Diana Şoşoacă a legfőbb ügyészség épület
Fotó: Képernyőmentés
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
2024. október 31., 17:162024. október 31., 17:16
Şoşoacát többtucatnyi támogatója kísérte el a legfőbb ügyészség székhelyére.
A politikus azt nyilatkozta, a választhatóság jogának megsértése, befolyással üzérkedés, hivatali visszaélés, hazaárulás és hivatali tisztség bitorlásának gyanújával tesz feljelentést az alkotmánybírák ellen. Szerinte az elmúlt időszak eseményei rávilágítottak a háttéralkukra, és bebizonyosodott, hogy Marcel Ciolacu PSD-elnök, George Simion AUR-elnök, valamint a titkosszolgálatok vezetői Klaus Iohannis államfő irányításával létrehoztak egy „bűnszervezetet”, amelyet Nicolae Ciucă PNL-elnök, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, valamint Elena Lasconi USR-elnök is támogatott, és amely Izrael és az Egyesült Államok, valamint Ursula von der Leyen EB-elnök és Roberta Metsola EP-elnök igénylésére ellehetetlenítette az elnökválasztáson való indulását.
„Bezárták az intézményt, hogy ne tudjak feljelentést tenni. Bezárták az intézményt mára és holnapra is„ – mondta.
A legfőbb ügyészség képviselői azt nyilatkozták, hogy csütörtökön nincs ügyfélfogadás az ügyészségen, feljelentést tenni pedig online is lehet – írja az Agerpres.
Politikai döntést hozott a bukaresti alkotmánybíróság Puskás Bálint, a taláros testület egykori tagja szerint, amikor kizárta az államfőválasztás jelöltjei közül Diana Șoșoacát, az SOS Románia párt elnökét.
A Diana Şoşoacă elnökjelöltségét elutasító határozat indoklása megerősíti, hogy szükség van az alkotmánybíróság széles körű reformjának megvitatására – írta hétfő este a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
George Simion, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléssért Szövetség (AUR) elnöke felszólította az állam intézményeit, hogy tegyék lehetővé a hatalom „demokratikus átadását”.
Az államelnök-választás első fordulója eredményeinek érvényesítésére szólította fel vasárnap este Elena Lasconi az alkotmánybíróságot.
A parlamenti választások eredménye fontos jelzés, amelyet a romániaiak a politikai osztálynak küldtek – jelentette ki Marcel Ciolacu a vasárnapi urnazárás után.
Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt ideiglenes elnöke kormánykoalícióban gondolkodik, amely a ,,szükséges reformintézkedések bevezetésén alapulhat”.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
A 2024-es parlamenti választásokra a romániai állampolgárok rekord nagy számban mennek szavazni, így ez lehet az elmúlt 20 év legmagasabb részvételi aránya.
A külügyminisztérium vasárnap közölte, hogy valamennyi külföldi szavazóhelyiségből elküldték Romániába az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazólapokat.
A délután négy óráig beérkező adatok szerint a szavazók túlnyomó többsége a 45 év fölötti korosztályokból került ki. A fiatalokból álló ,,TikTok-nemzedék” sokkal kisebb arányban képviseltette magát.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint 2024 novemberében 11 707 különnyugdíjat fizettek ki, 16-tal kevesebbet, mint előző hónapban.
A vasárnap reggeli urnanyitás óta a kora délutáni órákig 54 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
szóljon hozzá!