Fotó: Barabás Ákos
Nem támogatja feltétel nélkül a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) arra vonatkozó javaslatát, hogy vonják össze a jövő évi önkormányzati választást az államfőválasztással.
2023. december 20., 19:482023. december 20., 19:48
A PSD jelezte: nem ezt tekinti a legfőbb prioritásnak, ezért csak hónapok múlva kerülhet napirendre – de akkor is csak abban az esetben, ha jelentős többség áll a javaslat mögött.
„Le kellett zárnunk, letárgyalnunk Brüsszelben a harmadik kifizetési igényt, ki kellett dolgozni és meg kellett szavazni a költségvetést. Ez jelenleg nem prioritás sem a románok, sem a PSD számára. A koalícióban valószínűleg a jövő év elején tárgyaljuk meg, és hozunk döntést” – mondta az Adevărulnak Lucian Romașcanu, a PSD szóvivője, a szociáldemokrata szenátusi frakció vezetője.
„Nem akarjuk kormánypártként megváltoztatni a választási törvényt csak azért, hogy kedvezzünk a választásokon az egyik hatalmon lévő pártnak” – mondta Gabriel Zetea, a PSD alelnöke, aki rámutatott, hogy nem felel meg a demokratikus szellemiségnek, hogy csak azért változtassunk a választási naptáron, mert hatalmon vagyunk.
„De nem vagyunk hajthatatlanok, ha a parlamentben széleskörű akarat van a parlamenti pártok között, a választási naptár átrajzolására, minden gond nélkül részt tudunk venni ezekben a vitákban, és olyan megoldást találunk, amely minden pártnak megfelel, nem csak egynek” – tette hozzá a PSD alelnöke.
Megjegyezte ugyanakkor:
Nem támogatja a javaslatot az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem.
Cătălin Drulă, párt elnöke kedden elutasította az elnökválasztás és a helyhatósági választások összevonásának ötletét, mondván, hogy
Az ellenzéki politikus szerint a liberálisok „nem akarnak becsületes módon a választók elé állni”, hanem megpróbálják „becsapni az embereket”, arra számítva, hogy a szavazónak esetleg „eljár a keze” és a PNL-re nyomja a pecsétet mindkét szavazócédulán, még akkor is, ha például eredetileg csak a liberális polgármesterjelöltre akart szavazni.
„Ez nem demokratikus. Alkotmányossági szempontból is elemeztük a helyzetet. Az alkotmánybíróság eddigi döntéseinek tükrében, a választások összevonása alkotmányellenes” – nyilatkozta Drulă a Digi24-nek kedd este.
Az USR elnöke szerint „negatívan hat” a demokráciára, „ha taktikázol a választásokkal, megpróbálod kijátszani a szavazást”. Azt is elmondta, hogy
„A legrosszabb hír a Nemzeti Liberális Párt számára az, hogy akárhogy is szervezik meg a választásokat, bumerángként fog visszacsapni, mert a választók reakciója elől nem menekülhetnek. Ezt jól meg kell jegyezniük. Senki nem kényszerítette őket arra, hogy a PSD karjaiba omoljanak, átvegyék a pénzügyminisztériumot, és felkarolják a leginkább vállalkozásellenes politikát. Senki nem kényszerítette őket arra, hogy feladják a jobbközép reformkoalíciót, amelyet az USR-rel kötöttek” – fogalmazott Cătălin Drulă.
Mint arról beszámoltunk, a liberálisok szerint ugyanakkor ez lenne a választások összevonásának egyetlen alkotmányos lehetősége, tekintettel arra, hogy a parlamenti választásokat nem lehet áthelyezni. A döntés jövő év februárjáig születhet meg.
A liberálisok számításai szerint az összevonás esetén az elnökválasztás második fordulójára októberben kerülhet sor. Így a
Liberális források azt is elmondták, hogy jelenleg a PNL saját elnökjelöltet kíván indítani, és Nicolae Ciucă pártelnök az első számú esélyes.
Mint ismeretes, a kisebbik kormánypártot a közvélemény-kutatások következetesen 20 százalék körül mérik, jócskán lemaradva a 30 százalékos támogatottságú koalíciós partnertől, a PSD-től.
Mint ismeretes, jövőre választási szuperév lesz Romániában: európai parlamenti, parlamenti, önkormányzati és államfőválasztás is esedékes.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!