Fotó: Pixabay.com
Keddi összesítés szerint 23 ország összesen 141 orosz diplomatát utasított ki arra válaszul, hogy Nagy-Britanniában megmérgeztek egy brit–orosz kettős ügyynököt és a lányát. Többek között Románia és Magyarország is kiutasított egy-egy orosz diplomatát. A bukaresti orosz nagykövetség keményen reagált.
2018. március 27., 16:052018. március 27., 16:05
„Vélhetően a kollektív politikai őrület megnyilvánulása” Romániának az orosz diplomata kiutasítására vonatkozó döntése – szögezte le Oroszország romániai nagykövetsége közleményében.
– mutat rá a nagykövetség.
Mint megírtuk, a román külügyminisztérium hétfőn jelentette be, hogy a Szkripal-ügy miatt a Nagy-Britannia iránti szolidaritásból és a diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezmény alapján távozásra szólította fel az orosz nagykövetség egyik munkatársát. A tárca közölte, úgy véli, „a Salisbury városában elkövetett támadás fenyegetést jelent a kollektív biztonságra és a nemzetközi jogra”, és döntését az Európai Tanács múlt heti ülésén elhangzottak szellemében hozta meg.
Nemkívánatosnak nyilvánította a román külügyminisztérium Oroszország bukaresti nagykövetségének egyik diplomatáját a Szergej Szkripal egykori orosz kettős ügynök és lánya március eleji angliai megmérgezése miatt kirobbant nemzetközi botrány keretében.
Ezzel a külügy az uniós állam- és kormányfők csúcstalálkozójának pénteken elfogadott zárónyilatkozatára utalt, amelynek értelmében
Romániához hasonlóan orosz diplomatákat utasított ki hétfőn 14 más EU-tagállam, továbbá az Amerikai Egyesült Államok, Kanada és Ukrajna is.
Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő a Kreml sajnálkozását fejezte ki a kiutasítások miatt és megismételte, hogy Oroszországnak nincsen köze a Szkripal-ügyhöz. Megerősítette, hogy válaszában Moszkva a kölcsönösség elvét fogja követni. Az orosz külügyminisztérium állásfoglalása szerint „magától értetődik”, az országcsoport „barátságtalan” lépése nem „múlik el nyomtalanul” és arra Moszkva reagálni fog.
Dokumentumában a tárca úgy fogalmazott, hogy a Szkripal-üggyel kapcsolatban Oroszországhoz hasonlóan Nagy-Britannia szövetségesei sem rendelkeznek objektív és kimerítő adatokkal, így azok az euroatlani szolidaritás elvét „a józan ész, a civilizált nemzetközi párbeszéd normáinak és a nemzetközi jog elveinek kárára” követeik.
A Fehér Ház szóvivője szokásos napi sajtótájékoztatóján hétfőn úgy vélte,
Raj Shah úgy fogalmazott, hogy Washington ugyan törekedne jobb kapcsolatokra Moszkvával, ám az olyan cselekedetek, mint a volt orosz-brit kettős ügynök elleni nagy-britanniai gyilkossági kísérlet megakadályozza ezt. Viszonyunk Oroszországgal az orosz kormánytól, illetve Vlagyimir Putyin elnöktől függ – jelentette ki a szóvivő.
Az ügy háttere, hogy Nagy-Britannia az orosz vezetést teszi felelőssé a Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynök és lánya ellen március 4-én elkövetett mérgezéses merényletért, Moszkva azonban tagadja a vádakat. A történtek nyomán Nagy-Britannia kiutasított 23 orosz diplomatát, mely lépésre Oroszország 23 brit diplomata nem kívánatos személlyé nyilvánításával válaszolt.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!