Tízből kilenc ember már váltott vissza italcsomagolást
Fotó: Csató Andrea
A piacra került italcsomagolások közel 80 százalékát visszaváltotta a lakosság, és mintegy 137 ezer tonnát eladtak az újrahasznosító vállalatoknak – nyilatkozta egy keddi eseményen a romániai betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRo vállalat vezérigazgatója.
2024. október 15., 18:052024. október 15., 18:05
Gemma Webb emlékeztetett, kevesebb mint egy éve működik Romániában a körforgásos gazdaság alapjait megteremtő betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR), de kiváló eredményeket sikerült elérni, hiszen a piacra került italcsomagolások 78 százalékát visszaváltotta a lakosság.
– tette hozzá.
Az Agerpres hírügynökség tájékoztatója szerint Gemma Webb beszélt arról is, hogy az országban kialakított központokban 7 milliárd PET- és üvegpalack, illetve alumíniumdoboz számlálására és válogatására van kapacitás. ,,Ugyanakkor 800 ember dolgozik a RetuRo-nál, ami 800 zöld munkahelyet jelent. A kezdeményezésnek tehát az újrahasznosítási célértékeken túlmenően gazdasági hatása is van” – nyomatékosította.
A betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRO vállalat nonprofit társaságként működik, ami azt jelenti, hogy az italcsomagolások gyűjtéséből származó esetleges nyereséget visszafordítják az SGR fejlesztésébe.
A vállalatot három magánrészvényes alkotta konzorcium hozta létre. Ezek a Romániai Sörgyártók Szövetsége a Környezetért (30 százalékos részesedés), az Üdítőital-gyártók Szövetsége a Fenntarthatóságért (30 százalékos részesedés) és a Kiskereskedők Szövetsége a Környezetvédelemért (20 százalékos részesedés). A vállalatban 20 százalékos részesedése van a román államnak, amelyet a központi környezetvédelmi hatóság, a környezetvédelmi minisztérium képvisel.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
szóljon hozzá!