Florin Cîţu pénzügyminiszter
Fotó: Román pénzügyminisztérium
Feltételekkel teszi lehetővé a román kormány a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került magánszemélyek és cégek hiteltörlesztésének felfüggesztését – jelentette be csütörtökön este Florin Cîţu pénzügyminiszter.
2020. március 26., 22:322020. március 26., 22:32
2020. március 27., 14:292020. március 27., 14:29
A liberális kormány délután megkezdődött ülése közben nyilatkozó tárcavezető által elmondottakból kiderült, hogy a várakozásokkal ellentétben nem vonatkozik valamennyi hiteles természetes személyre és kereskedelmi társaságra automatikusan a törlesztési moratórium. A rendelet a bankoktól vagy nem banki pénzintézetektől felvett hitelekre vonatkozik, amelyek törlesztését a hiteles kérésére egytől kilenc hónapig terjedő időszakra, legfeljebb az év végéig függesztik fel – magyarázta Florin Cîţu pénzügyminiszter.
Florin Cîţu elmondta, a hiteltölesztés felfüggesztése 2020. december 31-ével bezárólag történhet meg. A pénzügyminiszter közölte, a Ludovic Orban vezette kabinet által elfogadott sürgősségi kormányrendelet kimondja, hogy a kereskedelmi bankokkal és pénzintézetekkel kötött szerződések révén kölcsönnel rendelkező magánszemélyek és cégek kérése alapján történik a törlesztőrészletek felfüggesztése. „Tekintettel arra, hogy az Európai Központi Bank és a Román Nemzeti Bank döntései a koronavírus-járvány kirobbanása után születtek, és hogy a bukaresti jegybank kifejezetten a pandémiára vonatkozik, be kellett iktatnunk egy fejezetet, miszerint a kölcsönök felfüggesztése csak azoknak a hiteleseknek jár, akiknek jövedelmét közvetve vagy közvetlenül befolyásolta a koronavírus-járvány okozta súlyos helyzet” – jelentette ki Florin Cîţu.
A tárcavezető nem pontosította, milyen arányú bevételkiesés jogosít fel a hiteltörlesztés felfüggesztésére, és azt hogyan ellenőrzik. A miniszter arra sem tért ki, miként támasztható alá, ha valakit „közvetve” érintett a koronavírus-járvány. Hozzátette, ez „természetes személyek széles körét” jelenti, mert Romániában „szinte mindenkit érint ez a járvány, közvetlen vagy közvetett módon”. Közölte, a törlesztés felfüggesztésének időszakában esedékes kamatokat tőkésítik és szétosztják a törlesztés fennmaradó időszakára, tehát a későbbi törlesztőrészletek nagyobbak lesznek az eredetieknél.
Ez szakértők szerint gyakorlatilag azt jelenti, hogy a bajba jutott hiteleseknek a törlesztés felfüggesztése esetén kamatos kamatot kell majd fizetniük.
A hitelesek 9 hónapnál rövidebb időszakra is igényelhetik a törlesztés felfüggesztését, amelyet szükség esetén meghosszabbíthatnak, de nem tovább, mint december 31. A hitelesek telefonon és elektronikus formában fogalmazhatják meg igényüket, és nem szükséges szerződésmódosítás. A törvényerejű rendelet alkalmazási szabályait 15 napon belül kormányhatározatban részletezik – ígérte a miniszter. Florin Cîţu kiemelte még: azoknak, akik élni kívánnak a hiteltörlesztés felfüggesztésének lehetőségével, a szükségállapot végéig, tehát a következő két-három hétben kell jelezniük ezt a pénzintézeteknek.
A pénzügyminiszter egy nappal korábban közösségi oldalán bejelentette: megszerezte az európai bankszövetség hozzájárulását a hiteltörlesztések elhalasztásához. Kifejtette: egyértelmű, hogy a rendkívüli állapotnál hosszabb ideig kell lehetővé tenni a visszafizetési kötelezettség felfüggesztését, és ezt – akkori nyilatkozata szerint – diszkrimináció és bürokratikus akadályok nélkül mindenkinek hozzáférhetővé akarják tenni.
A román kormány döntése hasonló az Orbán Viktor vezette magyar kabinet által egy héttel ezelőtt hozott döntéshez, ám mégis eltér attól. Magyarországon ugyanis az év végéig felfüggesztik minden magánszemély és vállalkozás március 18-áig megkötött hiteleinek tőke- és kamatfizetési kötelezettségét. A magyarországi fizetési moratórium 2020. december 31-éig tart, amit a kormány rendelettel meghosszabbíthat. A tőketartozást sem a fizetési moratórium ideje alatt, sem a fizetési moratórium lejártát követően nem lehet a fizetési moratórium ideje alatt nem teljesített kamat összegével megnövelni.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
1 hozzászólás