Fotó: Erdély Bálint Előd
Az árak, az infláció és a megélhetési költségek emelkedése, a gazdasági helyzet, illetve az egészségügy miatt aggódnak a leginkább a romániai polgárok 2023 elején – derül ki az Európai Bizottság által minden évben közzétett Eurobarométer Romániára vonatkozó jelentéséből.
2023. április 04., 12:242023. április 04., 12:24
Az Európai Bizottság képviseletének sajtóközleményéből kiderül: két év világjárvány és egy év, a közvetlen szomszédságban háború után a romániai polgárok az áremelkedést, az inflációt és a megélhetési költségeket tekintik a legaggasztóbbnak, mind személyes helyzetük (51 százalék), mind a országos (53 százalék) és európai (30 százalék) helyzetről alkotott véleményük tekintetében.
A felmérés szerint a romániaiak közel háromnegyede támogatja az ukránoknak nyújtott humanitárius segítséget, és ugyanennyien tartják nemzetbiztonsági fenyegetésnek az orosz inváziót.
Személyes és országos szinten a második helyen a saját pénzügyi helyzetük (22 százalék) és az ország gazdasági helyzete (29 százalék) áll, majd az egészségügy (17 százalék, mind személyesen, mind országosan). Ami az Európai Uniót illeti, a romániaiak a második legaggasztóbb tényezőnek a nemzetközi helyzetet tartják (28 százalék), ezt követik az energiahordozók (19 százalék).
A megkérdezettek 40 százaléka úgy véli, hogy saját pénzügyi/gazdasági helyzete stagnálni (40 százalék) vagy akár romlani (36 százalék) fog a következő egy évben, és ez a vélekedés országos (31 és 41 százalék), illetve európai (32 és 34 százalék) szinten is érvényesül.
egyes orosz médiumok betiltását az EU-ban (61 százalék), katonai felszerelések beszerzésének finanszírozását Ukrajna számára (55 százalék), humanitárius segítségnyújtást a háborúban érintetteknek (71 százalék) vagy ukrán menekültek befogadását az Unióba (72 százalék).
Úgy látják továbbá, hogy a háború hatással van mind saját pénzügyi helyzetükre (66 százalék), mind az országos gazdasági helyzetre (69 százalék).
A felmérés szerint a romániaiak többsége bízik az Európai Unióban (52 százalék, szemben a 27 tagú EU 47 százalékával), 42 százalékuk (a 27 tagú EU 50 százaléka) pedig a szabad mozgást tartja a legfőbb pozitív eredményének, azaz azt, hogy az EU bármelyik tagállamába korlátozás nélkül utazhatnak, tanulhatnak vagy dolgozhatnak,.
Ami a médiafogyasztást illeti,
A válaszadók azt állítják, hogy tisztában vannak azzal, hogy félretájékoztatással és álhírekkel is találkozhatnak (63 százalék), de csak a felük gondolja úgy, hogy felismeri azokat (54 százalék).
A jelentés az Eurobarométer szokásos, minden év elején közzétett felmérésének része. Az adatokat 2023. január 12. és február 6. között gyűjtötték 1041, 15 éves és idősebb válaszadóból álló mintán.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!