, és olyan megoldást találunk, amely minden pártnak megfelel, nem csak egynek” – tette hozzá a PSD alelnöke.
Megjegyezte ugyanakkor:
Nem támogatja a javaslatot az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem.
Cătălin Drulă, párt elnöke kedden elutasította az elnökválasztás és a helyhatósági választások összevonásának ötletét, mondván, hogy
Az ellenzéki politikus szerint a liberálisok „nem akarnak becsületes módon a választók elé állni”, hanem megpróbálják „becsapni az embereket”, arra számítva, hogy a szavazónak esetleg „eljár a keze” és a PNL-re nyomja a pecsétet mindkét szavazócédulán, még akkor is, ha például eredetileg csak a liberális polgármesterjelöltre akart szavazni.
„Ez nem demokratikus. Alkotmányossági szempontból is elemeztük a helyzetet. Az alkotmánybíróság eddigi döntéseinek tükrében, a választások összevonása alkotmányellenes” – nyilatkozta Drulă a Digi24-nek kedd este.
Az USR elnöke szerint „negatívan hat” a demokráciára, „ha taktikázol a választásokkal, megpróbálod kijátszani a szavazást”. Azt is elmondta, hogy
„A legrosszabb hír a Nemzeti Liberális Párt számára az, hogy akárhogy is szervezik meg a választásokat, bumerángként fog visszacsapni, mert a választók reakciója elől nem menekülhetnek. Ezt jól meg kell jegyezniük. Senki nem kényszerítette őket arra, hogy a PSD karjaiba omoljanak, átvegyék a pénzügyminisztériumot, és felkarolják a leginkább vállalkozásellenes politikát. Senki nem kényszerítette őket arra, hogy feladják a jobbközép reformkoalíciót, amelyet az USR-rel kötöttek” – fogalmazott Cătălin Drulă.
Mint arról beszámoltunk, a liberálisok szerint ugyanakkor ez lenne a választások összevonásának egyetlen alkotmányos lehetősége, tekintettel arra, hogy a parlamenti választásokat nem lehet áthelyezni. A döntés jövő év februárjáig születhet meg.
A liberálisok számításai szerint az összevonás esetén az elnökválasztás második fordulójára októberben kerülhet sor. Így a
Liberális források azt is elmondták, hogy jelenleg a PNL saját elnökjelöltet kíván indítani, és Nicolae Ciucă pártelnök az első számú esélyes.
Mint ismeretes, a kisebbik kormánypártot a közvélemény-kutatások következetesen 20 százalék körül mérik, jócskán lemaradva a 30 százalékos támogatottságú koalíciós partnertől, a PSD-től.
Mint ismeretes, jövőre választási szuperév lesz Romániában: európai parlamenti, parlamenti, önkormányzati és államfőválasztás is esedékes.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!