Orban: az állami szektor a magánszektor versenytársa lett
Fotó: Gov.ro
A költségvetési politika és a populizmus miatt jutottunk abba a helyzetbe, amelyben vagyunk, mert egyesek előnybe akartak kerülni azáltal, hogy „szavazatokat szereznek bizonyos társadalmi kategóriáktól” – hangoztatta hétfőn Ludovic Orban miniszterelnök a Román Tőke Fórumán.
2019. december 16., 18:462019. december 16., 18:46
„A költségvetési politika olyan helyzetbe hozott minket, amilyenben ma vagyunk. Nem generálhatsz olyan kiadásokat, amelyekre nincs fedezeted a jövedelmi oldalon” – mondta Orban a parlament épületében tartott rendezvényen. Hozzátette:
„A fiskális semlegesség, az egyenlőség a törvény szempontjából és implicit fiskális szempontból alapvető dolgok, amelyek erkölcsi kérdések, nem is beszélve a közkiadások erkölcséről. És ez ügyben, sajnos, Romániában nem csak sok politikus, hanem sok véleményformáló is megvalósíthatóként mutat be sok megvalósíthatatlan dolgot. Nem növelhetsz egy jövedelmet, ha nincs forrásod”– szögezte le Orban.
„Azt tervezték, hogy megduplázzák a fizetéseket, négy év alatt évente 25%-kal növelve a béreket, egyes kategóriák esetében pedig előre hozták a bérnövekedést, és ebben az évben ismét kellene egy előre hozott bérnövelést adjunk. Oda jutottunk, hogy az állami szektorban magasabbak a bérek, mint a magánszektorban. Az állami szektor a magánszektor versenytársa lett” – fejtette ki a kormányfő, aki szerint a bukaresti állami vállalatoknál a szakterület átlagához képest 35-40%-kal magasabbak a fizetések, miközben szinte semmilyen tevékenységet nem folytatnak.
„Oda jutottunk, hogy a legtöbb állami vállalatnál nem csak bérek vannak beépített növekedési rendszerrel, hanem mindenféle pótlékok, élelmezési juttatások, vakációs utalványok (...). Nem hozhatsz létre egy olyan rendszert, amely valójában letöri a munkaerőpiacot, és pontosan azokat érinti hátrányosan, akik előre viszik a gazdaságot, és akik fejlődést és gazdasági növekedését biztosítanak” – idézi a miniszterelnököt az Agerpres.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!