Mit várhatunk tőle? Bogdan Aurescu nem túl barátságos a magyarokkal
Fotó: Gov.ro
Bár Bukarest eredetileg a magyar minta alapján dolgozta ki a bankhiteleseket támogató gazdasági intézkedéseit, és sikerült megállapodni néhány lezárt határátkelőhely megnyitásáról, kérdéses, hogy mindezek nyomán csökken-e Bogdan Aurescu román külügyminiszter magyarokkal szembeni ellenszenve. Illyés Gergely politológust kérdeztük a kétoldalú viszony alakulásáról a koronavírus-járvány fényében.
2020. március 27., 16:412020. március 27., 16:41
2020. március 27., 16:512020. március 27., 16:51
Az első hírek szerint úgy tűnt, gyakorlatilag lemásolja a Ludovic Orban vezette kormány a magyar miniszterelnök által napokkal ezelőtt bejelentett adósmentést, azaz a hitelek befizetésének felfüggesztését (végül feltételekkel teszi lehetővé a román kabinet a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került magánszemélyek és cégek hiteltörlesztésének felfüggesztését).
Feltételekkel teszi lehetővé a román kormány a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került magánszemélyek és cégek hiteltörlesztésének felfüggesztését – jelentette be csütörtökön este Florin Cîţu pénzügyminiszter.
Ezt megelőzően gyorsan magyar–román kormányközi megegyezés született a hazatérő román állampolgároknak létesített humanitárius folyosóról. Azt kérdeztük Illyés Gergely politológustól, segíthetnek-e ezek a fejlemények a kétoldalú államközi viszony javulásán. Az elemző szerint a magyar kormány intézkedései népszerűek voltak a bukaresti sajtóban is, de ez nem határozza meg a magyar–román együttműködést. Szerinte a kérdés az, hogy a válság után hogyan alakul a viszony.
„Bogdan Aurescu külügyminiszter a bukaresti médiában élesen támadta Magyarországot, amiért az a határzár előtt nem egyeztetett szomszédaival, ezt Európa-ellenes magatartásnak állította be, tehát ez a történet a román közvélemény szempontjából újabb negatív hírként jelentkezett Magyarországgal kapcsolatban” – hangsúlyozta lapunknak a székelyudvarhelyi elemző. A budapesti Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa arra emlékeztetett:
A szakértőtől megkérdeztük, hogyan vizsgázott a román politikai elit a járvány ügyében. Illyés Gergely elmondta, a bukaresti politikum az elmúlt években csak a saját belső ügyeivel, a pártokon belüli és a pártok közötti harcokkal volt elfoglalva, azaz a politikán belüli dolgokkal, kevésbé az embereket közvetlenül érintő ügyekkel. „A koronavírus elleni romániai harc és a gazdaságsegítő intézkedések hatékonyságáról ma még nehéz véleményt mondani. A végső verdiktet majd a választópolgárok fogják elmondani a parlamenti választásokon, amelyeket remélhetőleg az év végén meg lehet szervezni” – fogalmazott az elemző.
Felvetésünkre, hogy mintha az utóbbi időszakban megszűnt volna az éles politikai szembenállás, a politológus látszólagosnak és ideiglenesnek nevezte ezt az egységet. Mint mondta,
„A Szociáldemokrata Pártnak ez nagyszerű lehetőség, mivel a koronavírus elleni védekezéssel lenullázódott a politikai napirend, és ezzel ők is megszabadulnak a korrupció témájától, amely az elmúlt években uralta a román közbeszédet. Az eddigi népszerűségi indexeket teljesen felülírhatja az új helyzet, és mindent az fog meghatározni, hogyan ítélik meg az emberek a válság kezelését” – véli Illyés Gergely.
Katonai tiszteletadás mellett ünnepélyesen felvonták, majd félárbócra engedték a nemzeti lobogót a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalo més szabadságharc leverésének évfordulóján hétfőn az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
Kitört a Laki-laki vulkán Indonézia keleti részében vasárnap éjjel, a természeti katasztrófának tíz halálos áldozata van, és a térségben több települést ki kellett üríteni – közölte az indonéz vulkanológiai központ (PVMBG) szóvivője.
Az izraeli hadsereg (IDF) megölte a Hezbollah libanoni síita milícia egyik körzeti parancsnokát, a milícia Radván nevű kommandós egységének parancsnokát és a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet egyik emberét.
Az ukrán csapatok Oroszország egyik „legerősebb” offenzívájával néznek szembe Moszkva teljes körű háborújának kezdete óta – mondta Olekszandr Szirszkij ukrán főparancsnok.
Moldova külföldön élő állampolgárainak köszönhetően újrázhat az államfői székben Maia Sandu jelenlegi elnök – derült ki az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában leadott szavazatok közel száz százalékának megszámlálása után.
Enyhe fölénnyel vezet az Oroszországgal szorosabb kapcsolatra törekvő Alexandr Stoianoglo az Európai Unióhoz való csatlakozást pártoló jelenlegi elnökkel, Maia Sanduval szemben a Moldovai államfőválasztás második fordulójának részleges eredményei szerint.
Több ezren vonultak utcára vasárnap Belgrádban az újvidéki vasútállomáson történt közelmúltbeli súlyos baleset miatt, amelyért a tiltakozók az ország és az intézmények vezetésének nemtörődömségét és korrupcióját tették felelőssé.
Spanyolországban dühös tömeg fogadta és megdobálta vasárnap az özönvízszerű esők okozta áradások helyszínére látogató közjogi méltóságokat.
A Külügyminisztérium vasárnap délután utazási figyelmeztetést adott ki a román állampolgárok számára, miután a spanyol meteorológusok vörös vagy narancssárga riasztást adtak ki intenzív esőzések és erős szél miatt.
Az EU-párti Maia Sandu hivatalban lévő elnök és kihívója, a Moszkva emberének tartott Alexandr Stoianoglo közül választanak államfőt vasárnap a Moldovai Köztársaság polgárai. Több ezren a Kolozsváron létesített szavazókörzetekben járulnak urnákhoz.
szóljon hozzá!