Képünk illusztráció
Fotó: Kovászna Megye Prefektusi Hivatala
Az első adag koronavírus elleni vakcina beadását követően megfertőződött személyek megkaphatják a második dózist is, miután kigyógyultak a COVID-betegségből – közölte pénteken az oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV).
2021. augusztus 13., 19:222021. augusztus 13., 19:22
A testület a különleges helyzetekben történő immunizálásra dolgozott ki újabb útmutatót. A CNCAV emlékeztetett, hogy a gyártók ajánlása szerint a Pfizer/BioNTech- és a Moderna-vakcina esetében a két dózis beadása között legtöbb 42 nap telhet el, míg az Astrazeneca által kifejlesztett oltóanyag esetében legtöbb 12 hét.
Ilyen esetekben a második dózis felvételételére előjegyzés nélkül bármelyik oltópontnál lehet jelentkezni – tájékoztatott a bizottság.
A két adag vakcina beadása között el kell telnie egy minimális időszaknak is: a Pfizer/BioNTech esetében 19 napnak, a Moderna esetében 25 napnak, míg az Astrazeneca esetében 28 napnak. Ezektől eltérni csak orvosilag indokolt, különleges esetekben lehet.
A CNCAV közölte azt is: ha egy személyben anafilaxiás sokkot (túlérzékenységi reakciót) vált ki az első adag vakcina, akkor legkevesebb 4-8 hét elteltével, egy orvosi igazolás felmutatásával kérheti azt, hogy a második dózist egy másik típusú oltóanyagból kapja meg – írja az Agerpres.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!