Kisebb-nagyobb fogások rendszeresen vannak, de a lakosság számottevő többsége erőteljesebb intézkedéseket vár a romániai hatóságoktól a kábítószer-fogyasztás visszaszorítása terén
Fotó: Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság
A romániai lakosság közel 80 százaléka elégedetlen a hatóságok kábítószer-ellenes intézkedéseivel – derül ki az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro megbízásából végzett felmérésből. 38,4 százalék szerint a megoldás a kábítószer-kereskedők szigorúbb büntetése lenne, 34,6 százalék szerint pedig a határellenőrzés szigorítása lenne fontos a kábítószer bejutásának megakadályozása érdekében.
2024. június 05., 14:362024. június 05., 14:36
A közvélemény-kutatás során megkérdezettek alig 19,1 százaléka mondta azt, hogy nagyon elégedett vagy meglehetősen elégedett a hatóságok drogfogyasztás elleni küzdelemmel kapcsolatos intézkedéseivel, míg 78,8 százalék nagyon elégedetlen vagy meglehetősen elégedetlen. 2 százalék azt felelte, nem tudja vagy nem válaszol.
Pártpreferenciákra bontva is vizsgálták a kérdéskört. Kiderült: a PNL–PSD-koalíció szavazóinak 80,5 százaléka, az AUR-szavazók 73,8 százaléka és a jobboldali összefogás, vagyis az ADU-szavazók 69,8 százaléka nagyon elégedetlen vagy meglehetősen elégedetlen a hatóságok drogfogyasztás elleni intézkedéseivel.
Nemi bontásban a férfiak 77,3 százaléka és a nők 80,3 százaléka nagyon elégedetlen vagy meglehetősen elégedetlen a hatóságok drogfogyasztás elleni intézkedéseivel.
Az alapfokú végzettségűek 86,9 százaléka, a középfokú végzettségűek 78 százaléka és az egyetemi diplomával rendelkezők 77,1 százaléka nagyon elégedetlen, illetve meglehetősen elégedetlen a hatóságok kábítószer-ellenes fellépésével. A Bukarestben élők 82,5 százaléka, a nagyvárosokban élők 81,4 százaléka, a kisvárosiak 77,3 százaléka és a vidéken élők 77,2 százaléka válaszolta ugyanezt a feltett kérdésre.
A kábítószereket tartják a legkárosabbnak a gyerekek jövőjére nézve a romániai polgárok – derül ki egy friss felmérésből.
34,6 százalékuk úgy véli, a megoldást a határellenőrzés fokozása jelentheti, hogy megakadályozzák a kábítószerek bejutását az országba. 9,8 százalék a kábítószer-fogyasztás veszélyeiről szóló tájékoztató kampányokra, 8,9 százalék szerint pedig a kábítószer-fogyasztók jobb egészségügyi ellátására lenne szükség, hogy megszabadulhassanak a függőségtől, 5 százalék pedig a drogtesztek fokozását választaná. A válaszadók 1,7 százaléka szerint a hatóságoknak más intézkedésekre kellene összpontosítaniuk, 1,6 százalék pedig nem tudja vagy nem válaszol.
Ismert jelenség a kolozsvári oktatási intézményekben, hogy a diákok hallucinogén szereket használnak az iskolán kívül, sőt iskolán belül is. Vannak 12–13 éves gyerekek, akik drogot fogyasztanak – állítja Marinela Marc Kolozs megyei főtanfelügyelő.
Az általános iskolai végzettséggel rendelkezők és a munkanélküliek inkább úgy vélik, hogy a hatóságoknak a határellenőrzések szigorítására kellene összpontosítaniuk, hogy megakadályozzák a kábítószer bejutását az országba.
A felmérés május 20. és 25. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Tavaly körülbelül 1,2 tonna kábítószert, hat tonna zöld növényi törmeléket, három tonna kábítószer-prekurzort és több mint 1,5 millió darab tablettát foglalt le a rendőrség Romániában.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!