Mit várhatunk tőle? Bogdan Aurescu nem túl barátságos a magyarokkal
Fotó: Gov.ro
Bár Bukarest eredetileg a magyar minta alapján dolgozta ki a bankhiteleseket támogató gazdasági intézkedéseit, és sikerült megállapodni néhány lezárt határátkelőhely megnyitásáról, kérdéses, hogy mindezek nyomán csökken-e Bogdan Aurescu román külügyminiszter magyarokkal szembeni ellenszenve. Illyés Gergely politológust kérdeztük a kétoldalú viszony alakulásáról a koronavírus-járvány fényében.
2020. március 27., 16:412020. március 27., 16:41
2020. március 27., 16:512020. március 27., 16:51
Az első hírek szerint úgy tűnt, gyakorlatilag lemásolja a Ludovic Orban vezette kormány a magyar miniszterelnök által napokkal ezelőtt bejelentett adósmentést, azaz a hitelek befizetésének felfüggesztését (végül feltételekkel teszi lehetővé a román kabinet a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került magánszemélyek és cégek hiteltörlesztésének felfüggesztését).
Feltételekkel teszi lehetővé a román kormány a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került magánszemélyek és cégek hiteltörlesztésének felfüggesztését – jelentette be csütörtökön este Florin Cîţu pénzügyminiszter.
Ezt megelőzően gyorsan magyar–román kormányközi megegyezés született a hazatérő román állampolgároknak létesített humanitárius folyosóról. Azt kérdeztük Illyés Gergely politológustól, segíthetnek-e ezek a fejlemények a kétoldalú államközi viszony javulásán. Az elemző szerint a magyar kormány intézkedései népszerűek voltak a bukaresti sajtóban is, de ez nem határozza meg a magyar–román együttműködést. Szerinte a kérdés az, hogy a válság után hogyan alakul a viszony.
„Bogdan Aurescu külügyminiszter a bukaresti médiában élesen támadta Magyarországot, amiért az a határzár előtt nem egyeztetett szomszédaival, ezt Európa-ellenes magatartásnak állította be, tehát ez a történet a román közvélemény szempontjából újabb negatív hírként jelentkezett Magyarországgal kapcsolatban” – hangsúlyozta lapunknak a székelyudvarhelyi elemző. A budapesti Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa arra emlékeztetett:
A szakértőtől megkérdeztük, hogyan vizsgázott a román politikai elit a járvány ügyében. Illyés Gergely elmondta, a bukaresti politikum az elmúlt években csak a saját belső ügyeivel, a pártokon belüli és a pártok közötti harcokkal volt elfoglalva, azaz a politikán belüli dolgokkal, kevésbé az embereket közvetlenül érintő ügyekkel. „A koronavírus elleni romániai harc és a gazdaságsegítő intézkedések hatékonyságáról ma még nehéz véleményt mondani. A végső verdiktet majd a választópolgárok fogják elmondani a parlamenti választásokon, amelyeket remélhetőleg az év végén meg lehet szervezni” – fogalmazott az elemző.
Felvetésünkre, hogy mintha az utóbbi időszakban megszűnt volna az éles politikai szembenállás, a politológus látszólagosnak és ideiglenesnek nevezte ezt az egységet. Mint mondta,
„A Szociáldemokrata Pártnak ez nagyszerű lehetőség, mivel a koronavírus elleni védekezéssel lenullázódott a politikai napirend, és ezzel ők is megszabadulnak a korrupció témájától, amely az elmúlt években uralta a román közbeszédet. Az eddigi népszerűségi indexeket teljesen felülírhatja az új helyzet, és mindent az fog meghatározni, hogyan ítélik meg az emberek a válság kezelését” – véli Illyés Gergely.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!