Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A határrendészek vasárnapi közleményükben arra hívják fel a figyelmet, hogy csak az elmúlt hónapban körülbelül 150 kiskorút kellett visszafordítaniuk a határról, mert az őket kísérő felnőttek nem tudták bemutatni a törvény által előírt dokumentumokat.
2024. június 16., 15:532024. június 16., 15:53
2024. június 16., 16:032024. június 16., 16:03
A 2005/248-as törvény értelmében a kiskorú román állampolgárok útlevéllel, illetve (14 év fölött) útlevéllel vagy személyazonossági igazolvánnyal utazhatnak külföldre. A születési bizonyítvány nem minősül úti okmánynak – nyomatékosítja a határrendészet.
A 16 év alatti kiskorúak csak felnőtt kíséretében, a szülők vagy gyám engedélyével léphetik át az ország határait.
Annak ellenőrzése érdekében, hogy a romániai kiskorúak és kísérőik rendelkeznek-e a fent említett okmányokkal, a határőrök a repülőtéren szúrópróbaszerű ellenőrzéseket végezhetnek. Ha úgy találják, hogy nem rendelkeznek ezekkel, nem engedik őket elhagyni az országot.
Amennyiben a kiskorú saját lakhelyére utazik haza és ezt okmányokkal tudja bizonyítani, akkor elegendő egy úti okmány (útlevél vagy személyazonossági igazolvány) az utazáshoz.
Ha a kiskorú tanulmányi célból, versenyre vagy orvosi célból utazik külföldre, elég egyik szülő írásbeli beleegyezése, valamint az utazás célját igazoló dokumentum.
A 16 év fölötti kiskorúak felnőtt kísérő nélkül is utazhatnak, ebben az esetben egy érvényes úti okmányt és mindkét szülő írásbeli hozzájárulását kell bemutatniuk. Ha saját lakhelyére utazik haza és ezt okmányokkal tudja bizonyítani, akkor elegendő egy úti okmány (útlevél vagy személyazonossági igazolvány) az utazáshoz.
A kiskorú határátlépéséhez szükséges szülői hozzájárulás egy közjegyző által hitelesített dokumentum, amelynek törvény által előírt formája megtalálható a https://www.politiadefrontiera.ro/ro/main/pg-continutul-si-forma-declaratiei-168.html felületen – írja az Agerpres.
A román határrendészet idén már körülbelül 880 kiskorút fordított vissza a határról, mert szüleik vagy kísérőik nem tudták bemutatni a törvény által megkövetelt dokumentumokat. Az ilyen esetek egyre gyakoribbak a vakáció közeledtével – figyelmeztetnek a hatóságok.
Nőtt George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének, a szélsőjobboldal államfőjelöltjének támogatottsága a külföldön élő románok körében – derül ki egy felmérésből.
Radu Magdin politikai elemző szerint „fel kell mérni a romániai demokrácia állapotát”, és „sürgősen rendet kell tenni a választási törvényekben, és demokrácialeckékre kell küldeni azokat, akik a jogszabályokat alkalmazzák”.
A szenátus hétfőn 61 támogató és 59 elutasító szavazattal elfogadta a nyugdíjrendszer ügyében benyújtott egyszerű indítványt, amelyet a múlt héten nyújtottak be.
Románia hivatalos lakhely szerint nyilvántartott lakossága 2025. január elsején 21,739 millió fő volt, ami 0,5 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A szenátus munkaügyi bizottsága hétfőn két héttel elhalasztotta a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezet megvitatását.
Váratlan fordulatot hozott a bákói szülészetről eltűnt csecsemő ügye: igazságügyi források által kiszivárogtatott információk szerint a 19 éves fiatal nő még januárban megegyezett az ikrek anyjával, hogy 5000 lejért megveszi az egyik fiút.
Elkezdődött hétfőn az első elnökválasztási forduló kampányának utolsó hete.
A héten újabb négynapos hosszú hétvége lesz a közszférában a május elsejei munkaszüneti napnak köszönhetően, ugyanis a kormány döntése értelmében megadják szabadnapnak május 2-át, pénteket is.
Eltűnt egy újszülött az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról – a rendőrség vasárnap kapta a bejelentést.
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
szóljon hozzá!