Sok háztartásban még mindig nincs vezetékes víz
Fotó: Haáz Vince
Románia lakosságának 77,1 százaléka, szám szerint 14,7 millió személy otthona volt tavaly a közüzemi vízellátó rendszerre kapcsolódva– derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
2024. szeptember 30., 11:352024. szeptember 30., 11:35
A tájékoztatás szerint 14 705 481 romániai lakost szolgált ki 2023-ban közüzemi vízellátó rendszer, 428 219-cel többet, mint 2022-ben. A növekedés annak köszönhető, hogy új vízellátó hálózatok épültek.
Régiók szerint a legnagyobb arányban Bukarest és Ilfov megye lakossága jut hozzá a közüzemi vízhálózathoz (96,7 százalék), a második helyen a délkeleti régió áll 90,7 százalékkal.
Az Agerpres által ismertetett statisztikák szerint 2023-ban a közüzemi vízellátó rendszeren keresztül biztosított víz mennyisége 2,14 milliárd köbméter volt, mintegy 200,8 millió köbméterrel több, mint 2022-ben. Ennek fő oka, hogy mezőgazdasági célokra 202,5 millió köbméterrel több vizet használtak el, mint egy évvel korábban.
A romániai lakosság mindössze 74,1 százalékának van vezetékes víz az otthonában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteki közleményéből.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
szóljon hozzá!