Fotó: Transgaz.ro
A román hatóságok nem írhatják elő a lakossági, vagy ipari fogyasztóknak a gázfogyasztás 15 százalékos csökkentését augusztus elsejétől: a jelenleg „önkéntességen” alapuló, kedden elfogadott európai uniós gáztakarékossági rendeletnek csak akkor lehet érvényt szerezni, ha Brüsszel „riasztási helyzetet” hirdet és ezáltal a rendelet kötelezővé válik – derült ki szerdán a kormányülést követő sajtóértekezleten, Bukarestben.
2022. július 27., 16:382022. július 27., 16:38
2022. július 27., 16:412022. július 27., 16:41
Az újságírók azt szerették volna megtudni az energiaügyi tárcát – az Amerikai Egyesült Államokban tárgyaló miniszter távollétében – képviselő George Niculescu államtitkártól, milyen kötelezettséget vállalt Románia az uniós energiatakarékossági rendelet megszavazásával, vagyis kinek kell takarékoskodnia augusztus elseje és március 31-e között.
Niculescu szerint a takarékoskodás egyelőre önkéntes alapú, és
Az államtitkár nem tudta még megmondani, hogy egy riasztást követően milyen felhasználóknál fogják korlátozni a gázellátást, csak azt hangsúlyozta (a miniszterelnök tájékoztatását megismételve), hogy mindenképpen biztosítani fogják a lakosság, a kis- és középvállalatok, a kritikus rendszerek és a távhőszolgáltatók gázszükségletét.
Románia eddig a tárolókapacitása 55 százalékát töltötte fel, és augusztus elsejéig várhatóan eléri a 58,7 százalékot, ami lényegesen magasabb az Európai Bizottság által előírt ütemtervben megkövetelt 46 százalékos telítettségnél. A kormányfő úgy vélekedett: Romániában már november elseje előtt eléri a kapacitás 80 százalékát a gáztározók telítettsége.
A romániai gáztározókban tartalékolható 3 milliárd köbméternyi földgáz az ország éves 11-12 milliárd köbméternyi fogyasztásának mintegy 25-27 százalékát fedezi.
Nicolae Ciucă kormányfő szerint a gázfogyasztás csökkentéséről szóló uniós döntés ellenére a romániai háztartások, a kkv-k, a szociális szolgáltatások és a létszükségleti iparágak számára biztosított lesz a szükséges gázmennyiség a téli idényben.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!