Változások Craiován?

Hamarosan megalakulhat az a bizottság, amelyik a román kormány részéről tárgyal majd az Automobile Craiova autógyártó vállalatot megvásárló Ford képviselőivel. Az amerikaiak egyelőre az aktívák kezeléséről szeretnének új megállapodást.

Hírösszefoglaló

2010. május 12., 09:372010. május 12., 09:37

Az Automobile Craiova privatizációs szerződése egyes záradékainak újratárgyalását kérte a román államtól az amerikai Ford járműgyártó vállalat, mindez pedig összefüggésben lehet azokkal a szankciókkal, amelyeket a termelés felfuttatásának elmaradása esetén róhatnak ki az amerikai konszernre. Az állami vagyont értékesítő hatóság (AVAS) már kidolgozott egy kormányhatározat-javaslatot a tárgyalóbizottság létrehozásáról.

A Ford Motor 2007 szeptemberében vásárolta meg az egykoron Oltcitokat, majd Daewookat gyártó craiovai üzemet, 57 millió eurót fizetve a cég részvényeinek 72,4 százalékáért. A tranzakciót az Európai Bizottság is vizsgálta, amely főleg az állami feltételeket vette számba. Az EB szerint a román állam a valós értéknél kisebb árat fogadott fel azért cserébe, hogy a Ford garantáljon egy adott termelési és foglalkoztatási szintet.

Az EB vizsgálateredményei alapján Brüsszel kötelezte az államot 27,56 millió euró visszakövetelésére, mivel az összeget a versenyjogokkal ellentétes állami segélynyújtásnak minősítette. Az AVAS-nak a jelzett összeg behajtása után is negyedévenként jelentést kell írnia az átalakítási program helyzetéről. Később az EB azonban jóváhagyott egy 143 millió eurós állami segélynyújtást, amelyet egy 675 milliós fejlesztési befektetés keretében használ fel az amerikai vállalat, illetve egy másik, 53 millió eurós segélyt, amelyet az alkalmazottak szakmai képzésére fordítanak. Emellett az EB jóváhagyta azt az állami garanciavállalást, amely révén a Ford környezettakarékos autók gyártásához vehetett fel hitelt az Európai Beruházási Banktól.

A tárgyalóbizottságot az AVAS elnöke, Aurelian Popa vezeti, a tagjai között pedig ott lesz, a pénzügyi, a gazdasági, a munkaügyi tárca képviselője is. A Ford konkrét módosító javaslatokat terjeszt a bizottság elé, a tárgyalások végeredményeként létrejött megállapodást pedig az Európai Bizottságnak is jóvá kell hagynia. Az AVAS elnöke szerint mostanáig a Ford csak az Automobile Craiova átszervezésének egyszerűsítését kérte.

„A Ford az egykori vagyonból nem akarja megtartani csak az üzemet, a belső telket, egy tömbházat és egy konstancai aktívát” – mondta ezzel kapcsolatban Popa. A privatizált vállalat nem kívánt aktívái között szerepel a temesvári Mecatim SA üzem, a Dacia 500 autótípus egykori gyártója. Popa szerint a Ford minden más vállalását változatlanul kívánja hagyni, de elismerte, hogy nem kértek előzetes szándéknyilatkozatot a tárgyalásokon felvetendő témáktól.

„Miután a Hivatalos Közlönyben is megjelenik a bizottság létrehozásáról szóló kormányrendelet, leülhetünk tárgyalni, és kiderül, pontosan mit kívánnak elérni” – tette hozzá Popa. A privatizációs szerződés alapján a Fordnak 2011 szeptemberéig évi 250 ezres darabszámra kell felfuttatni a gyártást Craiován, ami a 625-szöröse a jelenlegi ütemnek – a Ford ugyanis eddig csak valamivel több mint 400 járművet szerelt össze Romániában.

A szerződés jelenlegi szövege kitételei alapján ellenkező esetben a vételár 25 százalékára szankcionálható, ha a jelzett időpontig az éves termelés 200 ezer darabszám alatt marad. Ha a gyártás volumene a 200 és 225 ezer közötti éves darabszámot éri el, akkor a büntetés a vételár 10 százaléka, 225 és 250 ezer darabszám között pedig annak 5 százaléka.

A Ford Románia április végén állt át az összeszerelésről a Transit Connect kis-áruszállító gyártására, addig a főbb elemek Törökországból érkeztek. A tervek szerint idén Craiován megkezdik a B-Max nevű városi egyterű gyártását is. Az AVAS elnöke szerint a Ford a vállalásival kapcsolatban esetleg a határidők meghosszabbítását kérheti, mennyiségi változtatásokat nem. Nadia Crişan, a Ford Románia felügyelőbizottságának tagja szerint a Ford terve továbbra is az, hogy a kedvezőtlen gazdasági körülmények ellenére is teljesítse valamennyi vállalását.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei