Fotó: Barabás Ákos
Nem támogatja feltétel nélkül a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) arra vonatkozó javaslatát, hogy vonják össze a jövő évi önkormányzati választást az államfőválasztással.
2023. december 20., 19:482023. december 20., 19:48
A PSD jelezte: nem ezt tekinti a legfőbb prioritásnak, ezért csak hónapok múlva kerülhet napirendre – de akkor is csak abban az esetben, ha jelentős többség áll a javaslat mögött.
„Le kellett zárnunk, letárgyalnunk Brüsszelben a harmadik kifizetési igényt, ki kellett dolgozni és meg kellett szavazni a költségvetést. Ez jelenleg nem prioritás sem a románok, sem a PSD számára. A koalícióban valószínűleg a jövő év elején tárgyaljuk meg, és hozunk döntést” – mondta az Adevărulnak Lucian Romașcanu, a PSD szóvivője, a szociáldemokrata szenátusi frakció vezetője.
„Nem akarjuk kormánypártként megváltoztatni a választási törvényt csak azért, hogy kedvezzünk a választásokon az egyik hatalmon lévő pártnak” – mondta Gabriel Zetea, a PSD alelnöke, aki rámutatott, hogy nem felel meg a demokratikus szellemiségnek, hogy csak azért változtassunk a választási naptáron, mert hatalmon vagyunk.
„De nem vagyunk hajthatatlanok, ha a parlamentben széleskörű akarat van a parlamenti pártok között, a választási naptár átrajzolására, minden gond nélkül részt tudunk venni ezekben a vitákban, és olyan megoldást találunk, amely minden pártnak megfelel, nem csak egynek” – tette hozzá a PSD alelnöke.
Megjegyezte ugyanakkor:
Nem támogatja a javaslatot az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem.
Cătălin Drulă, párt elnöke kedden elutasította az elnökválasztás és a helyhatósági választások összevonásának ötletét, mondván, hogy
Az ellenzéki politikus szerint a liberálisok „nem akarnak becsületes módon a választók elé állni”, hanem megpróbálják „becsapni az embereket”, arra számítva, hogy a szavazónak esetleg „eljár a keze” és a PNL-re nyomja a pecsétet mindkét szavazócédulán, még akkor is, ha például eredetileg csak a liberális polgármesterjelöltre akart szavazni.
„Ez nem demokratikus. Alkotmányossági szempontból is elemeztük a helyzetet. Az alkotmánybíróság eddigi döntéseinek tükrében, a választások összevonása alkotmányellenes” – nyilatkozta Drulă a Digi24-nek kedd este.
Az USR elnöke szerint „negatívan hat” a demokráciára, „ha taktikázol a választásokkal, megpróbálod kijátszani a szavazást”. Azt is elmondta, hogy
„A legrosszabb hír a Nemzeti Liberális Párt számára az, hogy akárhogy is szervezik meg a választásokat, bumerángként fog visszacsapni, mert a választók reakciója elől nem menekülhetnek. Ezt jól meg kell jegyezniük. Senki nem kényszerítette őket arra, hogy a PSD karjaiba omoljanak, átvegyék a pénzügyminisztériumot, és felkarolják a leginkább vállalkozásellenes politikát. Senki nem kényszerítette őket arra, hogy feladják a jobbközép reformkoalíciót, amelyet az USR-rel kötöttek” – fogalmazott Cătălin Drulă.
Mint arról beszámoltunk, a liberálisok szerint ugyanakkor ez lenne a választások összevonásának egyetlen alkotmányos lehetősége, tekintettel arra, hogy a parlamenti választásokat nem lehet áthelyezni. A döntés jövő év februárjáig születhet meg.
A liberálisok számításai szerint az összevonás esetén az elnökválasztás második fordulójára októberben kerülhet sor. Így a
Liberális források azt is elmondták, hogy jelenleg a PNL saját elnökjelöltet kíván indítani, és Nicolae Ciucă pártelnök az első számú esélyes.
Mint ismeretes, a kisebbik kormánypártot a közvélemény-kutatások következetesen 20 százalék körül mérik, jócskán lemaradva a 30 százalékos támogatottságú koalíciós partnertől, a PSD-től.
Mint ismeretes, jövőre választási szuperév lesz Romániában: európai parlamenti, parlamenti, önkormányzati és államfőválasztás is esedékes.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn közölte, hogy a roaep.ro platform ellen irányuló minden kibertámadást sikerült kivédeni az elnökválasztás második fordulójában.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint ,,az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Az új államfő egészen lenyűgözőnek nevezte a magyarság mozgósítását.
Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.
Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.
Călin Georgescu, a tavaly decemberi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt hétfőn egy Facebook-oldalán közzétett videóban kijelentette, hogy „imádkozik” Nicușor Danért, miután azt államfőnek választották.
Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt hétfőn a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.
Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
szóljon hozzá!